Cinsky_Twitter_vzrastol_az_o_175_percent

Na prvý pohľad spoločnosti Twitter a Weibo majú veľa spoločného.

Sociálne siete mikro-blogovania získavajú väčšinu svojich príjmov z reklamy, čím sa snažia navýšiť ich flexibilitu okolo svojich statusov o 140 znakoch a zároveň sú predmetom intenzívnych špekulácií okolo prevzatia.

Napriek tomu je tu jeden veľký a nápadný rozdiel medzi nimi: jedná sa o ich cenu akcií. Kým akcie spoločnosti Twitter sa v tomto roku prepadli o viac ako 20 percent, akcie firmy Weibo sa takmer strojnásobil keďže jej bezkonkurenčná dominancia na čínskom trhu navyšuje jej predajné vyhliadky. Trhová hodnota, v Pekingu založenej sociálnej mediálnej platformy, ktorá je zhruba na úrovni 11 miliárd dolárov sa aktuálne rýchlo približuje k firme Twitter – 12,6 miliárd dolárov. Na rozdiel od Weibo, technologická spoločnosť so sídlom v San Franciscu mala svoju hodnotu len nedávno – v minulom roku na úrovni 34 miliárd dolárov, avšak musí čeliť rastúcej konkurencii zo strany firiem ako je Snapchat, Instagram a Facebook.

Analytička Marie Sun, ktorá sa zaoberá analýzou akciových spoločností u Morningstar v Hongkongu poznamenala: “Weibo je jediným médiom sociálnej platformy v Číne, kde nečelí konkurencií od zahraničných hráčov, ako je Twitter, Instagram a YouTube,” … “Zahraniční hráči na čínsky trh kvôli prísnej cenzúre nemôžu vstúpiť a na tomto trhu sú blokované. Preto sa Weibo podarilo chytiť svojej šance.”

Súvisiace: Aplikácie pre posielanie správ sú väčšie ako sociálne siete

Kým hlavné medzinárodné sociálne siete, ako je Facebook v niektorých rozvíjajúcich sa ekonomík zaznamenávajú zvyšovanie popularity, väčšina z nich zostáva v Číne blokovaná.

Weibo, ktorá spustila svoje podnikanie v roku 2009 a v roku 2014 sa oddelila od firmy Sina Corp., v poslednom štvrťroku vykázala čistý zisk a príjmy, ktoré prekonali odhady analytikov. Akcie obchodované v USA sa v súčasnosti predávajú za 51-násobok 12-mesačných odhadovaných príjmov, čo presahuje priemerný 36-násobok jej globálnych konkurentov, vrátane sociálnej siete Twitter.

V júni dosiahol jej priemerný počet denných aktívnych užívateľov úroveň 282 miliónov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje zvýšenie o 33 percent. Zároveň tento mesačný aktívny rast užívateľskej základne Weibo taktiež zatienil výsledky Twitteru. Sieť sociálnych aplikácií čínskeho gigantu Tencent Holdings – WeChat sa môže pochváliť viac ako 806 miliónom aktívnych užívateľov mesačne. WeChat je všestrannou super-aplikácoiu pre súkromné správy a dohromady zvládne podobné úlohy ako Facebook, Uber, PayPal, Tinder a mnoho ďalších. Weibo slúži ako prvá zastávka pre vyhľadávanie a zdieľanie informácií na verejných účtoch.

Medzitým sa tržby z reklám u Weibo medziročne taktiež zvýšili až o 45 percent. A v znamení rastúcej dôvery v mikro-bloggovanie, Alibaba Group Holding Ltd. (najväčšia verejne obchodovaná spoločnosť Číny) na začiatku tohto roka v nej navýšila svoj podiel.

Cinsky_Twitter_vzrastol_az_o_175_percent_graf

Kým americké akcie firmy Weibo v pondelok dosiahli ich najvyššiu úroveň od primárnej emisie akcií spoločnosti (v roku 2014), akcie spoločnosti Twitter klesli pod 26 dolárov (cena IPO v roku 2013), keďže rast tržieb sa znížil aj rast užívateľov sa mení len minimálne. Analytici aktuálne predpovedajú, že Twitter v roku 2017 zaúčtuje tržby vo výške 2,85 miliardy dolárov, oproti skorším odhadom vo výške 4,3 miliardy dolárov pred rokom. Spoločnosť v poslednom štvrťroku v porovnaní s minulým rokom vykázala 3 percentný nárast mesačných aktívnych užívateľov.

Hovorcovia firiem Twitter a Weibo odmietli komentovať výkonnosť akcií týchto spoločností.

Keďže sa objavili správy, že táto 10-ročná firma (Twitter) získala ponuky na predaj, v ďalších týždňoch akcie spoločnosti sa pohyvovali skôr v kruhu. Po správach ohľadom kúpi od spoločností ako Alphabet (Google) a Salesforce.com spočiatku vzrástli o 21 percent. Ale rýchlo prepadli o 20 percent potom, čo prípadní uchádzači uviedli, že stratili záujem. Ich akcie však získal určitý základ, keďže sa objavili správy, že Salesforce aj naďalej má záujem o kúpu Twitteru.

Súvisiace: Twitter pozastavil ďalších 235 000 účtov za podporu terorizmu

Henry Guo, ktorý je analytikom Newyorkej firmy M Science LL poznamenal: Okrem využitia pokrokov v “live streamingu videí” a rastúcej penetrácie užívateľov v menších mestách, Weibo dosiahla rozsiahle úspechy z jej dlhej histórie spolupráce s čínskou vládou.

Ďalej uviedol: “Nik nemôže naozaj vstúpiť do tohto priestoru, ak máte naozaj dobré vzťahy s vládou.”

Čínsky internet je stále cenzurovaný, keďže sa vláda snaží udržať si svoju schopnosť držať na uzde on-line útoky a monitoruje tým aj verejnú mienku.

Čínske úrady takisto rokujú s poskytovateľmi internetových projektov, kde sa môžu dostať k vládnych penzijným fondom. Na oplátku tak môžu získať aj licencie pre poskytovanie správ na dennej báze.

Guo nakoniec dodal: “Myslím si, že vláda sa cíti komfortne a verí že Weibo je pod kontrolou vlády,” … “Od prvého dňa, je tento model naozaj vidno. Weibo vláde umožňuje kontrolu účtov. Weibo má mnoho zamestnancov podieľajúcich sa sledovaním účtov a niektorí pochádzajú z vlády.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár