Cina_sa_zaujima_o_ziskanie_zdrojov_okolo_litia_2017

Čínska spoločnosť privátneho kapitálu (private equity) GSR Capital sa snaží o kúpu podstatného podielu v čilskej spoločnosti Sociedad Quimica Y Minera (SQM), ktorá je jedným z najväčších výrobcov lítia na svete. S touto informáciu prišli dvaja zdroje so znalosťou obchodu.

“GSR by mohla kúpiť podiel vo výške približne 20 percent, ktorý je v bežných trhových hodnotách o hodnote necelých 1,9 miliardy amerických dolárov” – poznamenal jeden zo zdrojov, ale dodal, že neexistuje žiadna záväzná dohoda.

SQM je jednou z hŕstky zavedených baníkov lítia v celosvetovom meradle a čínske investície idú ruka v ruke s boomom elektrických automobilov na najväčšom automobilovom trhu sveta.

Peking sa agresívne snaží podporovať tieto vozidlá k boju proti znečisťovaniu ovzdušia.

Súvisiace: Lítium vďaka elektronickým automobilkám predstavuje investičnú príležitosť

Zdroje uviedli, že čínska spoločnosť privátneho kapitálu GSR, ktorá investovala do čistých technológií a elektrických automobilov, sa v apríli stretla s čílskou vládou, kde diskutovali o potenciálnom nákupe a aktuálne realizujú kroky smerom k dohode.

Webová stránka zameraná na transparentnosť čílskej vlády poznamenala, že zástupcovia spoločnosti GSR sa 24. apríla stretli s Eduardom Bitranom, ktorý je vedúcim vládnej agentúry – CORFU, ktorá spravuje nájomné zmluvy krajiny v oblasti lítia.

Zástupca SQM to odmietol komentovať. K pripomienkam agentúry Reuters okolo GSR nereagovali.

Zdroje nespresnili, kto by akcie v spoločnosti GSR predal, ale Julio Ponce, ktorý je bývalým predseda a manželom dcéry, bývalého čílskeho diktátor Augusta Pinocheta sa už skôr snažil predať časť svojho podielu v spoločnosti Sociedad Quimica Y Miner. Tento proces ukončil na konci roka 2016 po tom, čo ponuky boli veľmi nízke.

Medzi záujemcov patril čínsky výrobca materiálov pre lítiové batérie – Ningbo Shanshan. Kanadská spoločnosť Potash bola taktiež videná ako potenciálny kupca.

Podľa prezentácie na internetových stránkach SQM, Ponceho holdingová firma – Pampa Calichera a japonská obchodná spoločnosť Kowa (ktoré držia spoločný hlasovací pakt) ku koncu marca 2017 spoločne vlastnili 32 percentný podiel v SQM. Potash taktiež vlastní 32 percent.

Potash to odmietla komentovať. Agentúra Reuters nebola schopná kontaktovať Ponceho pre komentár, ale zdroje so znalosťou okolo holdingu Pampa Calichera uviedli, že nemali informácie okolo možného nákupu. Kowa taktiež nevedela poskytnúť okamžitý komentár.

SQM, ktorá má prístup k obrovským zásobám nerastných surovín v takzvanom lítiovom trojuholníku – v Čile a Argentíne – počas mesiaca máj poznamenala, že plánuje rozšíriť výrobu, pretože dopyt po lítiu naďalej raketovo rastie, na zadnej strane jeho zvýšeného využitia v oblasti vozidiel na elektrický pohon a smartphonoch.

Spoločnosť privátneho kapitálu – GSR v súčasnosti riadi fond pre oblasť fúzií a akvizícií, o rozsahu 5 miliárd dolárov a to predovšetkým sa zameriava na zahraničné priemyselné a rozvíjajúce sa technologické spoločnosti, vrátane elektrických autobatérií a farmaceutických firiem. Média uvádzajú, že je v rozhovoroch pre kúpu kontroly nad jednotkou motorov, okolo dobíjania batérií – Nissan za zhruba 1 miliardu dolárov.

Súvisiace: Tesla si zabezpečuje kritické zdroje, ktoré potrebuje pre svoju budúcnosť

GSR bola taktiež zapojená do čínskeho konzorcia, ktoré počas minulého roka prevzal taliansky futbalový klub AC Miláno, ale (zdroje v tej dobe uviedli, že) pred podpisom z dohody odstúpili.

Podľa správ z novín v roku 2015, sa v tomto období spojila s ďalšími investormi ohľadom kúpy jednotky okolo osvetlenia – Philips za 2,8 miliardy dolárov. Avšak táto dohoda bola z bezpečnostných dôvodov, Výborom USA neskôr blokovaná.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár