Počas nasledujúcich 15 rokov, digitálne bankovníctvo poskytne viac ako dvom miliardám ľudí bezprecedentnú úroveň kontroly nad ich finančnými aktívami, tvrdí Gatesova nadácia. Kľúčom k tomuto prístupu budú mobilné telefóny.

Vo svojej výročnej správe zverejnenej vo štvrtok, nadácia Billa a Melindy Gatesových naznačila svoje ciele pre nasledujúcich 15 rokov, z ktorých jeden je pomáhať chudobným zmeniť ich životy tak,  že im poskytne prístup k mobilnému bankovníctvu.

V liste sa uvádza, že v súčasnosti 2,5 miliardy dospelých vo svete aktuálne nemá bankový účet, čo im bráni efektívne využívať aspoň ten malý majetok, čo majú.

Súvisiace: Nové zariadenie Billa Gatesa, ktoré mení výkaly na pitnú vodu

Nedostatočný prístup k vhodným finančným službám znamená pre mnoho chudobných ľudí často plytvanie drahocenným časom a peniazmi potrebnými pre poskytnutie hotovosti rodinným príslušníkom osobne alebo platenie vysokých úrokových sadzieb úžerníkom. Namiesto uloženia majetku v bankách, si skryjú svoje peniaze pod matrac, kde časom strácajú hodnotu.

Gatesova nadácia predpovedá, že do roku 2030 budú dve miliardy ľudí, ktoré nemajú bankový účet, platiť a nákupovať prostrednícvom z ich mobilných telefónov. Budú tiež používať svoje mobily k ukladaniu peňazí, a to prostredníctvom poskytovateľov mobilných finančných služieb, ktorí im poskytnú celú radu finančných služieb – od pôžičiek až po sporiace účty s úročením.

Zákazníkom asistuje pracovník počas prevodu peňazí pri pulte M-Pesa v Nairobi v Keni. Služba mobilného bankovníctva nazývaná M-Pesa umožňuje ľuďom bez bankového účtu previesť peniaze medzi dvomi mobilnými telefónmi ihneď kdekoľvek v krajine. 

Neoplatí sa vybudovať pobočku banky niekde v odľahlej dedine pretože chudobný si požičiavajú a šetria iba v malých množstvách. Ale ako správa poukazuje, hraničné náklady na produkciu takýchto digitálnych transakcií sú blízke nule a viac ako 70% dospelých v rozvojových krajinách vlastní mobilný telefón. To znamená, že mobilné bankové spoločnosti by prijímali malé poplatky z miliónov transakcií pri zanedbateľných nákladoch. Touto cestou by mobilné bankové spoločnosti mali zisk z poskytovania týchto služieb aj tím najchudobnejším jedincom.

Súvisiace:
Bill Gates: Do roku 2035 nebude žiadna chudobná krajina
7 fascinujúcich vecí, ktoré Billl Gates povedal v jednom zo známch Reddit rozhovorov

Správa cituje bangladéšsku spoločnosť pre mobilné peňažné služby menom bKash, ktorá spracuje zhruba 2 milióny transakcií za deň a pridá si tým na hodnote skoro 1 milión dolárov každý mesiac. Prístup k bKash je stále nerovný, hoci 76% mužov v Bangladéši vlastní mobil, no iba 46% žien.

Tento problém neúmerného prístupu je iba jedna z výziev, ktorej musí čeliť mobilné bankovníctvo. Ostatné zahŕňajú vládne regulácie, ktoré v mnohých krajinách obmedzujú digitálne bankovníctvo,  a tiež nedostatok miest, kde by si ludia vedeli zmeniť digitálne peniaze na hotovosť, a opačne. Predsa len, Gatesova nadácia zostáva optimistická o počte podnikateľov na celom svete, ktorí sa venujú inováciám digitálneho bankovníctva.

Správa tiež načrtla iné ďalšie ciele nadácie pre rok 2030, ktoré obsahovali úplné vyhubenie ochorení, ako je detská obrna alebo „Guinejský červ“ a drastické zníženie miery detskej úmrtnosti na celom svete.

Preložil: Michal Zrak

Zdroj: GatesNotes, Huffingtonpost

Facebook komentár