Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Fiat peniaze sú peniaze, ktoré odvodzujú svoju hodnotu od nariadenia vlády alebo vnútroštátneho práva. Termín Fiat mena sa tiež používa, keď sú peniaze Fiat používané ako hlavná mena krajiny. Termín pochádza z latinského Fiat (“to bude”).Fiat peniaze vznikli v 11. storočí  v Číne, a ich použitie sa rozšírilo počas Yuan a Ming dynastie. Počas 13. storočia, Marco Polo opísal peniaze Fiat dynastie Jüan vo svojej knihe Cesty Marca Pola.  Nixon v roku 1971 ukončil priamu konvertibilitu doláru Spojených štátov ku zlatu. Od tej doby všetky rezervné meny boli Fiat meny, vrátane amerického dolára a eura.

Charakteristika

Termín Fiat peniaze bol definovaný rôzne a to napríklad:

Akékoľvek  peniaze podľa vyhlásenia vlády, ktoré sú uznané ako zákonné platidlo.

Štátom vydané peniaze, ktoré nie sú konvertovateľné zákonom na iné veci, ani nemajú fixnú hodnotu, pokiaľ ide o akýkoľvek objektívny štandard. 

Peniaze bez toho aby mali skutočnú hodnotu. 

Zatiaľ čo zlatom alebo striebrom zástupované peniaze nesú so sebou právnu požiadavku, aby emisie boli splatné v pevných váhach zlata alebo striebra, hodnota Fiat penazí nesúvisí s hodnotou fyzickej kvantity. Dokonca aj mince obsahujúce cenné kovy môžu byť považované za Fiat menu, ak je ich menovitá hodnota vyššia ako je trhová hodnota kovu.

História

Skorá história

Song dynastia v Číne bola prvá,ktorá vydávala papierové peniaze, Jiaozi, okolo 10. storočia nášho letopočtu. Hoci bankovky boli ocenené v určitom kurze pre zlato, strieboro, alebo hodváb, v praxi nebola konverzia nikdy dovolená. Tieto bankovky mali byť spočiatku nahradené novými bankovkami  po troch rokoch za 3% poplatok, ale ako bolo viac nových bankoviek vytlačených bez odstránenia starých bankoviek, inflácia bola zjavná. Vláda urobila niekoľko pokusov na podporu papierových peniazov tým, že požadovala časť daní v peniazoch, ale skaza bola hotová a peniaze upadli do nemilosti.

Následne Yuan dynastia bola prvá dynastia v Číne používajúca papierovú menu ako dominantné cirkulujúce médium. Zakladateľ dynastie Yuan, Kublai Khan, vydal papierové peniaze známe ako Chao v čase jeho panovania. Pôvodné bankovky počas dynastie Yuan boli obmedzené v oblasti a platnosť podobne ako v Song dynastii.

Avšak, v neskoršom priebehu dynastie, pre masívny nedostatok kovových peňazí ,v Číne Yuan dynastia začala tlačiť papierové peniaze bez obmedzenia trvania. To nakoniec spôsobilo hyperinfláciu. V roku 1455, v snahe udržať hospodársky rozvoj a koniec hyperinfláce, nová Ming dynastia  ukončila používanie papierových peňazí.

Fiat Peniaze v Európe

Všetky tieto kúsky papiera sa vydávajú s toľkou vážnosťou a autoritou, ako keby boli z čistého zlata alebo striebra … kamkoľvek človek pôjde v celej oblasti Veľkého Kaana, nájde tieto papiere platné v prúde, a musí byť schopný uskutočniť všetok predaj a nákup tovaru prostredníctvom nich rovnako dobre, ako keby boli mince z rýdzeho zlata.
     -Marco Polo, The Travels of Marco Polo

Počas 13. storočia, Marco Polo opísal peniaze Fiat z dynastie Yuan vo svojej knihe Cesty Marca Pola.
V roku 1661, Johan Palmstruch vydal prvé oficiálne papierové peniaze na Západe, v rámci kráľovskej listiny zo Švédskeho kráľovstva, prostredníctvom novej inštitúcie, Bank of Stockholm. Zatiaľ čo táto súkromná ​​papierová mena bola veľké zlyhanie, švédsky parlament nakoniec prevzal emisie papierových peňazí v tejto krajine. Od 1745, jeho papierové peniaze boli nevymeniteľné ku kovovým, ale prijatie z poverenia vlády túto výmenu umožnilo. Fiat peňaze majú aj iné korene v 17. storočí  v Európe, kedy boli zavedené v Bank of Amsterdam v roku 1683.

18. a 19. storočie Fiat Mien

Prvá forma Fiat meny rozkazu v amerických kolóniách boli “zmenky”. Provinčné vlády vyrábali papiere,ktoré boli Fiat menou,so sľubom umožniť držiteľom plaťiť dane týmito papiermi. Papiere boli vydávané na zaplatenie  súčastných obligácii.

Vzhľadom k tomu, že poznámky boli denominované v miestnej jednotke účtu, cirkulovali v  obehu od človeka k človeku v non-daňových transakciách. Tieto typy paierov boli vydané predovšetkým v Pensylvánii, Virgínii a Massachusetts. Takéto peniaze boli predané za zníženú cenu striebra, ktoré potom  vláda minula.

Zmenky úveru priniesli polemiku od ich vzniku. Tí, ktorí chceli upozorniť na nebezpečenstvo inflácie sa zamerali na kolónie, kde sa úverové zmenky oslabili dramaticky najviac – Nové Anglicko a Južná Karolína .Tí, ktorí chceli brániť používaním zmeniek v kolóniách boli zameraný na stredné kolónie, kde inflácia bola prakticky neexistujúca.

Koloniálne mocnosti vedome predstavili Fiat menu podloženú daňami aby mobilizovali ekonomické zdroje v ich nových majetkov, aspoň ako prechodné opatrenie. Opakovaný cyklus deflacií tvrdej meny, nasledovaný inflaciou papierových peňazí pokračoval aj v 18. a 19. storočí. Národy často mali dvojaké meny, s papierovým obchodovaním a s určitou zľavou pre kovové zálohované peniaze.

Príklady zahŕňajú “Continental” vydané americkým kongresom pred ústavou, papier vs. zlaté dukáty v napoleonov ére vo Viedni, kde papier bol  často obchodovaný na 100:1 proti zlatu, bublina Južného mora, ktorá vyrábala bankovky nepodložené dostatočnými rezervami; Mississippi schéma John Law.

Počas americkej občianskej vojny, federálna vláda vydala Bankovky Spojených štátov , forma papierovej meny Fiat populárne známa ako “bankovky”. Ich problém bolo Kongresom prijaté obmedzenie hodnotou mierne cez 340 miliónov dolárov. Počas 1870, odobratiu bankoviek z obehu bránilo United States Greenback Party. Pojem “Fiat money” bol použitý v uznesení v roku 1878.

20.Storočie 

Od prvej svetovej vojny mala väčšina národov legalizovaný vládny monopol na bankovky a štatút zákonného platidla. Teoreticky, vlády slúbili tlačiť a raziť peniaze na základe požiadavky. Ale náklady na vojny a masívne expanzie, však pozastavili spätné odkúpenie v minciach. Vzhľadom k tomu, že nedošlo k priamemu trestu za to, že vlády neboli okamžite zodpovedné za ekonomické dôsledky tlačenia viac peňazí, čo viedlo k hyperinflácii – napríklad v Weimar Nemecku.

Boli vytvorené pokusy potvrdiť stabilitu meny zakotvenú na veľkoobchode zlatých prútov, skorej než aby bola splatná v minciach. Tieto peniaze kombinujú čistú Fiat menu, v ktorej bola mena obmedzená na  centrálne bankovky a mince, ktoré boli platné len podľa fiat meny, s formou konvertibility, prostredníctvom výmeny za zlaté prúty, alebo prostredníctvom výmeny do amerických dolároch, ktoré boli vymeniteľné za zlaté prúty, na základe Bretton Woods systému z roku 1945.

Bretton wood systém

Od roku 1944 do 1971, Bretton Woodska dohoda stanovila hodnotu 35 amerických dolárov za jednu trójsku uncu zlata. Ostatné meny boli naviazané na americký dolár v pevných sadzbách. USA sľúbila vyplatiť doláre v zlate ostatným centrálnym bankám. Obchodné nerovnováhy boli opravené  z výmeny zlata z rezerv alebo z úverov od Medzinárodného menového fondu. Tento systém sa zrútil, keď vláda Spojených štátov skončila konvertibilitu amerického dolára za zlato v roku 1971, známy ako Nixonov šok.

Chartalism

Chartalism je monetárna teória, ktorá uvádza, že pôvodná požiadavka na Fiat menu je generovaná vďaka svojej jedinečnej schopnosti amortizovať daňové povinnosti. Tovar a služby sú obchodované Fiat peniazmi vzhľadom k nutnosti platiť dane v peniazoch.

Strata záruky

Fiat mena všeobecne stráca hodnotu, akonáhle vydávajúca vláda alebo centrálna banka odmietne ďalej zaručiť ich hodnotu, ale nemusí k tomu nutne dôjsť. Napríklad, tzv Švajčiarsky dinár naďalej zachoval hodnotu v kurdskom Iraku aj potom, čo bol jeho štatút zákonného platidla zrušený vydavateľom, irackou centrálnou vládou.

Peňažná ekonómia

V monetárnej ekonómii, fiat peniaze sú nepotrebný produkt, ktorý sa používa ako platobný prostriedok. V prípade niektorých mikro-založených modelov peňazí, fiat peniaze sú vytvorené  interne v spoločnosti na uskutočnenie obchodov, ktoré by inak neboli možné, a to buď pretože výrobcovia a spotrebitelia nemusia anonymne písať úpisy, alebo z dôvodu fyzických obmedzení.

Preložiť: Juraj Gombík

Zdroj: Wikipedia.com

Facebook komentár