Novinár denníka Washington Post – Jason Rezaian bol nedávno odsúdený v Iráne po tom, čo bol obvinený z niekoľkých dôvodov, vrátane špionáže.

39-ročný Iránsky-Američan z Kalifornie bol v Iráne väznený 447 dní, čo je dlhšie, než ktorýkoľvek iný novinár Západu od roku 1979.

Cez sprievodnú publicitu okolo Rezaian-ovho prípadu, iránsku záľuba vo väznení novinárov prekonáva ešte ďalšia krajina. Čína sa všeobecne považuje za najväčšieho svetového väzniteľa členov medií.

Súvisiace: Aktuálna mapa sveta slobody tlače vo svete, ale aj internetu

Podľa Výboru na ochranu novinárov, v čínskych väzniciach bolo od decembra roku 2014 väznených 44 novinárov, v porovnaní s 30-timi v Iráne. V kombinácii s Iránom, obe tieto krajiny v minulom roku poslali do väzenie až tretinu väznených novinárov po celom svete (221).

Väčšina členov médií bolo v Iráne zavretých pre obvinenia z anti-etatizmu, alebo zverejňovania falošných správ. Traja ďalší Američania sú v Iráne taktiež zadržanými alebo nezvestnými – všetci z nich dlhšie ako Rezaian.

V Číne je však vidno rastúci počet novinárskych väzňov z etnických menšín, najmä Tibetu a Ujgurov. Z väznených 44 novinárov počas minulého roka, 22 z nich pracovalo pre tradičné printové médiá, malé vydavateľstvá, alebo zahraničné mainstreamové mediálne organizáciie, vrátane nemeckého týždenníka Die Zeit a zahraničných webových stránok.

Súvisiace: Mapa zosnulých novinárov podľa krajiny od roku 2004

Eritrejský štát však v Afrike dosiahol najhorší rekord pre väznenie členov tlače za posledných päť rokov a v roku 2014 bol treťou najhoršou krajinou z celého sveta, keďže do decembra uväznil až 23 novinárov. Každý z nich bol podľa Výboru na ochranu novinárov obvinený z trestných činov.

Zdroj: Time

Facebook komentár