Európa je domovom mnohých najvplyvnejších a ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta ako aj domovom viac ako 740 miliónov ľudí.

Z Európy však pochádza iba 8 z celkového počtu 50 najbohatších ľudí sveta, pričom polovica z nich svoje bohatstvo zdedila. Ostatní, a to platí aj pre druhého najbohatšieho človeka na svete Amancia Ortegu, si založili svoje bohatstvo na módnom alebo nábytkárskom priemysle.

Tieto nové údaje pochádzajú zo spoločnosti Wealth-X, ktorá sa sústredí na skúmanie majetku najbohatších ľudí sveta. Wealth-X vlastní databázu súborov o viac ako 110 000 ľuďoch s najvyšším čistým majetkom (imaním) a na jej udržiavanie používa vlastný model hodnotenia výšky ich majetku.

Súvisiace: Najbohatší Američania v histórií: Zoznam Top 20

Čítajte ďalej o najbohatších ľuďoch Európy, vrátane muža, ktorý má takmer monopol na optické pomôcky a muža, ktorý je zakladateľom najväčšej nábytkárskej firmy na svete.

8. Leonardo Del Vecchio

Čisté imanie: 19,7 miliárd dolárov

Vek: 80

Krajina: Taliansko

Odvetvie: Okuliare

Zdroj bohatstva: vlastné úsilie, Luxottica Group

Aj vo svojích 80. rokoch, Leonardo Del Vecchio stále riadi spoločnosť Luxottica, ktorú založil v roku 1961 a ktorá dosahuje hodnotu takmer 30 miliárd USD. Ide o najväčšiu spoločnosť vyrábajúcu okuliare a okrem toho, že vlastní značky ako Sunglass Hut, Ray-Ban, a Oakley, vyrába tiež okuliare pre luxusné značky Burberry, Chanel, Prada a Versace.

Napriek tomu, že Del Vecchio začínal iba v jednej malej izbičke v Miláne, dnes prevádzkuje desať tovární po celom svete, zamestnáva 35 000 ľudí, vyrába viac ako 65 000 párov okuliarov za deň a fakticky drží monopol vo svojom odbore.

Del Vecchio však nie je žiaden držgroš. Naposledy obdaroval svojích talianskych zamestnancov sumou 10 miliónov USD pri príležitosti oslavy svojích 80. narodenín.

7. Dieter Schwarz

Čisté imanie: 20,9 miliárd dolárov

Vek: 76

Krajina: Nemecko

Odvetvie: Maloobchod

Zdroj bohatstva: dedičstvo/vlastné úsilie, Schwarz Gruppe

V roku 1973 začal Dieter Schwarz pracovať pre svojho otca v obchode s potravinami a o niečo neskôr otvoril prvý diskont. Po smrti svojho otca v roku 1977 sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti a spoločnosť sa začala rýchlo rozrastať aj za hranicami Nemecka, vznikla nová značka Schwarz Gruppe.

Materská spoločnosť zastrešuje Lidl, druhú najúspešnejšiu sieť diskontných predajní hneď za Aldi, a Kaufland, čo je sieť hypermarketov podobných Walmartu. Lidl vlastní takmer 10 000 obchodov v Európe a do roku 2018 chce preraziť aj na americkom trhu. Schwarz Gruppe ročne zarobí približne 85 miliárd USD.

Nemecký miliardár žije pokojným životom v ústraní so svojou ženou a dvoma deťmi v Heilbronne. Taktiež je aj štedrým darcom a prispieva hlavne na vzdelávanie.
 

6. Georg Schaeffler

Čisté imanie: 22,2 miliárd dolárov

Vek: 51

Krajina: Nemecko

Odvetvie: Výroba

Zdroj bohatstva: dedičstvo/vlastné úsilie, Schaeffler Group

Georg Schaeffler slúžil v nemeckej armáde a chvíľu pracoval ako korporátny právnik v Spojených štátoch. Neskôr začal pracovať pre svojho otca v Schaeffler Group. Firmu so ziskom skoro 11 miliárd USD špecializujúcu sa na výrobu guľôčkových ložísk a autodielov vlastní spolu so svojou matkou.

