Boli časy, kedy sa ako peniaze používalo perie, mušle. Doláre a eurá sú peniaze. Zlato a striebro môžeme určite považovať za peniaze. Bitcoin a iné krypto-meny môžu tiež byť peniaze.

Ľudia vravia, že niektoré formy peňazí, ako napríklad Bitcoiny alebo aj americké doláre, nie sú ničím kryté.

Ale nie je to tak. Sú kryté jednou vecou: sebavedomím. Ak vy aj ja veríme tomu, že niečo sú peniaze a ak sa dohodneme, že sú to peniaze, tak to potom peniaze sú. Keď niečo nazvem peniazmi, ale nikto iný na svete ich nechce, potom to nie sú peniaze. To isté platí pre zlato, doláre a krypto-meny.

Vlády majú v tomto prípade výhodu, lebo nútia občanov platiť dane v ich peniazoch. Pozrime sa na to inak, vlády v podstate vytvárajú umelý dopyt po vlastnej forme papierových peňazí tak, že sa vyhrážajú svojim občanom trestom, ak nebudú platiť dane v mene denominovanej vládou. Dolár má v Spojených Štátoch Amerických monopol ako legálna mena pre výber daní.

Podľa Johna Maynarda Keynesa a mnohých iných ekonómov, je presne táto moc vlád donútiť platiteľov daní platiť dane v určitej mene, ktorá dáva mene jej vnútornú hodnotu. Táto teória peňazí sa dá úplne zjednodušiť na: doláre si vážime len preto, že ich musíme používať na platenie daní – inak pôjdeme do basy.

Súvisiace: Vysvetlenie: Ako funguje digitálna mena Bitcoin

Takzvané krypto-meny, ako napríklad Bitcoiny majú dve hlavné veci spoločné. Prvá je, že nie sú vydávané ani regulované žiadnou centrálnou bankou alebo inou regulačnou autoritou. Sú vytvorené v súlade s istým počítačovým algoritmom a sú vydávané a transferované cez distribuovanú procesnú sieť za použitia otvoreného zdrojového kódu.

Akýkoľvek počítačový server na ktorom je hlavná kniha alebo protokoly krypto-meny môže byť zničený, ale existencia meny by pokračovala na iných serveroch po celom svete a znova by bola veľmi rýchlo replikovaná. Krypto-menu nie je možné zničiť útokom na hociktorý jediný uzol, alebo na skupinu uzlov.

Ďalšia črta ktorú majú spoločnú je kódovanie, ktoré dáva mene do názvu „krypto“. Môžeme sledovať transakcie prebiehajúce v takzvaných blockchainoch, ktoré sú hlavné protokoly všetkých jednotiek meny i transakcií. Ale identita oboch zúčastnených strán ostáva skrytá za neprelomiteľným kódom, aspoň sa verí, že je neprelomiteľný. Iba zúčastnené strany majú heslá potrebné na dekódovanie informácie v blockchaine, aby sa mohli dostať k mene.

To ale neznamená, že sa krypto-menám vyhýbajú akékoľvek chyby. Obrovské množstvá jednotiek krypto-meny zmizli tým, ktorí ich zverili istým neregulovaným Bitcoinovým „bankám“ a „zmenárňam“. Iné zmizli za pomoci starého dobrého podvodu. Niektoré jednotky zmizli pretože bol zničený osobný hardvér obsahujúci kódové kľúče alebo inak „digitálna peňaženka“. Ale vo všeobecnosti systém funguje pomerne dobre a rastie pomerne rýchlo, tak pre legálne ako aj nelegálne transakcie.

Oplatí sa ale podotknúť, že americký dolár je taktiež digitálnou krypto-menou pre všetky zámery a účely. Akurát že doláre sú vydávané centrálnou bankou, Federálnymi Rezervami, zatiaľ čo Bitcoiny sú vydávané súkromne. Hoci máme pri sebe v peňaženke zopár papierových dolárov, drvivá väčšina transakcií denominovaných v dolároch, či už vo forme meny alebo cenných papierov, sú vykonávané digitálne.

Účty platíme online, za nákupy platíme kreditnými kartami a dostávame priame platby na náš osobný účet, a to všetko digitálne. Tieto transakcie sú všetky kódované za použitia rovnakej kódovacej techniky ako pri Bitcoinoch.

Rozdiel je v tom, že vlastníctvo našich digitálnych dolárov je známe istým dôveryhodným protistranám, napríklad bankám, brokerom a kreditným spoločnostiam, zatiaľ čo vlastníctvo Bitcoinov je známe iba užívateľovi a je skryté za blockchainovým kódom.

Bitcoin a iné krypto-meny predstavujú pre existujúci systém isté ťažkosti. Jeden z problémov je, že hodnota Bitcoinu nie je v podmienkach amerického doláru stála. Vlastne hodnota Bitcoinu bola značne volatívna a fluktuovala medzi 100 až 1 100 amerických dolárov a to všetko za posledných pár rokov. Momentálne sa pohybuje niekde okolo 575 amerických dolárov.

Je pravdou, že hodnota doláru fluktuuje aj vo vzťahu k iným menám, napríklad k euru. Ale tieto zmeny sú väčšinou v zlomkoch centov a neskáču o 100 dolárov za deň. To dáva vniknúť problémom s daňami. Napríklad: ak nakúpite Bitcoiny v hodnote 200 amerických dolárov a neskôr ich zameníte za tovary a služby v hodnote 1 000 amerických dolárov, ste 800 dolárov v pluse. Z pohľadu IRS tento zisk je presne taký istý ako keby ste nakúpili akcie za 200 dolárov a neskôr ste ich predali za 1 000 dolárov. Musíte priznať 800 dolárov ako kapitálový zisk.

Je dosť nepravdepodobné, že by používatelia Bitcoinov tieto zisky priznávali. A tí čo nepriznávajú, môžu byť zapletení do úniku daní. IRS má obrovskú moc na vyšetrovanie únikov a môže požadovať od zúčastnených strán odhalenie informácií vrátane počítačových hesiel, čo môže viesť k objaveniu transakčných strán. Vzhľadom na to, že IRS bolo sa za posledné obdobie zapojené do rôznych akcií proti tzv. „Tea Party“ a iným politickým stranám, môže ísť o vážny potenciálny problém pre slobodné používanie Bitcoinu.

Jedno z potenciálnych riešení problému volatility  Bitcoinu, ktoré ja osobne považujem za zaujímavé, je naviazať Bitcoin na zlato fixnou sadzbou. Vyžadovalo by to konsenzus medzi používateľmi Bitcoinu a sponzora, ktorý by bol ochotný vytvoriť trh skutočného zlata v dohodnutej hodnote v Bitcoinoch. Takýto Bitcoin krytý zlatom, by možno potriasol stoličkou doláru ako rezervnej meny, hlavne ak by bol podporovaný zlatými veľmocami ako sú Rusko a Čína, ktoré hľadajú cestu von zo súčasného systému hegemónie doláru.
Ďalší problém je, že Bitcoin a iné krypto-meny ešte neprežili celý obchodný a kreditný cyklus. Bitcoin, prvá krypo-mena, bol vynájdený v roku 2009. Svetová ekonomika sa odvtedy nachádza v slabom raste, ale nezažila finančnú paniku alebo technickú recesiu.

Investori majú skúsenosti s tým, ako sa môžu počas poklesu správať akcie, dlhopisy, zlato alebo iné aktíva, ale nemajú žiadne skúsenosti s Bitcoinami. Likvidita sa zníži a ceny prudko klesnú? Alebo ho budú investori považovať za bezpečný prístav, čo bude viesť k rastu ceny? Na to nevieme zatiaľ odpovedať.

Súvisiace:
Kto potrebuje Bitcoin? Čo tak iné virtuálne meny ako alternatívy
Toto mesto sa môže stať svetovým centrom kapitálu meny Bitcoin

Verím, že Bitcoin a jeho krypto bratranci predstavujú príležitosť. Je stále príliš zavčasu aby ich investori držali vo svojich portfóliách kvôli obrovskej volatilite a nevyriešeným daňovým problémom. Ale možno príde čas, skôr ako neskôr, kedy niektoré Bitcoinové spoločnosti budú garantovať investorom výnos na základe ich možnej úlohy v budúcnosti platieb a iných foriem transferu bohatstva. Spoločnosti ako Western Union a PayPal dnes dominujú systému súkromných platieb. Možno budú mať veľmi skoro startupovú spoločnosť s krypto-menou.

Jedna vec, ktorú mám na zlate rád je, že nie je digitálne. Nezávisí na internete, nezávisí od rozvodovej siete. Má vnútornú hodnotu nezávislú od všetkých tých vecí. Bitcoin nemá.

Ak spadne rozvodová sieť, vaše Bitcoiny sú bezcenné. Nie som proti Bitcoinu, ale fyzické zlato nemá nevýhodu Bitcoinu a iných digitálnych mien, napríklad amerického doláru.

Preložila: Katarína Dobrotinová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialSense, WSJ, NYTimes

Facebook komentár