Europa_sa_rozpada_Zachrana_nebude_lahka_ale_existuje_2017

Budúcnosť Európy je na pochybách.

Tento región v posledných mesiacoch utrpel niekoľko významných neúspechov. Británia sa rúti z Európskej únie. Voliči v Taliansku odmietli kľúčové reformy.

Aktuálne ich čakajú voľby v Holandsku, Francúzsku, Nemecku a možno aj Taliansku. Americký viceprezident Joe Biden dokonca počas tohto týždňa prišiel s varovaním, že Rusko sa ich voľbu bude snažiť ovplyvniť.

Medzitým sily populizmu začínajú získavať na sile. Vedúca predstaviteľka francúzskeho Národného frontu – Marine Le Pen pravdepodobne získa zhruba 25% hlasov. Anti-EÚ Strana slobody by sa po voľbách v marci mohla stať najväčšou stranou v holandskom parlamente.

Vzostup nacionalistických strán (vľavo aj vpravo) v Európe ohrozuje takmer 70-ročnú integráciu. Grécka záchrana je v nebezpečenstve zlyhania. Zároveň existujú pochybnosti aj o budúcnosti eura.

Otmar Issing, ktorý sa stal prvým hlavným ekonómom Európskej centrálnej banky, počas tohto týždňa napísal: “Európska mena sa môže ešte nejakú dobu snažiť pretĺkať. Ale nemôže prežiť po dobu neurčitú, ak tieto zásadné problémy nebudú riešené.”

Súvisiace: Euro nemôže prežiť, ak sa Európa nezmení

Vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, George Soros povedal, že proces rozpadu bude veľmi ťažké zvrátiť. Iní, ktorí sa tohto každoročného stretnutia zúčastnili, prišli s podobným varovaním.

Generálny riaditeľ banky JP Morgan – Jamie Dimon poznamenal, že eurozóna nemôže prežiť.

Pre agentúru Bloomberg povedal: “Hovorím to z úcty k európskym národom, ale budete sa musieť zmeniť,” … “Nemôžete byť nútenými politikou, môžete byť nútení novým vedením.”

Ale čo sa môže zmeniť? Existuje však ešte malá nádej.

Martin Schulz, ktorý je popredným nemeckým sociálno-demokratickým politikom vášnivo argumentoval obranu pôvodného poslania bloku.

Poznamenal: “Viac ako inokedy, v 21. storočí musíme prísť so stále užšou úniou občanov.”

Mark Rutte, premiér Holandska, toto tvrdenie odmietol s tým, že koncept stále užšieho zväzku (s riadením v Bruseli), ktorý mal byť výzvou pre EÚ počas takmer 30. rokov je už aktuálne “mŕtvy”.

Namiesto toho, povedal, že blok sa musí sústrediť na poskytovanie praktických výsledkov, aby sa znovu spojil so svojimi občanmi.

“Musíme mať pragmatický prístup. – A zastaviť vznešené reči.”

Rutte povedal, že jeho krajina vykonávala systematické reorganizovanie ekonomiky, ale mnoho iných krajín tak nerobilo. Poukázal najmä na sľubované reformy vo Francúzsku a Taliansku.

Rozpor odráža rozdiely medzi bohatými severnými európskymi národmi a tými na juhu, kde sa verejné financie nachádzajú v napätej situácií a nezamestnanosť mládeže zostáva vážnym problémom.

Rutte trval na tom, že značný pokrok by mohli byť realizovaný už v tomto roku. Ale mnohí z európskych lídrov sa zdajú byť zmätení. V Taliansku sa zdá byť len malý priestor na zmenu: Matteo Renzi na svoju funkciu premiéra rezignoval po tom, čo voliči odmietli reformy, ktoré presadzoval.

Ngaire Woodsová, ktorá je dekankou na Blavatnik School of Government v Oxforde, povedala, že je nerealistické očakávať radikálnu zmenu, obzvlášť keď krajiny ako Poľsko a Maďarsko už prišli s porušením noriem EÚ.

Ďalej poznamenala: “Kríza Eurozóny naozaj rozdelila EÚ na veriteľov a dlžníkov a zničila určité prvky solidarity, ktoré ju držali pohromade,” … “Toto sa ukázalo, že je takmer nemožné – aby aj naďalej realizovala prehlbujúcu sa integráciu pri fiškálnych záležitostiach.”

Hlavné jadro skupiny krajín EÚ by podľa jej vyjadrení mohlo pokračovať s ďalšou integráciou, ale širšia skupina členov by mala čím ďalej ísť vlastnou cestou.

Súvisiace: Podľa Nemeckej štúdie prospievajú finančné krízy pravicovým kandidátom

Odchod Británie z EÚ, ktorý bude prerokovaným okolo dvoch rokov, taktiež bude odvádzať pozornosť od reforiem. Avšak bude tlak na rýchle ukončenie rozhovorov okolo Brexitu, ale EÚnie je známou pre rýchle zmeny.

Woodsová zavtipkovala: “Je ťažké získať lístok na smerujúci k Európskej únie do jedného roka, nieto ešte k rozdeleniu.”

V Davose, panovala všeobecná zhoda na jednu vec: Európa sa musí zmeniť, a to rýchlo. Frans Timmermans – holandský politik, ktorý bol prvým viceprezidentom Európskej komisie, to zhrnul najlepšie: “Buď sa budeme pripravovať na budúcnosť, alebo sa staneme zastaranými.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheEconomist, The Wall Street Journal

Facebook komentár