Svetové ekonomické fórum (WEF) vydalo svoj ročný index korupcie, ako súčasť svojej správe o stave celosvetovej konkurencieschopnosti.

Tieto závery sú založené na prieskume WEF, ktorá sa pýtala od februára do júna otázky takmer 15 000 vedúcich pracovníkov, zo 141 ekonomík sveta.

Krajiny sú v indexe korupcie zoradené podľa odpovedí v prieskume, na nasledujúce tri otázky:

1. Ako časté je vo Vašej krajine nezákonné zneužívanie verejných prostriedkov spoločnosťami, jednotlivcami alebo skupinami?

2. Ako hodnotíte etické štandardy politikov vo vašej krajine?

3. Ako často ste sa vo vašej firme stretli s neregistrovanými dodatočnými platbami, alebo poskytovaním úplatkov?

Numerické odpovede v rozmedzí od 1 do 7 a označujú úrovne korupcie a číslo 7 označuje najnižšiu úroveň.

Toto je rebríček bohatých krajín, v ktorých bolo korupcia najväčšia.

Zamerali sme sa iba na členov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, medzivládne skupiny vyspelých ekonomík a zaradil ich podľa pozície, dosiahnutej v indexe korupcie.

Tu je zoznam.

11) Slovinsko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017

Skóre korupcie: 3,7

(1 je najskorumpovanejšia; 7 je najmenej skorumpovaná krajina)

Politická korupcia a zneužívanie verejných prostriedkov sú v Slovinsku závažným problémom. V januári roka 2013, tisíce Slovincov sa pripojilo ku komisii pre prevenciu korupcie a vyšli do ulíc. O mesiac neskôr bol slovinský premiér vylúčený z úradu a v rovnakom roku bol aj uväznený po tom, čo ho súdy usvedčili z korupcie.

10. Poľsko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_Polsko

Skóre korupcie: 3,7

Korupcia v Poľsku bola rozšírenou od pádu komunizmu, v roku 1989. Zatiaľ čo protikorupčné snahy majú určitý vplyv, je vidno rastúce znepokojenie poľského ľudu, keďže v tejto krajine neexistuje pravá politická vôľa pre kompletné reformy.

9. republika Južnej Kórei

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_JK

Skóre korupcie: 3,5

Korupcia je v Južnej Kórei široko vnímaná ako veľký problém a to natoľko, že táto krajina práve zaviedla zákon, ktorý úradníkom verejnej správy, štátnym zamestnancom, novinárom a pracovníkom škôl zakazuje nákup jedál v hodnote viac ako 30 000 kórejských wonov (£21 / $27). Tí, ktorí tento zákon porušia by mohlo čeliť až trom rokom väzenia.

8. Lotyšsko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_lotysko

Skóre korupcie: 3,5

V Lotyšsku existuje rozšírená obava, že spoločnosti a politika sú až príliš úzko prepojené. Úrady práve vyšetrujú prezidenta Centrálnej Banky Lotyšska okolo nezrovnalostí v jeho výkaze ziskov a strát.

7. Španielsko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_Spanialsko
Skóre korupcie: 3,4

Korupcia je veľkým problémom aj v Španielsku. Napríklad, drobná korupcia, drobné úplatky úradníkom nie sú veľkým problémom a Španielsko patrí v oblasti uplátkov docela vysoké číslo – 4,7. Ale korupcia na vládnej úrovni oveľa väčšia: Španielsko ohľadom otázok obáv o odklonenenie verejných prostriedkov dosahuje v indexe skóre 3,1.

6. Česká republika

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_CR

Skóre korupcia: 3,3

Korupcia je v Českej republike taktiež rozšírenou. Český premiér Petr Nečas, ktorý si hovoril “Pán čisté ruky” bol nútený v roku 2013 odstúpiť, po korupčnom škandále, v ktorom bol jeho náčelník štábu obvinený zo zneužívania štátneho bezpečnostného aparátu, vďaka ktorému sledoval troch ľudí, vrátane prvej dámy.

Úrady mu počas razie zadržali až 5 miliónov libier v hotovosti a 10 kilogramov zlata.

5. Grécko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_Grecko

Skóre korupcie: 3,2

Politická korupcia je v Grécku hlavným problémom. 99% domácností v Grécku verí, že ich politici sú skorumpovaní.

Daňové úniky sú ďalším problémom. Gréckymi politikmi je to popisované ako “národný šport“, keďže na daniach ročne dohromady nezaplatia až 26 miliárd libier (34 miliárd dolárov).

4. Maďarsko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_madarsko

Skóre korupcie: 3,1

Korupcia je v Maďarsku rozšírená už od pádu komunizmu v roku 1989. Podľa výskumu, kde sa mladých maďarských občanov pýtali na prvé slovo, ktoré im príde na myseľ, v priemere odpovedali – “korupcia”.

3) Taliansko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_Taliansko

Skóre korupcie: 3,1

Politická korupcia v Taliansku zostáva vážnym problémom, najmä na juhu krajiny. Politické strany sú hodnotené ako najviac skorumpované inštitúcie v Taliansku, hneď za nimi nasleduje Parlament a verejní činitelia.

2. Slovensko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_Slovensko

Skóre korupcie: 2,7

Politická korupcia na Slovensku zostáva veľkým problémom. “Kauza Gorila” v roku 2011 otriasla celou krajinou a podľa viacerých vyjadrení boli do nej zapletený politici a aj vysokí manažéri. Úradníci v tejto krajine bežne berú úplatky výmenou za súkromné zákazky.

1. Mexiko

11_najviac_skorumpovanych_krajin_rozvinuteho_sveta_2017_Mexiko

Skóre korupcie: 2,5

Organizovaný zločin, úplatkárstve škandály a mediálna manipulácia značne oslabili zodpovednosť krajiny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSNMoney

Facebook komentár