Varovné zvonenie je počuť stále hlasnejšie a naliehavejšie.

Jim Rickards nám pred takmer rokom pripomenul: “Existuje staré príslovie na akciovom trhu, ktoré hovorí: Ak sa ceny chystajú prepadnúť, nikto nezvoní na zvon.”

“Ale niekedy celosvetové mocenské elity zazvonia na zvonček. Ale oni ho poskytujú len pre najbohatších a najmocnejších jedincov. Každodenní investori ho však počuť nemôžu.”

Jim poukazuje hlavne na správy z Medzinárodného menového fondu a Banky pre medzinárodné platby. Sú písané “vo vysoko zrozumiteľnom jazyku a sú čítané len relatívne malým počtom odborných analytikov.”

Súvisiace: 
Je koniec amerického dolára, alebo o čom bola devalvácia v Číne?
Zostane americký dolár svetovou rezervnou menou?

Prichádzajú s nezaujímavými názvami, ako „Nevyvážený nárast: krátkodobé a dlhodobé faktory.“ Docela nuda…

Niektoré z týchto správ môžu byť zmienené veľmi krátko v tlači, ale nikdy sa nedostanú na titulné strany. Pre investorov sú také výroky sú len ďalším hlukom v záplave finančných informácií, ktoré sa k nim dostávajú každým dňom cez televíziu, rádio, internet, noviny a cez ďalšie publikácie.

“Mocenské elity bežným investorom nechcú nič naznačiť – naznačujú si to navzájom.”

Počas posledného víkendu sa signály stali dostupnejšie pre širšie publikum.

The Economist dlho slúžil, ako prenosové médiu pre pár myšlienok, ktoré sa presúvali z globálnych elít dole pre obyčajných pracovníkov veľkého sveta financií a veľkým vládam po celom západnom svete. Určujú program pre ľudí, ktorí túto agendu vykonávajú.

Redakcia počas tohto týždňa zverejnila 14-stranovú osobitnú správu: “Za 70 rokov bol dolár superveľmocou finančného a peňažného systému.” Ten nadpis nehovorí o žiadnej nude: Dospel záveru, že “náklady nad dominanciou dolára začínajú prevažovať nad výhodami.”

Redakcia pokračuje: “Zlomová línia otvorila ekonomický vplyv Ameriky a jej sily vo svete financií,” … “Spojené štáty predstavujú 23% svetového HDP a držia 12% podiel v obchode s tovarom. Napriek tomu však zhruba 60% svetovej produkcie a podobný podiel ľudí planéty je práve v rámci de facto “zóny dolára”, v ktorej sú meny viazané na dolár alebo sú vo veľkej miere od neho ovplyvnené.”

Videli sme niektoré z nešťastných výsledkov počas tohto-ročného leta: “V posledných mesiacoch dokonca vyhliadka aj minimálneho zvýšenia sadzieb v USA vytiahla obrovské množstvo kapitálu z rozvíjajúcich sa trhov, čo malo veľmi negatívny vplyv na meny a ceny akcií. Toto rozhodnutie Federálneho rezervného systému malo ovplyvniť zahraničné dolárové dlhy a vklady o hodnote zhruba 9 biliónov amerických dolárov.”

Súvisiace: 
Dolár na vrchole menovej pyramídy?
Koniec éry: Je Americký dolár pod hrozbou?

Ak Vám hodnota 9 biliónov dolárov znie povedome, je to číslo ktoré Jim Rickards spomínal znova a znova počas svojich vlastných varovaní do vlaňajšieho januára.

Ale je tu ešte horší problém. Redakcia pokračovala: “V rokoch 2008-09, Fed neochotne prišiel na pomoc a správal sa ako veriteľ poslednej inštancie s ponukou dolárovej likvidity o hodnote $ 1 bilióna dolárov pre zahraničné banky a centrálne banky sveta.”

“Sumy o ktoré by sa mohlo jednať počas budúcej krízy by boli oveľa vyššie. Dolárový svet mimo USA je takmer dvakrát tak veľký akým bol v roku 2007. Od roku 2020 by mohol byť tak veľkým ako americký bankový sektor. “A ako Jim nedávno poukázal, pre Fed nebude možné zvládnuť záchranu takých rozmerov … pretože Fed je na mizine.

Economist ďalej uviedol: “A to aj bez krízy,” … “dominancia doláru predstavuje u amerických politických predstaviteľov dilemu. Ak cudzinci budú aj naďalej hromadiť rezervy, budú dominovať na trhu dlhopisov do roku 2030.

“Na uspokojenie rastúceho zahraničného dopytu po bezpečných dolárových aktív, by americká vláda mohla vydať ďalšie štátne dlhopisy – čím navýši svoje dlhy. Alebo by mohla cudzincom dať možnosti skupovania iných cenných papierov – ale to by mohlo viesť k bublinám, rovnako ako počas boomu v oblasti hypoték.”

Počkať chvíľu: Takže by sme mohli byť svedkami ďalšej krízy, je to tak? Takže každá cesta nakoniec končí v čase krízy, ktorú Fed nemôže zvládnuť.

Zdroj: FinancialSense

Facebook komentár