Amerika má niekoľko vážnych problémov.

Napriek tomu, že Spojené štáty míňajú 15 171 dolárov na študenta – viac ako ktorákoľvek iná krajina na svete – americkí študenti výrazne zaostávajú za svojimi zahraničnými rovesníkmi. V medzinárodnom testovaní študentov PISA obsadili 23. miesto vo vedných disciplínach a 31. miesto v matematike.

Spojené štáty tiež míňajú dvakrát viac peňazí na zdravotnú starostlivosť v prepočte na jedného obyvateľa ako je priemer v rozvinutých krajinách, ale zaostávajú za väčšinou rozvinutých krajín v oblasti dojčenskej úmrtnosti a v priemernej dĺžke dožitia. Miera predčasných pôrodov je v USA podobná miere predčasných pôrodov v krajinách subsaharskej Afriky a krajinám v období prvej svetovej vojny. A ak si myslíte, že Obamacare prinesie zmenu, tak…

K Street (hlavná dopravná tepna vo Washingtone, D.C., a tiež aj centrum think-tankov, lobistov a záujmových skupín) má väčší vplyv na americkú politiku ako Main Street  (zástupcovia malých a stredných podnikov) a kľúčoví hráči v ekonomike ako TBTF (too big to fail) banky, poisťovne, atď. majú takmer neobmedzenú moc konať podľa toho, ako uznajú za vhodné bez žiadnych negatívnych dôsledkov.

Americká vláda míňa viac peňazí na sledovanie Američanov a cudzincov ako kedykoľvek predtým. Od augusta 2011 zaznamenala NSA (National Security Agency) 1,8 miliardy hovorov denne! – s cieľom vytvoriť schránku, ktorá dokáže zaznamenať 20 miliárd hovorov denne.

Viac ako jeden zo siedmich Američanov patrí do pragramu SNAP (Supplement Nutrition Assistance Program) – lepšie známy pod názvom „potravinové lístky“.

Zoznam by mohol pokračovať ďalej.

Ale je tu jeden problém, ktorý Amerika nemá a tým je získavanie ropy z pôdy.

Po dekádach znižovania domácej produkcie, americkí ťažiari konečne prišli na to, ako extrahovať ropu z ťažko dostupných lokalít, ako sú napríklad bridlicové podklady, ktoré rozbijú tak, že do nich napumpujú zmes vody, piesku a chemikálií, čím odomknú uhľovodíky viazané vo formáciách bridlice.

Dnes je USA jednou z mála krajín na svete, kde vidíme dvojciferný nárast produkcie ropy v posledných piatich rokoch.

 

To predstavuje skvelé investičné príležitosti pre náročného investora.

Nový poklad ropného priemyslu, legendárne nálezisko Bakken premenilo ospalú Severnú Dakotu na jedno z najhorúcejších miest v Spojených štátoch. Ropný boom v Severnej Dakote je päťkrát väčší než ropný boom v 90-tych rokoch 20-teho storočia.

Nezamestnanosť v Severnej Dakote na úrovni 2,7 % je najnižšou v USA. V Dickinsone, mestečku v Severnej Dakote dokonca miestny McDonald ponúka 300 dolárový vstupný bonus pre nových pracovníkov, ktorý okrem toho zarobia mzdu vo výške 15 dolárov za hodinu.

Tu Vám prinášame ešte niekoľko zaujímavých faktov od Fiscal Times:

