Elon Musk a SpaceX plánujú kolonizovať Mars.

Elon Musk a SpaceX plánujú kolonizovať Mars.

Miliardár a zakladateľ spoločnosti SpaceX – Elon Musk poskytol nové informácie o svojom pláne kolonizácie Marsu. Na Červenú planétu zamýšľa poslať 1 milión ľudí. Musk dnes ráno o 6:30 nášho času vystúpil na Medzinárodnom astronautickom kongrese (IAC) v meste Adelaide, v Austrálii. Spoločnosť SpaceX vysielala živý prenos z podujatia prostredníctvom portálu YouTube.

Musk uverejnil minulý pondelok na sociálnej sieti Twitter príspevok, v ktorom napísal, že počas svojho vystúpenia odhalí „významné vylepšenia“ a „neočakávané využitie technológie“.

Súvisiace: SpaceX je jednou z najväčších súkromných spoločností sveta

Počas hodinovej prezentácie v rámci minuloročného zasadnutia IAC v mexickom meste Guadalajara predstavil dizajn zariadenia, ktoré má dopraviť ľudí na Mars. Jedná sa o dvojstupňovú raketu s výškou 40-poschodovej budovy, ktorú spoločnosť SpaceX nazýva „Interplanetary Transport System“. Svojim výkonom ďaleko prekonáva raketu Saturn V, pomocou ktorej sa NASA dostala na mesiac. Ponesie kozmickú loď, ktorá má názov „Srdce zo zlata“ (pomenovaná je podľa plavidla z románu „Stopárov sprievodca galaxiou“). Mala by byť schopná dopraviť na Mars 200 až 300 ľudí.

Najväčšou zložkou systému je obrovská podporná raketa, ktorú Musk nazýva „Big F*** Rocket“ (BFR). Jej najväčšou výhodou je, že po vynesení kozmickej lode mimo atmosféru sa dokáže vrátiť na zemský povrch a môže byť opätovne využitá. Musk v utorok oznámil, že počas konferencie „podrobne opíše dizajn rakety BRF, ktorá má byť kľúčovou zložkou kolonizácie nových planét“.

Povedal: „Oplatí sa to vidieť na vlastné oči. Myslím, že dizajn sa vydaril.“

Podrobnosti Muskovho plánu na kolonizáciu Marsu boli v júni uverejnené aj v odbornom vedeckom časopise. Článok sa však viac-menej venuje rovnakým myšlienkam, ktoré vizionár spomenul už na vystúpení počas IAC v roku 2016. Musk po uverejnení článku napísal na Twitteri, že už čoskoro predstaví verejnosti zdokonalenú verziu rakety (V2). Nový model mal údajne vyriešiť „základný nedostatok“ prvého návrhu, ktorým je financovanie konštrukcie a prevádzky vesmírnej lode.

Spoločnosť SpaceX sa snaží dosiahnuť, aby bola cesta na Mars lacnejšia ako nákup nového domu. Cena pre jedného pasažiera by nemala presahovať $100 000. Kľúčom k znižovaniu vysokých cien vesmírnych letov je zabezpečiť, aby sa každá podporná raketa a kozmická loď dala využiť pri viacerých príležitostiach. Používaním tých istých rakiet bude možné výrazne znížiť cenu prepravy osôb a nákladov mimo našej planéty. Musk si myslí, že prví kolonisti potrebujú priamo na Marse hľadať spôsoby, ktoré by im umožnili prežiť v nehostinných podmienkach a v konečnom dôsledku sa dostať naspäť na Zem. Predstavuje si, že oxid uhličitý a voda, ktoré sa nachádzajú v atmosfére a pôde Červenej planéty, sa budú dať spracovať na dýchateľný vzduch, raketové palivo a ďalšie materiály potrebné pre život na novej planéte.

Elon_Musk_predstavil_novy_plan_spolocnosti_SpaceX_na_osidlenie_Marsu_1

Niektorí odborníci na objavovanie vesmíru však vyjadrili nedôveru v Muskove kolonizačné vízie. Kritizovali predovšetkým nedostatočné detaily týkajúce sa obytných priestorov, systémov na podporu života, systému pestovania plodín, ochrany proti žiareniu a podobných prvkov. Na druhej strane však nikto nespochybnil koncept dopravného systému, ktorý by sa s dostatočnými finančnými zdrojmi mohol bez ťažkostí uplatniť v praxi.

Súvisiace: Koľko paliva si vyžaduje cesta na Mesiac?

Od Muskovho prejavu v roku 2016 sa inžinieri spoločnosti SpaceX venujú konštrukcii a testovaniu všetkých základných komponentov, ktoré zohrajú významnú úlohu v realizácii ambicióznych plánov.

Spoločnosť už predstavila nový výkonný raketový motor Raptor. Masívna raketa BFR, ktorá ponesie loď smerujúcu na Mars, bude poháňaná 42 takýmito motormi. Tím dizajnérov odhalil aj obrovskú palivovú nádrž z karbónových vlákien, ktorá bude súčasťou kozmického plavidla Srdce zo zlata. Zariadenie úspešne absolvovalo testy pri vysokom tlaku a záťaži.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LATimes, BBC

Facebook komentár