Každý, kto je súčasnou sektora ropy, čelí jej razantnému prepadu. Niektoré krajiny produkujúce ropu sú zasiahnuté viac než iné.

Produkcia barelu ropy vo Veľkej Británií stojí 52,50 dolárov, ktorý sa aktuálne obchoduje práve okolo 42 dolárov.

Ťažba ropy v Brazílii stojí takmer 49 dolárov za barel. Výrobné náklady v Kanade sú okolo 41 dolárov za barel.

Produkcia ropy v Spojených štátoch sú vo výške 36 za barel – stále pod obchodnou cenou.

Súvisiace: OPEC vs. USA: Vojna v cenách ropy práve začala

Tieto zistenia sú z databázy Rystad Energy – UCube, ktorá má informácie od zhruba 6500 ropných a plynových polí po celom svete.

Samozrejme to predstavuje ťažké obdobie, keďže náklady na výrobu ropy sú vyššie ako predajná cena.

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho veľkých ropných energetických spoločnosti už oznámili obmedzenia produkcie z krajinách s vysokými nákladmi.

Na druhej strane mince, Saudská Arábia a Kuvajt v priemere produkujú barel ropy za menej ako 10 dolárov. Irak má ropu za zhruba 10,70 dolárov za barel.

Per Magnus Nysveen, ktorý je vedúci predstaviteľom analýz od spoločnosti, na čísla o produkcii ropy poznamenal, že to jasne ilustruje ako sú štáty Perzského zálivu v oveľa silnejšej pozícii, vzhľadom na ich nízke náklady.

Ceny ropy v druhej polovici roka 2014 začali klesať po tom, čo sa obchodovali nad úrovňou $ 100 za barel. Pokles prišiel potom, čo skupina OPEC (niektoré z najväčších národov na svete, produkujúcich ropu) sa rozhodla pokračovať v produkcií rovnakého množstvo ropy aj napriek jasným známkam, že je na trhu príliš veľa ponuky.

Analytici uvádzajú, tento krok zoskupenia OPEC, ktorý bol vedený Saudskou Arábiou, bol navrhnutý tak, aby vyradil výrobcov vysoko-nákladových producentov z trhu, aby mohli znovu získať podiel na trhu.

Medzinárodná energetická agentúra v nedávnom vyhlásení uviedla: “Rozsiahla produkcia” z krajín OPEC vytvorila “rozsiahly vankúš” z 3 miliárd barelov ropy po celom svete.

Súvisiace: Ďakujeme OPEC! Čína ušetrí 100 miliárd dolárov

Výsledný pád cien ropy zasiahol aj tých najsilnejších členov OPECu.

Medzinárodný menový fond minulý mesiac varoval, že väčšina krajín na Strednom východe – vrátane Saudskej Arábie, Ománu a Bahrajnu dôjdu peniaze do piatich rokov, ak ceny ropy nebudú rásť nad zhruba 50 $ za barel.

MMF napísal: “Vývozcovia ropy budú musieť upraviť svoje výdavkové a príjmovej politiky na zabezpečenie fiškálnej udržateľnosti.”

Zdroj: Bloomberg, TheWallStreetJournal

Facebook komentár