Žijeme vo svete, ktorý je ohromujúcejší než kedykoľvek predtým. Firmy sú zložitejšie, práca je náročnejšia a naše dáta sú neustále sledované. Príliš často to však akceptujeme ako fakt.

Podľa autora Matthewa Maya vraj nemusíme. V jeho poslednej knihe, The Laws Of Subtraction, May a viacerí lídri v biznise a kreativite sa zameriavajú na to, čo sa stáva kľúčovou vlastnosťou pre úspech, na schopnosť zjednodušovať a odstraňovať komplikovanosť.

Vybrali sme 6 Mayových zákonov a niektoré z najlepších príkladov a príspevkov, ktoré ilustrujú, ako môžete uberať, aby ste sa stali úspešnejšími.

Zákon č. 1: To, čo vynecháte, je rovnako dôležité ako to, čo ponecháte.

Vo svete, kde je neuveriteľne rýchlo rastúce množstvo informácií, máme neustále strach niečo vynechať. Či už je to vlastnosť výrobku, fakt alebo strategická možnosť, máme tendenciu zahrnúť všetko.

Mayov prvý zákon je myšlienka, že je ľahšie sústrediť sa na jednoduché ciele a že najjednoduchší dizajn a najkratšie prejavy majú najväčší vplyv. Venovať viac času pozornému odstráneniu toho, čo je nepotrebné, umožní, aby nápady a schopností ľudí odviedli viac práce. Je to pre nich viac uspokojujúce a vás to privedie k väčšiemu úspechu.


Radšej zdokonaľte veci, v ktorých ste si istí, než sa poisťovať extra funkciami.

Mysleli by ste si, že Behance, ktorý ponúka nástroje pre pomoc kreatívnym ľuďom predstaviť svoju prácu online, by postupne pridával viac produktov a ďalšie možnosti. Podľa zakladateľa a CEO Scotta Belskyho ich ubrali.

Odstránenie prvkov bolo znakom istoty, pretože spoločnosť bola schopná sústrediť sa na hlavnú ponuku, pre ktorú si ľudia otvorili ich stránku. „Bezpečná a rozptýlená stratégia“ znamená, že pravdepodobne len poisťujete produkt alebo myšlienku, ktorou si nie ste istí.

Využitie prázdneho miesta a nepatrnej šípky dodalo logu FedEx kultový dizajn.

Logo FedExu má žiarivé farby a tučné písmo, ale je to tá nepatrná šípka, ktorú si všimne len málo ľudí, ktorá ho robí tak nezabudnuteľným. Počas prezentácie loga medzi niekoľkými alternatívami dizajnér Lindon Leader neupozornil na šípku prítomných a táto atraktívna vec bola pre nich objavom.

FedEx PR firma chcela šípku zväčšiť a zdôrazniť, ale nepochopili pointu. „Nešlo o šípku. Na šípku ani nie je zaujímavé pozerať sa,“ povedal Leader. „Práve kvôli tej nepatrnosti je to fascinujúce .“
 

Zákon č. 2: Najjednoduchšie zásady sú tie najefektívnejšie.

Mayov druhý zákon prináša pochopenie, že ľudia a procesy fungujú najlepšie, keď existuje niekoľko jednoduchých a dobre zrozumiteľných pravidiel. Ak je pravidiel a predpisov priveľa, majú tendenciu byť ignorované.

Keď existuje len pár pravidiel, ktoré dávajú zmysel, ľudia ich akceptujú a venujú im pozornosť. Formujú ich správanie a robia akúkoľvek skúsenosť, stretnutie alebo projekt efektívnejším a presvedčivejším.
 

Netflix má jednu dovolenkovú  politiku. Vezmite si toľko času, koľko potrebujete.

Zamestnanci odpovedajú na emaily cez víkendy a doma v noci premýšľajú o práci. Netflix nesleduje tieto hodiny. Tak prečo sledovať, koľko voľna si vyberú?

