Existuje jedna vec, ktorú Ben Bernanke oznámil túto stredu: Federálny rezervný systém sa stále snaží stimulovať ekonomiku, a to aj v prípade, že veľkosť podnetov bude poskytovať trochu pomalším tempom.

“Rozhodne sa nevzdávame,” – s týmto vyjadrením prišiel Bernanke potom, čo FED oznámil, že začne znižovať množstvo objemu nákupu dlhopisov v každom mesiaci – Wall Street sa nazýva tento proces nazýva “tapering (zužovanie)”.

Bernanke neskôr dodal: “Aj keď začíname vykonávať spomaľovanie nákupov aktív, tak trochu očakávame, že celková bilančná suma by mala byť docela veľkou a mala by sa udržovať na veľmi vysokej úrovni a to po dlhú dobu.”

Zužovanie sa začína až v januári, a medzitým nákup dlhopisov pokračuje v plnej sile. Počas tohto týždňa program zatlačil portfólio FEDu nad úroveň 4 biliónov dolárov.

Ak chcete byť presnejší, aktíva Fedu sú na celkovej úrovni $ 4 008 062 000 000 – nový rekord, podľa týždenné správy vydanej centrálnou bankou vo štvrtok popoludní. A to všetko bez navyšovania.

Od budúceho mesiaca, FED plánuje kúpiť dlhopisy vo výške 75 miliárd dolárov, od 85 miliárd dolárov každý mesiacom od septembra minulého roka. Ak vývoj ekonomika bude pokračovať v tom, tak ako sa očakávalo, majú v pláne pokračovať s postupným znižovaním nákupu dlhopisov.

Steve Liesman počíta, že ak by FED v roku 2014 na každom svojom zasadnutí vykonal podobné zníženie vo výške 10 miliárd dolárov, aktíva FEDu sa odo dneška za rok vyšplhajú až 4,6 biliónov dolárov.

Tieto čísla môžu byť pozoruhodné z akéhokoľvek iného dôvodu, než iba že to, že sú jednoducho obrovské.

Môže to byť ďalším znakom, ako hlboko hospodárska kríza zasahuje americkú ekonomiku.

Hlavný ekonóm banky Goldman Sachs Jan Hatzius povedal: “Širší objem je ilustráciou toho, aké množstvo peňazí bolo potrebných na prasknutie trhu nehnuteľností a úverovej bubliny,” … “Jedná sa o veľmi bolestivú a nákladnú akciu.”

Prečo to FED robí

Po znížení svojej kľúčovej úrokovej sadzby v roku 2008 takmer na nulu, Fed potreboval nájsť iný spôsob, ako stimulovať ekonomiku. Rozhodol sa kúpiť obrovské množstvo dlhopisov v podobe amerických štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami.

FED tým mohol účinne zatlačiť dlhodobé úrokové sadzby, ktoré ovplyvňujú všetko od hypoték po podnikateľské úvery. Zrazu si Američania mohli lacnejšie kúpiť dom, automobil, alebo financovať svoje podnikanie.

V jednom ohľade, politika funguje. Úrokové sadzby zaznamenali pokles na rekordné minimá. V máji roka 2013 bolo možné získať 30-ročnú americkú hypotéku s úrokovou sadzbou na úrovni 3,4% – čo je najnižší level v histórii. Spotrebitelia si mohli vziať 48-mesačné pôžičku na nové auto a zaplatiť len 4,1%, čo je taktiež historické minimum.

Ale bol v tom háčik. Iba dlžníkmi s pôvodným úverom mohli dostať takto nízke sadzby. V nadväznosti na finančnú krízu, úverové štandardy zostávajú napäté. Vezmite si napríklad, čo to znamená získať hypotéku v týchto dňoch: Priemerná žiadosť v súčasnosti dosahuje okolo 500 stránok (podľa Asociácie hypotekárnych bankárov).

Takže Fed pumpuje peniaze do ekonomiky, ale nie všetko z nich sú požičiavané.

Kam to všetko ide? Väčšina peňazí stále sedí na na okraji – konkrétne v bankových rezervách.

Ako FED za to platí? To je unikátna a tajomná vec FEDu. Môže v podstate vytvárať peniaze z ničoho.

Musí FED predať všetok tento majetok? Nie nevyhnutne. Keď (alebo ak) ekonomika nakoniec začne zvyšovať svoju pary, predstavitelia Federálneho rezervného systému dali najavo, že môžu previest iné dlhopisy na iné doby splatností.

Tak, ako nakoniec budú držať na uzde všetky tie peniaze, aby v ekonomike nedošlo k prehriatiu?

FED testuje nový nástroj, ktorý by umožnil bankám a fondom peňažného trhu získať vyššiu úrokovú sadzbu, ako držať cez noc ich peniaze vo FEDFed cez noc, skôr než požičiavanie si to.

Prostredníctvom tohto nástroja – tzv. jednodňovej pevnej sadzby plným objemom pridelenia reverzné repo zariadení (poznáme ich podľa operácie Twist) – Fed môže zabrániť vplyvu prebytočných peňazí okolo hospodárstva, bez toho aby v skutočnosti museli predať nimi držané dlhopisy.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár