Po viac ako ôsmich rokoch rozšíreného násilia počas dvoch zoskupeniach mexickej prezidentskej administratívy, drogová vojna v krajine viedla ku konsolidácii len k dvom zostávajúcim veľkým kartelom a prispela k ukončeniu činností ďalších organizácií obchodu s drogami v tejto krajine. S týmto vyjadrením prišiel úrad generálneho prokurátora v Mexiku.

Z dôvodu drogovej vojny, ktorá sa začala v decembri 2006, keď prišiel do úradu novozvolený mexický prezident Felipe Calderón, schválil nasadenie štátnych vojakov k boju proti kedysi silným drogovým kartelom. Mexiko ale zvolilo tzv. “Kingpin stratégiu”, ktorá bola zacielená na gangy pôsobiacich na samom vrchole. Tento prístup priniesol rad významných zatýkaní. Ale taktiež to viedlo k násilnému rozloženiu kartelov, ktoré boli kedysi pomerne jednotné a stabilné.

V súčasnosti má tam Mexiko menších regionálnych obchodníkov s drogami, s dvomi veľkými kartelmi.

Podľa rozhovoru s Thomasom Zeronom, ktorý je riaditeľom trestného vyšetrovania agentúry generálneho prokurátora v Mexiku, pre mexické noviny Proceso poznamenal, že iba kartel Sinaloa a nedávno vytvorený Jalisco New Generation Drug Cartel (CJNG) sú stále v Mexiku “aktívnymi a funkčnými”.

Súvisiace:
Mexiko údajne zaplatilo až $ 20 miliónov za pozitívne zobrazenie v ďalšej bondovke
Mexiko má rozsiahle ropné rezervy v časti zničenej drogovým násilím

Ostatné kartely po celej krajine sa rozštiepili do menších konkurenčných gangov, alebo boli kartelmi Sinaloa a CJNG pohltené.

Kartel Sinaloa je najväčšou a najsilnejšou organizáciou obchodu s drogami na západnej pologuli. Počas drogovej vojny neustále rozkvital, z dôvodu jeho ne-hierarchickej organizačnej štruktúry, keďže sa jedná o kartel s viacerých skupín, ktoré sú prepojené cez krv, manželstvo a regionálne vzťahy. Rozhodnutia sa nakoniec realizujú prostredníctvom viacerých vedúcich členov, takže nemajú jedného vodca.

Táto operačná flexibilita umožnil gangu Sinaloa, aby aj naďalej prospievať cez niekoľko neúspechov, vrátane zatknutia jedného z najvýznamnejších členov skupiny s označením Chapo Guzman.

CJNG sa medzitým od kartelu Sinaloa odčlenila v roku 2010. Od tej doby zažíva raketový vzostup.

Podľa Insight Crime, CJNG od roku 2010 získava na sile vďaka súhre viacerých faktorov. Počiatky skupiny v rámci gangu Sinaloa im ponúkli obchodné styky a praktické vedomosti o trhu s nelegálnymi drogami v Mexiku. A relatívna stabilita v oblasti Jalisco tejto skupine umožňovala rozširovanie a upevnenie bez nutnosti zapojiť sa do nákladných konfliktov. Relatívna slabosť kartelov v susedných oblastiach umožnila kartelu CJNG expandovať ďalej, bez väčšieho odporu.

CJNG je preukázateľne ochotná aj priamo zaútočiť na mexickú armádu a políciu a veľmi často aj za denného svetla. V apríli roka 2015 skupina zabila 15 elitných policajných dôstojníkov, ktorý v západnom meste Guadalajara, čím sa jednalo najnebezpečnejší jednotlivý incident pre mexickú vládu v ich drogovej vojne.

Táto vládna stratégia na veľkých šéfov k množstvo vysokých predstaviteľov viedla k nepokojom v rámci ostatných mexických kartelov. Ale táto stratégia do veľkej miery spôsobila aj zvýšenie nepokojov a násilia po celom Mexiku.

Je odhadované, že najmenej 60 000 ľudí bolo v rokoch 2006 až 2012 zabitých v dôsledku drogovej vojny medzi kartelmi, zločineckými skupinami, mexickou armádou a políciou.

Súvisiace:
Mexická drogová vojna v číslach
Drogové kartely spôsobujú nedostatok limetiek
Pranie špinavých peňazí cez obchodovanie s drogami v Mexiku

Drvivá väčšina týchto úmrtí nebola mexickými orgánmi dostatočne prešetrená, čo prispieva k atmosfére bezprávia v mnohých častiach krajiny. Rada OSN pre ľudské práva odhaduje, že len 1-2% z vrážd spáchaných medzi rokmi 2006 a 2012 boli reálne prešetrenými. Približne 70% z týchto trestných činov nejakým spôsobom súvisí drogami.

Toto násilie úzko súvisí s celkovým zhoršením poriadku po celom Mexiku a šírenie menších gangov z pozostatkov oveľa väčších bývalých kartelov. Nové gangy si začali navzájom konkurovať, kým Sinaloa a CJNG sa snažili využiť väčšieho chaosu a upevnili si svoju moc práve v najziskovejších oblastiach.

Zdroj: FoxNews, USAStars

Facebook komentár