Bill_Gates_Na_zakladny_prijem_je_zatial_priskoro_Basic_income

Bill Gates nie je proti nepodmienenému vyplácaniu peňazí – hlavne, ak to pomôže ľudí vytiahnuť z chudoby – no nemyslí si, že systém nepodmieneného základného príjmu (NZP) je v súčasnosti pripravený vstúpiť do praxe.

NZP je systém vyplácania stabilného príjmu občanom nezávisle od zamestnania či platovej triedy. 27. februára v diskusii na internetovom fóre Reddit odpovedal filantrop a spoluzakladateľ Gatesovej nadácie na otázky ohľadom tohto princípu s miernymi pochybnosťami.

Súvisiace: San Francisco začína rodinám s deťmi dávať základný príjem

Zástancovia NZP argumentujú, že tento systém by eliminoval rozdiely v rovnocennosti obyvateľstva. Nepodmienený príjem by sa postaral o uspokojenie základných potrieb všetkých občanov, jeho financovanie by sčasti plynulo z daní najvrchnejšej vrstvy spoločnosti.

Gates v diskusii povedal: „Časom budú krajiny dostatočne bohaté na to, aby tento systém zaviedli do praxe. Najprv však musíme vyriešiť mnoho iných záležitostí – pomoc starším ľuďom, pomoc deťom so špeciálnymi potrebami a nedostatok schopných ľudí vo vzdelávaní.“

Nie je to po prvýkrát, čo Gates poukazuje na potrebu akútneho riešenia spomenutých tém. Vo februárovom rozhovore s Kevinom Delaneym o nich hovorí ako o oblastiach, ktoré trpia nedostatkom pracovnej sily.

Gates ďalej vraví: „V každom prípade, krajiny sveta si nemôžu dovoliť financovať niečo tak prevratné, ako NZP.“

„Dokonca ani USA nie sú dosť bohaté na to, aby dovolili svojim ľuďom nepracovať,“ vyjadril sa Gates, „Jedného dňa si to budeme môcť dovoliť, no dovtedy potrebujeme opatrenia ako úľavy na daniach zo zárobkovej činnosti, aby sa podporil dopyt na trhu práce.“

V USA funguje systém tzv. „zápornej dane z príjmu“ (Earned Income Tax Credit, EITC). Rodiny so stabilným zamestnaním a príjmom pod stanovenou hranicou namiesto platenia dane z príjmu dostávajú od vlády finančné príspevky. Cieľom tohto programu je podnietiť záujem o prácu, pomôcť rodinám s nízkym príjmom ušetriť peniaze a, v ideálnom prípade, pomôcť im natrvalo sa dostať z chudoby.

Gates hlásal aj ďalšie možnosti pomoci chudobným (napríklad darovanie chovnej hydiny obyvateľom rozvojových krajín). Prostredníctvom spolupráce s neziskovou organizáciou Heifer International v roku 2016 daroval Gates rodinám v Kambodži 100 000 sliepok.

Súvisiace:
5 návrhov na fungovanie základného príjmu
Fínsko 2000 občanom poskytne základný príjem

Na tlačovej konferencii pri príležitosti oznámenia spolupráce s neziskovou organizáciou uviedol: „Tieto sliepky sa neprestajne množia, neexistuje teda investícia s vyšším percentom návratu ako poskytnutie možnosti chovať vlastnú hydinu.“ Rodiny môžu hydinu chovať pre vlastné účely, vymieňať za ďalšie jedlo a dobytok, v ťažkých časoch ju prípadne priamo konzumovať.

Gates sa rozčuľoval nad nápadom jednoducho vyplatiť rodinám finančnú hodnotu spomenutej hydiny.

„Jedná sa o klasickú metaforu naučiť niekoho chytať ryby,“ povedal Gates. „Keď nežijete blízko jazera, rybárčenie je vskutku náročné. Metafora však platí aj v znení dať niekomu sliepku.“

Preložil: Imrich Rada

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reddit, Quora, Thebillfold

Facebook komentár