  • V súčasnosti je vytvorených 40 856 pracovných miest v Severnej Dakote v oblasti ropného priemyslu a ďalších 18 000 pracovných miest na jeho podporu. V období rokov 2010 a 2012 bolo v meste Williston v Severnej Dakote s populáciou okolo 16 000 obyvateľov vytvorených 14 000 nových pracovných miest.
  • Pokiaľ štáty USA zápasia, resp. niektoré sú už na pokraji bankrotu, Severná Dakota má v súčasnosti prebytok rozpočtu vo výške jednej miliardy dolárov.
  • Počet platiteľov daní z príjmu v Severnej Dakote dosahujúcich ročný príjem viac ako jeden milión dolárov sa medzi rokmi 2005 a 2011 strojnásobil, a to v štáte s populáciou 700 000 obyvateľov.
  • Nízke čísla populácie budú čoskoro minulosťou, pretože sa očakáva, že populácia v tomto ťažiarenskom regióne narastie o 50 % v nasledujúcich 20-tich rokoch.
  • 2 až 3 tisíc nových bytových jednotiek sa postaví každý rok vo Willistone, ale ani to nestačí na uspokojenie dopytu po bývaní. Nájomne sa postupne zvýšilo z úrovne 350 dolárov mesačne za trojizbový byt až na úroveň takmer 2 000 dolárov. Toľko stojí mesačne napríklad podkrovný byt v bohatej časti New Yorku v Upper East Side.

Celá energetická mapa Ameriky bola zmenená objavením náleziska Bakken: Stredozápad USA je teraz oblasťou, ktorá láka investorov viac ako Perzský záliv.

A kto získal najviac? Spoločnosti, ktoré stavajú a prevádzkujú ropovody, pretože sa dokážu rýchlo prispôsobiť novej situácii a rafinérske spoločnosti, ktoré získavajú ľahko dostupnú domácu ropu.

Hoci sa zvyšok sveta snaží zachytiť tento trend, USA má obrovský náskok pred ostatnými. Pokrok si držia v hydraulickom štiepení a horizontálnom vŕtaní, vďaka jeden a pol storočiu dlhom období prieskumu nálezísk ropy a zemného plynu a tisíckam firiem, ktoré vyvíjajú nové vrtáky a spôsoby ťažby ropy.

Zatiaľ čo ostatné krajiny nemajú skúsenosti ani infraštruktúru, aby mohli s USA súťažiť.

V skutočnosti americké spoločnosti minú o 50 % viac finančných prostriedkov na energetický výskum a vývoj ako spoločnosti kdekoľvek inde na svete. A čo viac, oni exportujú túto technológiu po celom svete, aby odhalili skryté uhľovodíkové rezervy.

Samozrejme, že to nerobia z filantropie, ale získavajú za to množstvo peňazí z licencií k ich technológiám a „poskytovaní pomocnej ruky“.

Najväčšími víťazmi sú energetické spoločnosti, ktoré už vedia ako vyťažiť ropu z amerických ropných polí a aplikovať tieto metódy na ostatných ropných poliach po celom svete, aby zvýšili svoju produkciu a znížili pokles cien.

Ako ľahko ťažia ropné spoločnosti ropu doma a v zahraničí, tak sa začínajú obracať na ropné polia, na ktorých sa ťažilo v minulosti. Ako sa ukazuje v 80-tych a 90-tych rokoch 20-teho storočia ešte neboli schopné ťažobné zariadenia vyťažiť všetku ropu zo zeme. Vďaka modernej technológii je to teraz možné a nárast vyťaženej ropy o 5 až 10 % znamená nárast príjmov ropných spoločností o miliardy až bilióny dolárov.

Znovuobjavenie predtým prehliadaných polí naštartovalo boom v Bakkene rovnako ako aj v nálezisku Eagle Ford… a ostatné krajiny chcú tiež zachytiť tento trend.

Dúfajme, že tento trend používania nových technológií na získavanie ropy zo starých ropných polí zotrvá, pretože naše energetické portfóliá sú zásobované spoločnosťami, ktoré ho už praktizujú v Európe, Oceánii a dokonca aj v Južnej Amerike.

Éra lacnej ropy sa pomaly blíži ku svojmu koncu a priemysel sa prispôsobuje skutočnosti, že k rope bude čoraz ťažší prístup. Ak chcú investori profitovať z dnešného trhu s energiou musia sa prispôsobiť tiež.

Preložil: Luboš Slávik

Zdroj: CaseyResearch

Facebook komentár