Francuzsky_prezidentsky_kandidat_chce_100_percentnu_dan_pre_bohatych_2017

Na bohatých jednotlivcov, spomedzi kandidátov v prezidentských voľbách Francúzska smeruje nespokojný čierny kôň.

Jean-Luc Mélenchon, ktorý bol schválený kandidátom francúzskej komunistickej strany poznamenal, že by zaviedol 100% daň z príjmov nad 400 000 eur (425 000 dolárov).

Prečo 400 000 eur? To je 20-násobne viac ako priemerná mzda vo Francúzsku.

Horná sadzba pre daň z príjmov sa v súčasnej dobe nachádza na úrovni 45%. Navýšenie až na 100% by znamenalo účinne vládne príjmy v hodnote 400 000 eur.

Francúzsko už tak dosahuje jednu z najvyšších svetových sadzieb na daň z príjmov a predchádzajúce pokusy, zatlačiť ju ešte vyššie zlyhali.

Prezident Francois Hollande v roku 2012 navrhol 75% hornú sadzbu dane, ale tento návrh bol francúzskymi súdmi odmietnutý.

Vysoké dane prispeli k rozsiahlemu odchodu milionárov z Francúzska.

V roku 2015 krajinu opustilo približne 10 000 milionárov a v predchádzajúcom roku ich odišlo 12 000 (podľa New World Wealth). Filmová hviezda Gerard Depardieu bol medzi tými, ktorí Francúzsko opustili najmä kvôli týmto opatreniam.

Mélenchon v marci uviedol: “Domnievam sa, že existuje limit pre akumuláciu (bohatstva),” … “Ak ešte nejakí existujú, ktorí by chceli odísť do zahraničia, dobre, zbohom!”

Daňové sadzby siahajúce do stratosféry nie sú jediným kontroverzným nápadom Mélenchona. Taktiež chce obmedziť platy generálnych riaditeľov (CEO) na 20-násobok úrovne, ich najhoršie platených zamestnancov. Tvrdí, že takýto zákon by vedenie prinútil, aby zvyšoval vyplácané mzdy pracovníkom rovnomerne, spolu s ich podriadenými.

Mélenchon sa na miestach po celom Francúzsku v dnešnom dni zobrazil cez hologram.

Mélenchon bol v uplynulom týždni otrasený prieskumami verejnej mienky a o nápravu sa snaží cez reakcie na frustrácie, ktoré pociťuje mnoho voličov, najmä z dôvodu slabého hospodárskeho rastu a vysokej miery nezamestnanosti.

Aktuálne sa teda nachádza niekoľkých percentuálnych bodov za dvoma poprednými kandidátmi, krajne pravicovou Marine Le Pen a centristom Emmanuelom Macron. Prvé kolo hlasovania prezidentských volieb prebehne už túto nedeľu.

Súvisiace:
Kde sa milionári presúvajú: Austrália vedie rebríček
Svet v roku 2026 zvýši počet super-bohatých jednotlivcov až o 43%

Možnosť Mélenchona postupujúci do druhého kola, ktoré je naplánované na 7. mája viedlo k obavám investorov.

Rozdiel vo výnosoch francúzskych a nemeckých štátnych dlhopisov je aktuálne najväčším od februára, čo naznačuje, že investori s ohľadom na nemecké dlhopisy vidia francúzsky dlh výrazne rizikovejší.

Ich obavy sa výrazne zvýšia, ak Le Penová postúpi do druhého kola hlasovania, keďže si želá odchod Francúzska z Eurozóny.

Tu je rýchly pohľad na ostatné návrhy hospodárskej politiky Mélenchona:

* Zníženie francúzskeho pracovného týždňa na štyri dni

* Ďalšie dni dovolenky pre zamestnancov

* Zvýšenie minimálnej mzdy o 16%

* Zvýšenie dane z dedičstva

* Vzdať sa jadrovej energie; 100% energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2050

* Žiadne nové dohody o voľnom obchode

* Opustenie NATO, Medzinárodného menového fondu a Svetovej obchodnej organizácie

* Znárodnenie francúzskej energetickej spoločnosti EDF a poskytovateľa plynárenských služieb – Engie

Mélenchon taktiež pohrozil prepadom eura, ak požiadavky, vrátane devalvácie meny nebudú splnené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, The Wall Street Journal

Facebook komentár