Nové britskej kupé vsadilo na moderné tvary a novú techniku. Takto má vyzerať britskej kupé pre 21. storočie!

Aston Martin pred tromi rokmi začal druhé storočia svojej existencie. Spolu s tým sa v Gaydonu pracuje na tzv. Pláne druhého storočia, ktorý počíta s kompletnou obmenou portfólia značky. Prvým zástupcom novej generácie modelov je DB11, nástupca DB9.

Šéf značky Andy Palmer tvrdí, že Aston Martin má tendenciu stavať tie najkrajšie autá na svete. DB11 to má spĺňať, pričom ako bonus pridáva najmodernejšiu techniku. Tá bola ostatne potreba, pretože predchádzajúca DB9 bola už zastaraná. Dizajnom naďalej krásna DB9 svojou technikou už dávala najavo svoju starobu – veď sa svetu prvýkrát predstavila už v roku 2003.

Súvisiace: Aston Martin pracuje na svojom prvom elektrickom automobile

V útrobách auta s novou hliníkovou platformou pracuje nový vidlicový dvanásťvalec twin-turbo s objemom 5,2 litra, ktorý nahradil existujúce šesťlitrový V12. Hoci Aston Martin v poslednej dobe hovorí o technickej spolupráci s Daimlerom, nová jednotka o predpokladanom výkone 447 kW a krútiacim momentom 700 N.m pochádza z vlastného vývoja. Nová je tiež prevodovka – dvanásťvalec pracuje s osemstupňovým automatom z dielne ZF. Kvôli zníženiu emisií jednotka spolupracuje so start-stopom, čo je oveľa lepší ústupok dobe ako niekdajší model Cygnet, alias prezlečená Toyota iQ.

DB11 vďaka svojmu silnému agregátu (jedná sa o najvýkonnejší Aston radu DB v histórii značky) zrýchli z 0-100 km / h za 3,9 sekundy a ide najvyššou rýchlosťou 322 km / h. Auto má ponúknuť príkladný komfort aj dostatočnú agilitu, čomu má pomôcť aj možnosť nastavenia jednotlivých systémov. V troch režimoch (GT, Sport a Sport Plus) je možné upraviť u adaptívnych tlmičov, prevodovky, vektorovanie krútiaceho momentu alebo elektrického posilňovača riadenia.

Úzkymi koncovými svetlami potom DB11 dáva najavo, že toto je Aston pre 21. storočie.

Moderne poňatý je aj interiér s tradičným usporiadaním 2 + 2.

Práve tu sa ukázala technická spolupráca s Daimlerom – nemecká automobilka pomohla s vývojom multimediálneho systému. Jeden digitálny displej s uhlopriečkou 12 “sa objavuje priamo v kaplnke s prístrojmi, druhý osempalcový je na vrchu stredového panelu. Vďaka spolupráci s Daimlerom bolo možné použiť novú navigáciu, ktorá má byť jednoduchšie na ovládanie ako tá existujúca.

Rozsiahly dopyt

Sotva pár dní od predstavenia nového Astonu Martin DB11 na ženevskom autosalóne bol už na svete nielen konfigurátor vozidla, ale taktiež veľa objednávok. Britská značka vtedy uviedla, že záujem vyjadrilo už viac ako 1 400 zákazníkov, pričom prvých 500 z nich po zhliadnutí novinky na privátnych akciách podpísalo zmluvu. Ďalšie päťstovka sa vyjadrila po úniku prvých snímok, zvyšok potom po slávnostnom odhalení.

Súvisiace: Hodnota tohto automobilu Aston Martin vzrástla o 525%

Aby sme uvedené číslo dali do súvislostí, musíme spomenúť doterajšie predaje. V Európe značka predvlani predala 1 559 nových vozidiel, vlani potom 1 623 kusov. Išlo pritom o všetky predané auta, do ktorej spadá aj základné Vantage, ktorý sa na spomínaných registráciách podieľal takmer z polovice (712, respektíve 705 exemplárov). Je teda evidentné, že nový Aston Martin DB11 zaujal klientelu nemalou mierou. A to ženevský autosalón v tom období netrval viac ako týždeň.

Zdroj: Classic Driver

Facebook komentár