V nadväznosti na nedávny škandál asociácie FIFA, spoločnosť analýzy rizík s názvom Verisk Maplecroft zverejnila zoznam 198 krajín podľa výskytu úplatkárstva a korupcie.

V tomto poradí sa taktiež pozrela na top 10 krajín produkujúcich ropu a zistila, že šesť z nich je vo vážnom nebezpečenstve korupcie.

Tieto krajiny sú rozdelené do štyroch rizikových kategórií: nízka, stredná, vysoká, a extrémna.

Z top 10 krajín produkujúcich ropu, Rusko, Irak, Irán a Mexiko, tie všetky spadajú do kategórie “veľkého nebezpečenstvo (extrémneho)”.  Saudská Arábia a Kuvajt patria do “vysokej kategórie rizika.”

Súvisiace: 
Najskorumpovanejšie oblasti priemyslov sveta
Čína ukazuje vládnym úradníkom život vo väzniciach, ako “varovanie” proti korupcii

Verisk Maplecroft označuje korupciu ako “jeden z najväčších rizík pre firmy zo sektora ropy, zemného plynu a ťažobných spoločností.”

Podľa správy ohľadom korupcie od Svetovej banky je odhadom až 10% prevádzkových nákladov po celom svete vyplácaných na korupciu. Ročne sú tak vyplatené úplatky o hodnote zhruba 1 bilióna dolárov.

Rusko počas posledného roka zaznamenalo zhoršenie v oblasti korupcie, keďže pokleslo z 24. miesta v rebríčku roka 2014 na 10. priečku v roku 2015. Už tak nepriehľadné podnikateľské prostredie Ruska sa stáva ešte viac tajnostkárskym kvôli nedávnym geopolitickými otázkam a ešte sa k tomu pridala aj kríza na východne Ukrajiny a zhoršujúce sa vzťahy s USA a Európou.

Dve najväčšie ekonomiky v Ázii – Čína a India boli taktiež pre investorov označené ako krajiny so závažnymi rizikami. V marci roka 2015 bol bývalý predseda najväčšieho producenta ropy v Ázií – PetroChina obvinený  zo zneužitia svojho postavenia a prijímania úplatkov, čo viedlo k veľkým stratám verejných peňazí. Jeho zatknutie bolo súčasťou širšieho protikorupčného zákroku.

Spoločnosti založené v Británií s aktivitami v Spojených arabských emirátoch čelia stredným rizikám a Kanadu a Spojené štáty americké nízkym rizikám.

Súvisiace: 75% európskych firiem uvádza, že vo svojej krajine čelia korupcií

Trevor Slack, ktorý je právnym a regulačným analytikom v spoločnosti Verisk Maplecroft vo vyhlásení uviedol: “Protikorupčný škandál FIFA o hodnote 150 miliónov dolárov taktiež odráža vplyv celosvetového trendu, v ktorom sú protikorupčné opatrenia stále rozšírené.”

Nakoniec poznamenal: “Vzhľadom k tomu, že je vidno veľké množstvo aktivity proti korupcií, donucovacie opatrenia sa určite stanú viac agresívnejšími, najmä v USA a legislatíva sa už z časti stala tvrdšou.”

Zdroj: Verisk Maplecroft

Facebook komentár