Investori vo veľmi veľkej začali rýchlo vyberať svoje peniaze z rozvíjajúcich sa trhov.

Peniaze z rozvíjajúcich ekonomík začali vytekať najrýchlejším (a najdlhším) tempom, ako počas celosvetovej finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009. S týmito údajmi prišla holandská banka NN Investment Partners.

Od júla roku 2014 bolo vytiahnutých zhruba jeden bilión dolárov, čo je dvojnásobné množstvo, ktoré vytekalo počas deviatich mesiacov do marca roku 2009.

Čo to spôsobuje?

Čína už nekupuje toľko komodít ako kedysi, a svet sa topí v prebytku ropy, čo zasahuje vývozcov. Pravdepodobnosť toho, že úrokové sadzby v USA by mohli vzrásť už počas tohto roka, taktiež pomáhajú k odklonu peňazí z rizikovejších trhov.

Ruská ekonomika čelí veľkým negatívam, Brazília je na tom taktiež smutne a Kazachstan bol práve nútený devalvovať svoju menu o takmer 23%.

Oficiálne údaje ukázali, že v prvej polovici roka 2015 z Ruska odtieklo viac ako 52 miliárd dolárov, to všetko po minuloročnom vrchole o hodnote 150 miliárd dolárov. Brazília v prvom polroku zaznamenala odklon o hodnote 48 miliárd. Ekonómovia uvádzajú, že Čína taktiež utrpela odlivom, ale presné čísla nie sú známe.

Súvisiace: Celosvetové úrokové sadzby boli na podobných minimách iba 3x od roku 1522

Investori v súčasnosti vykonávajú razantný odklon, po naliatí zhruba dvoch bilión dolárov do rozvíjajúcich sa trhov, v rokoch 2009 a 2014, keďže vyhľadávali lepšie výnosy z dôvodu nulových úrokových sadzieb, ktoré boli držané v mnohých rozvinutých ekonomikách.

Ak Vám táto situácia znie povedome, je to preto, že je. Mnoho rozvíjajúcich sa trhov si prešlo podobným kolapsom len pred niekoľkými rokmi. V rokoch 2006 a 2007 si prešli obrovským prílivom kapitálu, čo avšak vyústilo v nasledovný odliv v rokoch 2008 a 2009. Táto jazda na horskej dráhe zanechala mnoho vlád v kríze, nad ktorou nemohli prevziať kontrolu.

Takže, naozčili sa vôbec niečo z poslednej krízy?

Áno aj nie.

Väčšina vlád v rozvíjajúcich sa trhoch si prešlo reformami, ktoré by mali čiastočne ochrániť krajiny proti katastrofám – mnohé z nich opustili pevné menové kurzy a znížili objem pôžičiek v cudzích menách.

Avšak zatiaľ čo vlády obmedzili ich vystavenie voči dolárovému dlhu, spoločnosti rozvíjajúcich sa trhov tak nevykonali. V skutočnosti, analytici investičnej divízie NN si prešli na “nadmerný rast úverov, od krízy po krachu banky Lehman a najmä to platí o Číne.”

Táto masívna zahraničná “párty” pôžičiek bola povzbudená stimulom centrálnych bánk v USA, Európe a Japonsku, ktoré vytvárali extrémne lacné peniaze.

Ale Fed v súčasnosti signalizuje svoje prvé zvýšenie sadzieb za takmer desať rokov, ktoré by mohlo prísť čoskoro – ak sa situácia nezmení, malo by sa tak stať už v septembri.

A potom je tu ropa. Rozvíjajúce sa trhy, ako je Rusko, Venezuela a Brazília závisia od vývozu ropy. Ale jej ceny od minulého leta razantne prepadli.

Súvisiace: FED rozvíjajúcim sa trhom: “Hasta la vista, baby”

Nedávne nepokoje v Číne vytvorili mnoho otázok ohľadom sily ekonomického rastu v druhej najväčšej ekonomike sveta. Čína sa od poslednej krízy stala ešte dôležitejším hráčom vo svetovom hospodárstve, čo znamená, že jej problémy majú teraz oveľa širšie dôsledky.

Rozhodnutie Číny ohľadom devalvácii juanu podnietili daľší odklon.

Odliv kapitálu zatlačil mnoho mien rozvíjajúcich sa trhoch do rozsiahlych strát. Turecká líra, kolumbijské peso, brazílsky real, indická rupia a ruský rubeľ patria k najväčším porazeným, ale mnoho iných mien utrpelo ešte rozsiahlejšie straty. Krajiny sú nútené zvyšovať úrokové sadzby, alebo musia využívať rezervy, keďže sa snažia realizovať obranné nastavanie.

Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal

Facebook komentár