Bitcoin_celi_vacsej_bubline_ako_holandske_tulipany

Mnohí na Wall Street si postupne zvykajú na obrovský úspech bitcoinu. Jeden z finančných analytikov, ktorí boli pri zrode tejto kryptomeny, teraz prezentuje svoje extrémne negatívne predpovede do budúcnosti.

Elliot Prechter varuje: „Bublina, ktorá vznikla okolo kryptomien, musí nevyhnutne prasknúť. Svedčí o tom teória Elliottových vĺn, prehnane optimistický prístup investorov a preťaženie systému blockchain. Príčinou súčasnej ceny bitcoinu je neprirodzene zvyšujúci sa záujem o nákup tejto kryptomeny. Pripomína to bublinu, ktorá sa vytvorila v rámci tulipánovej mánie pred takmer 400 rokmi. Úspech bitcoinu podnietil vznik vyše 800 nových kryptomien. Väčšina z nich navyšovala svoju cenu na základe zavádzajúcich tvrdení a ich krátka životnosť viedla k obohateniu malej skupiny ľudí. To však neprekážalo investorom, ktorí s radosťou investovali s falošnou vidinou vysokých ziskov.“

Elliott Prechter je synom Roberta Prechtera, ktorý bol uznávaným analytikom a popularizátorom teórie Elliottových vĺn. Robert Prechter pomocou tejto teórie predpovedal krach akciových trhov, ktorý nastal v roku 1987. Popularita teórie upadla, keď Prechter predpovedal koniec býčieho (rastúceho) trhu v deväťdesiatych rokoch, no ten sa dostavil až o 5 rokov neskôr.

Teória Elliottových vĺn je pokročilou analytickou metódou, pomocou ktorej sa obchodníci snažia predpovedať dlhodobý vývoj trhu. Hlavnou podstatou tejto teórie je, že mnohé veci sa opakujú v piatich vlnách. Z pohľadu finančného trhu to znamená, že obchodovanie prebieha v opakujúcich sa cykloch. Po piatich vlnách väčšinou nastáva úpadok.

Súvisiace: Miliardár a investor: Bitcoin a Ethereum sú “pyramídovou schémou”

Elliott Prechter povedal: „Cena bitcoinu začínala na 6 centoch. Model Elliottových vĺn ukazuje, že dnes sa nachádzame v piatej a finálnej vlne. Neznamená to, že cena sa okamžite prepadne na nulu. Neznamená to ani, že cena klesne naspäť na 6 centov. Myslím si však, že rovnaký osud čaká aj ostatné novovzniknuté digitálne meny.“

Graf: Model Elliottových vĺn zobrazujúci vývoj ceny bitcoinu. Zvislá os predstavuje cenu v dolároch, vodorovná os zobrazuje obdobie rokov 2010 – 2017.
Bitcoin_celi_vacsej_bubline_ako_holandske_tulipany_graf

Elliott Prechter písal o bitcoine už v roku 2010, keď sa kryptomena predávala za 6 centov. V tom čase iba málo ľudí z finančného sveta seriózne zvažovalo investíciu do vznikajúcej digitálnej meny.

Prechter tvrdí: „Ukázalo sa, že to bola životná investičná príležitosť.“

V júni dosiahla cena bitcoinu rekordnú hodnotu $3 025. To je 50 000-krát viac, ako počiatočná cena v roku 2010. Vo štvrtok 20. júla sa kryptomena obchodovala za $2 652, čo je dvakrát viac v porovnaní so začiatkom tohto roka.

Graf: Vývoj ceny bitcoinu v období júl 2010 – júl 2017.
Bitcoin_celi_vacsej_bubline_ako_holandske_tulipany_graf_2

Raketový vzrast ceny bitcoinu upútal pozornosť ľudí z Wall Street. Svedčia o tom nasledujúce udalosti:

  • Ronnie Moans, ktorý je zakladateľom investičnej spoločnosti Standpoint Research, začiatkom júla vyhlásil, že cena bitcoinu by mohla dosiahnuť $5000 už v rámci niekoľkých mesiacov.
  • Tom Lee zo spoločnosti Fundstrat v rovnakom čase uviedol, že cena bitcoinu by mohla stúpnuť až na $20 000 alebo dokonca $55 000.
  • Magazín Forbes minulý týždeň napísal, že legendárny investor Bill Miller kúpil bitcoiny v roku 2014 a dnes sú hlavnou zložkou jeho $120 miliónového hedžového fondu.
  • Josh Brown, ktorý je generálnym riaditeľom investičnej spoločnosti Ritholtz Wealth Management, povedal, že pomocou platformy Coinbase kedysi nakúpil bitcoiny za „drobnú sumu peňazí“.
  • Banky Goldman Sachs a Morgan Stanley tiež diskutovali o bitcoine a službe blockchain, na ktorej je založené obchodovanie s touto kryptomenou.