Spoločnosť vzbudila pozornosť keď v roku 2008 prevzala spoločnosť Continental v nie veľmi priateľkej atmosfére. Spoločnosť Continental však vzala nohy na ramená a spoločnosti Schaeffler zanechala dlh, s ktorým sa boria dodnes. Schaeffler má stále v Continentale podiel takmer 50%.

Nedávno Schaeffler Group investovala približne 550 miliónov USD do automobilových súčiastok pre elektrické a hybridné autá a do piatich rokov očakáva zdvojnásobenie svojich investícii.

Súvisiace: Najbohatší muž všetkých čias? Skúste kráľa Timbuktu
 

5. Stefan Persson

Čisté imanie: 26,4 miliárd dolárov

Vek: 68

Krajina: Švédsko

Odvetvie: Maloobchod

Zdroj bohatstva: vlastné úsilie, H&M

Stefan Persson sa narodil v roku 1947 a v tom istom roku jeho otec založil obchod s dámskym oblečením Hennes. Odkúpením obchodu s pánskou módou Mauritz Widforrs v roku 1968 rozšíril svoje podnikanie a vytvoril spoločnosť Hennes & Mauritz – H&M. O šesť rokov neskôr vstúpila spoločnosť na burzu. Po štúdiách na Štokholmskej univerzite a univerzite v Lunde sa Stefan zapojil do riadenia firmy pričom neskôr prevzal po svojom otcovi úlohu generálneho riaditeľa.

Po troch desaťročiach začala spoločnosť expandovať a dnes už vlastní 4 000 obchodov napríklad aj v Hongkongu, Číne, Tokiu, Japonsku, Rusku alebo Spojených štátoch. V roku 2009 Stefan odstúpil a riadenie spoločnosti so ziskom 22,4 miliárd USD prenechal svojmu synovi Karlovi Johanovi. 
 

4. Bernard Arnault

Čisté imanie: 28,9 miliárd dolárov

Vek: 66

Krajina: Francúzsko

Odvetvie: Luxusný tovar

Zdroj bohatstva: dedičstvo/vlastné úsilie, LVMH

Pod značku LVMH spadá až 70 luxusných značiek od Luisa Vuittona cez Hennessy až po Doma Perignona, pričom všetky ich riadi ich materská spoločnosť Groupe Arnault. Svoju kariéru začal Bernard Arnault ako stavebný inžinier, v 80. a 90. rokoch prezval rodinnú firmu a kúpil svetoznámy módny dom Dior, ktorý bol už iba na krok od bankrotu. Dnes, tak ako väčšina značiek patriacich k LVMH, je aj Dior na vrchole s ročným ziskom 33 miliárd USD.

Tohto roku sa Bernard Arnault chystá pripojiť k americkej súkromnej firme Catterton aby z nej vybudoval investičnú firmu zameranú na koncových spotrebiteľov. Nová firma s názvom L Catterton očakáva výnos 12 miliárd USD a zo 40% ju bude vlastniť LVMH a Groupe Arnault.

Súvisiace: Top 10 najbohatších ľudí sveta pod 40 rokov
 

3. Liliane Bettencourt

Čisté imanie: 29 miliárd dolárov

Vek: 93

Krajina: Francúzsko

Odvetvie: Kozmetika

Zdroj bohatstva: dedičstvo/vlastné úsilie, L’Oreal Group

Dedička kozmetického impéria L’Oreal a hlavná akcionárka spoločnosti, Liliane Bettencourt je s 29 miliardami USD najbohatšou ženou Európy a druhou najbohatšou ženou sveta. Aj keď do chodu spoločnosti už viac nezasahuje, tá spolu s nadáciou Bettencourt Schueller Foundation, ktorú založila spolu so zosnulým manželom aj naďalej prosperuje. Je vášnivou zberateľkou umenia, vlastní obrazy umelcov ako Picasso, Matisse, alebo Munch.

