Medzičasom, 99% amerických spoločností sa topí v dlhoch.

Poznáte to staré „bohatí sú stále bohatší, zatiaľ čo chudobní sú stále chudobnejší“? Nedávno sa to stalo skutočnosťou pre spoločnosti v Spojených Štátoch.

Podľa správy vydanej S&P Global Ratings, ktorá vyšla v piatok, dvadsaťpäť nefinančných amerických spoločností – podnikový ekvivalent 1% – kontroluje niečo nad polovicu celkového objemu hotovosti, držanú nefinančnými spoločnosťami v Spojených Štátoch.

Medzičasom, spodných 99% naberajú na dlhoch, a tak podiel hotovosti k dlhu spadol na 15%. Je to najnižšia úroveň za poslednú dekádu – vrátane rokov pred Veľkou Finančnou Krízou. To znamená, odhliadnuc od najbohatších 25 spoločností, že priemerná spoločnosť v Spojených Štátoch má iba 15 centov hotovosti, na každý dolár ktorý dlžia.

Súvisiace: Ako najväčšie americké firmy od roku 1999 míňali svoju hotovosť

Andrew Chang, S&P analytik, povedal v rozhovore pre MarketWatch, že extrémne bohatstvo hŕstky amerických korporácií maskuje problém likvidity, najhorší za poslednú dekádu, ktorým sa borí drvivá väčšina spoločností.

Ako postupne starne úverový cyklus a Federal Reserve sa pripravuje na zvýšenie úrokových sadzieb späť na normálnu úroveň, rekordné zaťaženie dlhmi vedie k vyvrcholeniu v neplnení si záväzkov, čo predstavuje ohrozenie pre investorov, spotrebiteľov a zamestnancov, dodal Chang.

A aj tak, finanční novinári v piatok oslavovali, že celková hotovosť, ktorú držia nefinančné spoločnosti v Spojených Štátoch, narástla na rekordných 1,84 biliónov amerických dolárov.

Také číslo je krásne v headlinoch, ale malo by byť v pozadí za väčším číslom: 6,6 biliónov celkového dlhu – cifra, ktorá rapídne narastá.

Iný uhol pohľadu na závažnosť problému je, že iba v roku 2015, sa celkový dlh mimoriadne nafúkol o 850 miliárd amerických dolárov – čo je približne 50 krát viac ako 17 miliardový nárast v držanej hotovosti. To spôsobilo, že celkový pomer hotovosti k dlhu bol zrazený na minimum od roku 2008, ako to ukazuje aj nasledujúci graf.

Ak z rovnice odoberieme aj vrchné percento, čísla vyzerajú ešte hrozivejšie: 6 biliónov amerických dolárov dlhu verzus 900 miliárd hotovosti – priemerný pomer hotovosti k dlhu tak predstavuje 15%.

„Ak odhliadneme od vrchného jedného percenta – lebo to v podstate predstavuje anomáliu – zvyšok spoločností žije v čistom dlhu a situácia sa stále zhoršuje,“ povedal Chang.

Ako môžeme vidieť na nasledujúcom grafe, vrchných 25 spoločností majú 1,53 amerických dolárov hotovosti na každý dolár, čo sú dlžní. Ostatné spoločnosti investičného stupňa, ktoré majú silnú úverovú kvalitu, majú 17 centov na každý dolár ktorý dlžia. A spoločnosti špekulatívneho stupňa, tiež známe ako vysoko výnosné, alebo špinavé, kvôli ich nízkej úverovej kvalite, majú dokonca iba 12 centov hotovosti na každý dlžený dolár.

Súvisiace:
Apple má viac hotovosti, než všetky tieto krajiny
Týchto 5 technologických firiem v hotovosti drží až $ 430 miliárd

Spomedzi 25 spoločností, patriacich do vrchného 1%, vrchných 5 má pod kontrolou takmer tretinu celkovej hotovosti. Sú to spoločnosti Apple s hotovosťou vo výške 215,7 miliárd, nasleduje Microsoft s hotovosťou 71,9 miliárd, Cisco Sytems, 60,4 miliárd a Oracle s 52,3 miliardami.

Čiže, vo všeobecnosti, bohatí ešte viac zbohatli, pretože vrchné 1% teraz kontroluje 51% celkového objemu hotovosti, čo je rekordné množstvo, ako to môžeme vidieť aj na nasledujúcom grafe.

Takže, čo odlišuje vrchné jedno percento od zvyšných spoločností?

Podľa správy, táto skupina pozostáva z globálnych spoločností, hlavne v technologickom sektore, ktorý generuje značný cash flow zo zahraničia.

Správa taktiež hovorí: „Na rozdiel od zvyšných 99%, hotovostná situácia týchto spoločností, bola veľmi silná už pred Veľkou Recesiou, ale od vtedy sa rozdiel ešte viac zväčšil.“

Ale má to háčik: Tým, ako sa zo spoločností stávajú globálne spoločnosti, generujú väčší podiel cash flow zo zámoria. Tak je ich daňová povinnosť pri repatriácii až 35%.

Tým, že spoločnosti nechcú hotovosť repatriovať zo zámoria, kvôli silnému daňovému zaťaženiu, doma majú deficit hotovosti, zatiaľ čo v zámorí sa im hotovosť hromadí. A tak sa spoločnosti viac zadlžujú, aby mohli financovať svoje domáce požiadavky.

Napríklad Apple v roku 2015 vytvoril dlh vo výške 24 miliárd amerických dolárov, aby mohli financovať znovu odkúpenie akcií. Následne, v prvom štvrťroku 2016, Apple vytvorilo ďalší dlh v hodnote 16 miliárd amerických dolárov, a pravdepodobne bude počas roka ešte viac vstupovať na úverový trh, vzhľadom na svoj novorozšírený program výnosu pre akcionárov.

Preložila: Katarína Dobrotinová

Zdroj: MartketWatch, USAToday

Facebook komentár