Ako napísal autor Daniel Pink v rubrike, citujúc Steva Swaseyho z Netflixu: „Pravidlá, podmienky, regulácie a požiadavky sú vrahovia inovácie. Ľudia vykonajú najlepšiu prácu, keď nie sú zaťažení. Ak trávite veľa času vysvetľovaním, ako ste využili pracovnú dobu, tak v tom čase neinovujete.“
 

Pár jednoduchých pravidiel o veľkosti a smerovaní tímu môže projekty urýchliť.

V Intuite, zopár jednoduchých pravidiel od CEO Brada Smitha udržiava tímy rýchle a inovatívne. Tímy napríklad musia byť takej veľkosti, aby mohli byť nakŕmené dvoma pizzami. Namiesto snahy urobiť všetko naraz sa tímy snažia urobiť minimálny funkčný prototyp.

V tom bode prichádza názor zákazníkov. Skončíte pri tom, čo chcú zákazníci, rýchlo a jednoducho bez toho, aby ste museli ísť späť ku kresliacej doske, pretože ste nezískali spätnú väzbu príliš neskoro.


Zákon č. 3: Obmedzte informácie a nechajte ľudí, aby sami prišli s odpoveďami.

Zákon č. 3 zastáva to, čo May nazýva „rafinovane nekompletné“ informácie. Spomeňte si na originálne reklamy o iPhone od Applu alebo kultový koniec Sopranovcov. Nechať veci nedopovedané môže byť neuveriteľne pútavé.

Niekedy nechcete povedať úplne všetko. Odhaľte práve toľko, aby ste zaujali ľudí, ale výsledok nechajte tajuplný.

Dať ľuďom veľký priestor na experimentovanie je silný nástroj, ako ukázal Steve Jobs s iPadom.

Keď niekto investoval svoju vlastnú inteligenciu, predstavivosť a emócie do niečoho, tak sa o to viac stará. Dajte im priestor, aby tak mohli urobiť.

Scott McCloud,  komiksový expert, udáva za príklad Steva Jobsa. „V Jobsovi sme videli najväčšieho organizátora všetkých čias. Ale čo napokon robil? Nič nevytváral. Vezmite si iPad ako príklad. Je to tá prázdna nádoba. Je to okno. …Ale celá tá dizajnérska práca, celé to riadenie; on vlastne vôbec nezaviedol. Dal kľúče nám.“


Zákon č. 4: Rozumné hranice vás môžu urobiť kreatívnejšími.

Kreativita je často spájaná so slobodou. Mayov štvrtý zákon je o tom, že inteligentne navrhnuté hranice dostanú z ľudí to najlepšie.

Výborným príkladom je TED. Jedna z vecí, ktorá ho robí tak presvedčivým a zdieľaným , je časové obmedzenie. Tých 18 minút musí byť celý príbeh, nie iba ďalšia prezentácia, plná informácií a náhľadov.


Obmedzenia v NASA viedli k ich niektorým najväčším úspechom.

Sonda Mars Observer stála 1miliardu dolárov a fungovala 10 rokov. Stratila sa vo vesmíre. Nasledujúci Mars Pathdinder slúžil 3 roky a stál 150 miliónov dolárov. Brian Muirhead, letecký systémový manažér projektu, nazval tieto limity nemožnými, neslýchanými a bláznivými.

Ale rozdelením nesplniteľných úloh do menších výziev a použitím kreatívnych riešení mohol nakoniec Muirhead a jeho tím dosiahnuť to, čo väčší projekt nedokázal. Napríklad použitie airbagov a padáku namiesto druhej rakety, aby mohla sonda pristáť na Marse.
 

Prácou Marissy Mayer v Googli bolo udržať prehľadné rozhranie. Všetko to bolo o inšpiratívnej kreativite prostredníctvom obmedzenia.