V posledných rokoch sa Bettencourtová stala všeobecne známou keď v Paríži prebiehal smutne známy súdny proces, pri ktorom sa zisťovalo, či ju jej blízky nevyužívali. V máji 2015 sa prípad uzavrel a osem ľudí bolo usvedčených vrátane jej priateľov a finančných poradcov.

Minulého roku sa ocitla v podobnej situácii ešte raz, keď vyšlo najavo, že jej komorník dovolil piatim novinárom nahrávať ich stretnutia a pritom porušil jej právo na súkromie. Komorník Pascal Bonnefoy sa obhajoval tým, že nahrávkami chcel iba poukázať na jej labilný psychický stav. Všetci šiesti boli začiatkom januára zbavený obvinení.
 

2. Ingvar Kamprad

Čisté imanie: 39,3 miliárd dolárov

Vek: 89

Krajina: Švédsko

Odvetvie: Maloobchod

Zdroj bohatstva: vlastné úsilie, IKEA

Firmu IKEA založil Ingvar Kamprad ako 17-ročný, dnes je firma najväčším predajcom nábytku so ziskom viac ako 33 miliárd USD. Pre svoju firmu chcel zaistiť „večný život“ preto sa silou mocou vyhýbal vstupu na burzu a vymyslel aj komplexnú podnikovú štruktúru známu ako Stichting INGKA Foundation, kde sú charita, maloobchod a podnikanie od seba oddelené. V súčasnosti sa už tento švédsky magnát nepodieľa na každodennom riadení firmy, ale stále sa zúčastňuje rokovaní ako člen dozornej rady.

Narozdiel od ostatných boháčov, je tento 89-ročný zakladateľ spoločnosti aj napriek obrovskému bohatstvu až neuveriteľne šetrný. Údajne lieta iba v ekonomickej triede, prespáva v lacných hoteloch a vlastní to isté Volvo už viac ako dva desaťročia. Taktiež sa v 70. rokoch aj s rodinou vysťahoval zo Švédska aby sa vyhol nevýhodným daňovým sadzbám. Do svojej vlasti sa zo Švajčiarska vrátil až v roku 2013.

Na druhej strane sa Kamprad so svojím bohatstvom vie podeliť, prispieva na detské práva, očkovanie, životné prostredie a ochranu zvierat, vzdelanie a medicínsky výskum.

Súvisiace: Zoznámte sa s Amanciom Ortegom, tajomným miliardárom a najbotším mužom Európy
 

1. Amancio Ortega

Čisté imanie: 66,8 miliárd USD

Vek: 79

Krajina: Španielsko

Odvetvie: Maloobchod

Zdroj bohatstva: vlastné úsilie, Inditex

Amancio Ortega je druhým najbohatším človekom na Zemi a to aj vďaka tomu, že riadi španielský módny kolos Inditex. Ortega už ako 14-ročný začal pracovať ako poslíček pre miestny obchodík s oblečením, z ktorého vybudoval najväčšie módne impérium na svete.

Jeho neustále sa zväčšujúce bohatstvo závisí od cien akcií Inditexu, ktoré minulého roku vzrástli o 34%. Za 9 mesiacov minulého roka vzrástli tržby o 16%, zisk o 20% a spoločnosť otvorila 230 nových predajní na 48 trhoch. Za väčšinu úspechu vďačí svojej najväčšej značke Zara. Tento módny reťazec mení pravidlá maloobchodu, pretože ponúka módne ale zároveň cenovo prijateľné tovary, ktoré priťahujú zákazníkov neustále bažiacich po nových módnych trendoch za výhodné ceny.

Navzdory svojmu bohatstvu žije Ortega skromne. Spolu so svojími zamestnancami obeduje v podnikovej jedálni a napriek tomu, že je najbohatším mužom v módnom priemysle, odieva sa do jednoduchej uniformy – bieleho trička a modrého saka.

Zdroj: YahooFinance, NYtimes

Facebook komentár