Prechter si myslí, že správy o závratnom náraste ceny bitcoinu pripomínajú správy z roku 1999. Bolo to obdobie tesne pred prasknutím takzvanej dot.com bubliny. Mnohí vtedy predpovedali, že index Dow Jonex dosiahne hodnotu 100 000. Prechter tvrdí, že bublina okolo bitcoinu zatieňuje aj takzvanú Tulipmániu, ktorá trvala v rokoch 1636-1637.

Pred 400 rokmi sa tulipánové cibuľky stali natoľko populárnou komoditou, že sa obchodovali na niekoľkých holandských burzách. Ľudia predávali svoje majetky len aby sa mohli zapojiť do mánie šíriacej sa okolo trhu s tulipánmi.

Na portáli Investopedia sa píše: „Každá bublina skôr či neskôr spľasne. V roku 1637 ceny tulipánových cibuliek poklesli, ľudí zachvátila panika a začali horúčkovito predávať. Cibuľky sa čoskoro obchodovali za zlomok pôvodnej ceny a mnohí ľudia sa ocitli na pokraji finančného bankrotu. Technológia pokročila, ale ľudské správanie ostalo nezmenené.“

Graf: Cena tulipánových cibuliek v rokoch 1634 – 1637. Zvislá os zobrazuje cenu v holandských guldenoch. 5. februára 1637 bola cena tulipánov 27,5 guldenov. O sto rokov neskôr, v roku 1739, sa cibuľky predávali už iba za desatinu tejto ceny.
Bitcoin_celi_vacsej_bubline_ako_holandske_tulipany_graf_cena_tulipanov

Niektorí analytici prirovnávajú šialenstvo okolo bitcoinu ku poblázneniu, ktoré vyvolali plyšové hračky modelu Beanie Babies v 90. rokoch.

Prechter poukázal na to, že bitcoin – rovnako ako jeho konkurenčná mena, ethereum – musia čeliť rôznym výzvam v rámci rozširovania svojho vplyvu.

Do 1. augusta 2017 musia vývojári zaviesť nový systém, ktorý by umožnil obchodovanie s obrovskými množstvami bitcoinov. Tak by mali predísť tomu, aby sa bitcoin rozdelil na dve samostatné meny. Transakčné poplatky za obchodovanie s bitcoinmi sa v júni vyšplhali až na $5. Odvtedy síce poklesli, ale stále sa držia okolo hodnoty $2.

Súvisiace: Existujú dobré dôvody domnievať sa že Bitcoin je v bubline

V júni výrazne narástol predaj niektorých novovzniknutých kryptomien. Utrpela tým platforma obchodujúca s menou ethereum a v systéme sa hromadilo množstvo nevybavených transakcií. Cena virtuálnej meny ethereum na jednej z búrz spadla z $300 na 10 centov, následne sa však rýchlo spamätala.

Prechter povedal, že mánia môže byť iba mániou, alebo môže viesť k revolúcii. Podobne, ako mnohí nadšenci digitálnych peňazí, aj on vidí v kryptomenách spôsob, ktorým by bolo možné zautomatizovať bankový a právny systém. Dodáva: „Kryptomeny majú jasnú budúcnosť. Táto technológia pripomína vývoj internetu v roku 1999. Vravelo as o ňom, že ovládne svet. Napriek tomu sme boli svedkami prasknutia bubliny dot.com a NASDAQ v rokoch 2000 – 2002 spadol takmer o 90%.“

Bitcoin však nemusí dopadnúť rovnako tragicky.

Ako vraví Prechter: „Zatiaľ nedokážeme odhadnúť, či bude bitcoin úspešný ako Facebook, alebo skončí v zabudnutí ako MySpace.“

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, The Elliott Wave Theorist, MarketOracle

Facebook komentár