May prináša skvelý citát Marissy Mayer na podporu tohto pravidla. „Kreativita je často nepochopená. Ľudia si často o umeleckej práci myslia, že je to nespútané a neriadené úsilie, ktoré vedie ku krásnemu efektu. Avšak, keď sa prizriete bližšie, zistíte, že niektoré z najviac inšpiratívnych umeleckých foriem – haiku poézia, sonáty, náboženské maľby – sú plné obmedzení.“


Zákon č. 5: Musíte niečo porušiť, aby ste dosiahli prelom.

Šablóny a rutiny sú jednoduché a pohodlné. Máte sadu nástrojov a odborných znalostí, postupne nadobudnutých, ktoré vám umožňujú pohodlne fungovať.

Mayovo piate pravidlo hovorí, že vymanenie sa zo šablóny a zanechanie toho, čo je jednoduché, vás núti venovať pozornosť všetkým nástrojom, ktoré ste ignorovali a všetkým riešeniam, ktoré vás nikdy nenapadli.
 

Váš mozog je možné preprogramovať tak, že sa vymaníte zo spôsobu, ktorým bežne premýšľate.

Doktor Jeffrey Schwartz vyvinul úspešnú behaviorálnu liečbu pre ľudí s OCD poruchou, založenú na neuroplasticite – môžete zmeniť zapojenie vášho mozgu pomocou zmeny spôsobu vášho myslenia. Je to prístup, ktorý môže byť aplikovaný na akúkoľvek rutinu alebo problém. Mozog je založený na určitých schémach a OCD nastane, keď sú určité mozgové schémy nadmerne opakované.

Premenovanie: Zmena, ako identifikujete určité myšlienky. Napríklad nutkanie opakovane kontrolovať pec by malo byť myslené ako „Mám naliehavú potrebu skontrolovať pec.“ Je to o objektívnom pozorovaní vášho správania a pripomínaní si, že to môžete zmeniť.

Premena vlastností: Pochopte, prečo sa správate určitým spôsobom, aby ste to mohli zmeniť.

Precentrovanie: Systematicky sa venujte odlišnému správaniu. Manuálne prepíšte, čo sa stalo automatickým.

Prehodnotenie: Pozerajte sa na staré spôsoby ako na roztržitosť, nie ako na nutkanie.


Lockheed Martin zistil, že malý  tím s malými zdrojmi môže priniesť veľký prelom.

„Skunk Works“ sa stal termínom pre tajné laboratórium pre pokročilé projekty a prichádza od Lockheed Martin. V tridsiatych rokoch 20. storočia, mal vedúci projektant Kelly Edwards za úlohu vytvoriť tryskový prototyp napriek tomu, že na to nemal reálny priestor.

Začali v stane vedľa továrne na plast. Ich úspech bol taký veľký, že ich prezývka a prístup sa používa do dnešného dňa. Ku Kellyho pravidlám pre Skunk Works patrí potreba obmedziť prístup zvonku, mať drobnú skupinu skvelých ľudí, podporovať nekonvenčné prístupy a neriešiť problémy len čiastočne, ale úplne ich zlikvidovať.


Zákon č. 6: Robiť niečo nie je vždy lepšie ako nerobiť nič.

Hlavné odhalenie, ktoré viedlo Einsteina k jeho teórii relativity, prišlo, keďnečinne premýšľal v aute na ulici. Richard Feynman, víťaž Nobelovej ceny za svoju myšlienku o kvantovej elektrodynamike, bol inšpirovaný kývajúcim sa tanierom v kaviarni. J.K.Rowlingová dostala nápad o Harry Potterovi, keď čakala na preplnenú električku. Bolo to niekoľkohodinové premýšlanie bez použitia pera, ktoré nápadu umožnilo rozvinúť sa naplno.

Mayov šiesty zákon hovorí, že aj napriek nutnosti vyzerať alebo cítiť sa zaneprázdnení, niektoré prelomové objavy prídu odmietnutím tohto nutkania.

Horúčkovitý výskum a práca nemusia byť vždy odpoveďou na problém.
 

Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: OnlyFreshNews

Facebook komentár