Apple je najhodnotnejšou značkou sveta za rok 2013, aj keď bojuje s cenami akcií a verejnosť je neistá ohľadom inovačných schopností Tima Cooka. Spoločnosti BrandZ a Millward Brown Optimor každý rok hodnotia jednotlivé značky podľa globálnej hodnoty. Síce tempo rastu Apple pokleslo o 95 %, hodnota technologického gigantu sa zvýšila od roku 2012 o 1 % na neuveriteľných 185 biliónov dolárov.

Viceprezident Millward Brownu, Oscar Yuan, pre stránku Business Insider povedal, že je to preto, lebo značky sú hodnotené nielen podľa verejne dostupných finančných informácií, ale aj podľa názorov spotrebiteľov. Millward Brown je ročne zvedavý na 200 miliónov spotrebiteľských názorov v 43 krajinách. Napriek všetkému, „Apple je v očiach spotrebiteľov zlatým štandardom“.

Skutočnými víťazmi medzi značkami boli tie, ktoré sa zaoberajú rozvíjaním mobilných technológií – AT&T s technológiou pre tablety a smartfóny, Visa s online platobnými metódami, Amazon so zjednodušeným nakupovaním cez mobil alebo UPS s doručovaním online nákupov.

1. Apple

Hodnota značky: 185 miliárd dolárov

Percentuálna zmena v roku 2012: 1 %

Čo sa stalo: Napriek tvrdým analýzam Wall Streetu a špekulácií medií o vodcovské schopnosti Tima Cooka, Apple je aj naďalej silnou značkou v očiach spotrebiteľov – podľa kritérií Millward Brownu. Síce médiá a burza cenných papierov hovorí niečo iné, Apple je stále zlatým štandardom pre zákazníkov.

Hodnota Apple sa zvýšila o 1,045 % počas posledných 8 rokov – v prípade Subway-u bol rast vo výške 5,145 % (Subway sa ešte stále nedostal do top 20).

2. Google

Hodnota značky: 113,7 miliárd dolárov

Percentuálna zmena v roku 2012: 5 %

Čo sa stalo: Google dokazuje spotrebiteľom, že je viac ako len spoločnosťou pre vyhľadávanie. S mapami, mailom, obchodom, atď. je prítomný v živote nás všetkých. V súčasnosti sa objavuje na titulkách novín so svojím novým príspevkom do sveta hardvéru v podobe Google Glassu. Yuan hovorí, že „bude zaujímavé ako prispeje Google Glass k hodnote značky.“

3. IBM

Hodnota značky: 112,5 miliárd dolárov

Percentuálna zmena v roku 2012: -3 %

Čo sa stalo: Pri hodnote 112,5 miliárd dolárov 3 %-ný pokles je nepodstatný údaj. IBM je spoločnosť, ktorá rok čo rok narastá, čo je obzvlášť cenené vo sfére B2B. Podľa Yuana, ich kampaň s názvom „Múdrejšia planéta“ podporovala dôveru v značke – prostredníctvom tejto kampane spoločnosť radila klientom ako inovovať a robiť svet lepším miestom.

4. McDonald´s

Hodnota značky: 90,3 miliárd dolárov

Percentuálna zmena v roku 2012: -5 %

Čo sa stalo: Podľa Yuana McDonald´ s zabodoval tým, že spoznal pocity spotrebiteľov a prispôsobil sa im, najmä čo sa týka obáv o zdravie. „Prišiel s oveľa zdravšou ponukou, napr. s plátkami jabĺk, ovsenými vločkami a kuracím McWrapom.“ McDonald´s investoval správne, keď otvoril kaviarne. Tento nápad by mohol byť zaujímavý aj pre iné spoločnosti.

5. Coca-Cola

Hodnota značky: 78,4 miliárd dolárov

Percentuálna zmena v roku 2012: 6 %

Čo sa stalo: Na tejto spoločnosti je mimoriadne pôsobivé to, že je schopná inovovať – povedal Yuan. „Ľudia si myslia, že spotreba sódy klesá, ale Coke dokazuje zázraky.“ Napríklad Coca-Cola vydala tento rok sériu „freestyle strojov“, ktoré umožňujú spotrebiteľom a maloobchodníkom miešať sódu so sirupom, aby si mohli vyrobiť Coca-Colu podľa vlastnej chuti. Spoločnosť neustále inovuje a tým zostáva v kurze.

6. AT&T

Hodnota značky: 75,5 miliárd dolárov

Percentuálna zmena v roku 2012: 10 %

Čo sa stalo: AT&T je ďalšou spoločnosťou, ktorá zarába na rastúcej spotrebe mobilných produktov. Tým, že spoločnosť mala dlhodobú exkluzívnu zmluvu s iPhonom, stala sa poskytovateľom najnovšej technológie. Zaujímavé však je, že keď Apple po čase uzatvoril zmluvu so Samsungom a T-Mobile-om, hodnota AT&T nepoklesla.

7. Microsoft

Hodnota značky: 69,8 miliárd dolárov

 Percentuálna zmena v roku 2012: -9 %

Čo sa stalo: Ako 70 miliardová značka sa Microsoft drží vo forme aj napriek 9 %-ným znížením hodnoty. Microsoft je povestný najsilnejšou technológiou v odbore. Angažuje sa najmä v počítačovom priemysle, ale skúšal svoju silu aj na mobilnej scéne s produktom Surface a ďalšími zariadeniami. V lete 2012 prešiel rebrandingom, aby zostal konkurencieschopný.

8. Marlboro

Hodnota značky: 69,4 miliárd

Percentuálna zmena v roku 2012: -6 %

Čo sa stalo: Patrí medzi top 10 spoločností, ktoré pravidelne dokazujú, že aj keď je fajčenie v Spojených štátoch obmedzené, zvyšok sveta fajčí stále. „Marlboro od svojho vzniku pravidelne investuje do svojej značky“ – hovorí Yuan. „Robustný kovboj je silný a konzistentný po celom svete.“ Inak povedané „fajčí približne 25 % populácie, a to 5-10 krát denne. 10 fliaš vody ale denne nevypije.“ Práve preto sa dostala značka na túto priečku.

9. Visa

Hodnota značky: 56 miliárd

Percentuálna zmena v roku 2012: 46 %

Čo sa stalo: Sponzorovanie olympiády je skvelá celosvetová reklama. Ale nielen toto dopomohlo spoločnosti k drastickému rastu. Ako jedna z najdôverihodnejších spoločností, ktorá ponúka bezhotovostnú platbu, Visa získala vplyv vo svete aj cez online nákupy a mobilnými platbami.

10. China Mobile

Hodnota značky: 55,4 miliárd

Percentuálna zmena v roku 2012: 18 %

Čo sa stalo: China Mobile je najväčším mobilným operátorom v Číne, takže je jedna z najcennejších značiek na svete. „V Číne existuje viac predplatiteľov mobilných služieb ako v Spojených štátoch,“ povedal Yuan.

Preložil: Silvia Harcsová

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár