Cena_ropy_za_rok_zdvojnasobila_Tu_su_dovody_2017

Dnešok je pozitívnym dňom pre krajiny okolo zoskupenia OPEC.

Dáta, ktoré počas dnešného dňa tento ropný kartel zverejnil, ukázali, že jej členovia do značnej miery dodržali podmienky okolo dohody pre zníženie produkcie.

Potvrdzuje to fakt okolo pozoruhodného roku pre vývozcov krajín OPEC-u, ktorý bol nútený prísť s plánom, ako zvýšiť ceny, najmä potom čo cena ropy vo februári 2016 klesla na 26 dolárov za barel.

Cenový kolaps na úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od roku 2003 spôsobil mesiace trvajúci previs ponuky, na základe spomaľujúceho dopytu z Číny a rozhodnutiu západných mocností, pre zrušenie iránskych jadrových sankcií.

Od tej doby však tento trh dosiahol ohromujúci vzostup, pretože ceny ropy sa zdvojnásobili, keďže aktuálne sa obchodujú na úrovni 53,50 dolárov za barel.

Tu je popis stratégie, ako veľkí producenti ropy spoločne pracovali na tom, aby zatlačiť ceny tejto komodity na vyššie úrovne:

Súvisiace: Čo stojí aktuálna produkcia barelu ropy vo svete…

Dohoda OPEC

Zoskupenie OPEC v novembri súhlasilo z realizáciou hlavných obmedzení v oblasti produkcie, na základe nádeji, že skrotia globálny previs ponuky ropy, čo povedie k podpore cien.

Správa o dohode v ten deň okamžite poslala ceny ropy do zisku 9%.

Investori vyjadrili rozsiahly optimizmus, ak ešte niekoľko producentov mimo krajín OPEC-u, vrátane Ruska, Mexika a Kazachstanu sa k tomuto úsiliu (pre obmedzenie dodávok) pripojili.

Kľúčové je, že dohoda bola trvalou. Dnes zverejnená správa z OPEC-u poukázala, že jej členovia – z väčšej časti – splnil svoje záväzky pre radikálne zníženie produkcie. Medzinárodná agentúra pre energiu súhlasí: odhaduje že OPEC počas mesiaca január dosiahol tento plán, je na úrovni 90%.

Minister energetiky pre Spojené arabské emiráty – Suhail Al Mazrouei dnes poznamenal, že výsledky sú ešte lepšie, než sa čakalo.

Ďalšie obmedzenie produkcie, počas ďalších šiestich mesiacov je naplánované o rozsahu 1,8 milióna barelov denne.

Investori sú optimistickí

Vyjednanie dohody OPEC-u trvalo mesiace a investori sú z nej naozaj nadšení. Počet hedgeových fondov a ďalších inštitucionálnych investorov, ktoré vsádzajú na vyššie ceny ropy podľa OPEC-u dosiahol počas januára rekordné úrovne.

Široký optimizmus sa podieľa na zvýšení cien pohonných hmôt.

Vyšší dopyt

Najnovšie údaje z OPEC a IEA ukazujú, že celosvetový dopyt po rope bol v roku 2016 vyšší, než sa očakávalo a to aj vďaka silnejšiemu hospodárskemu rastu, vyšším predajom vozidiel a chladnejšiemu (než očakávanému) počasiu v poslednom štvrťroku roka.

Dopyt by mal podľa odhadov rásť aj v roku 2017, v priemere o 95,8 miliónov barelov denne, oproti 94,6 miliónom barelov denne, v roku 2016.

IEA uviedla, že ak OPEC dodrží svoje plány, celosvetový nadbytok ropy, ktoré trápi trhy už počas rokov, by malo nakoniec v roku 2017 zmiznúť.

Čo bude ďalej?

Cez ohromujúci rast, analytici upozorňujú, že cena nemusí smerovať na príliš vysoké úrovne.

To preto, že vyššie ceny ropy budú lákať americkými producentov z bridlíc prísť späť na trh. Celkový počet aktívnych ropných plošín v USA, počas minulého týždňa dosiahol 591 (podľa údajov z Baker Hughes). To je o 152 ropných plošín viac ako pred rokom.

Súvisiace: OPEC vs. USA: Vojna v cenách ropy práve začala

Podľa správy OPEC-u: “Americké zásoby surovej ropy sa v januári zvýšili na takmer 200 miliónov barelov, čo je nad päťročným priemerom.”

Fiona Cincotta, ktorá je analytičkou investičnej spoločnosti City Index uviedla: “Tento obrovský nárast zásob je výsledkom silnej reakcie v podobe dodávok zo strany producentov z bridlíc v USA, ktorí sa nepodieľajú na dohode OPEC-u a ktorí namiesto toho, k zvýšeniu výkonu využívajú výsledné (rastúce) ceny.”

Ďalšie dodávka ropy od týchto producentov by mohla OPEC opäť vystaviť pod tlak.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár