Kolko_penazi_ludstvo_doteraz_vytvorilo_2017

Ide o takú závratnú sumu, že keby sme vám povedali, koľko peňazí ľudstvo vyprodukovalo, pravdepodobne by to nestačilo na vyjadrenie skutočného množstva peňazí.

Ak si však pomôžeme s vizualizáciou dát v tomto videu, dokážeme si pospájať milióny, miliardy a bilióny, aby sme sa dopracovali ku kontextu a lepšie to pochopili.

Najprv si vytvorme kontext

Priemerná americká rodina zarobí za rok 54 000 dolárov, čo je suma, ktorú si väčšina ľudí vie reálne prestaviť. Stačí to na kúpu auta či dokonca domu v závislosti od toho, kde žijete.

Vynásobme toto číslo ôsmimi a dostaneme ročný príjem 1 % najbohatších Američanov. Ľudia v tomto rebríčku zarábajú minimálne 430 000 dolárov ročne.

Slávne celebrity a podnikatelia majú majetky, ktoré výrazne prevyšujú bohatstvo tohto 1 % obyvateľov. Napríklad majetok herca Georgea Clooneyho má hodnotu 180 miliónov dolárov. Zatiaľ čo Rowlingová vlastní podľa časopisu Forbes majetok v hodnote zhruba jednej miliardy.

Zuckerberg patrí do ešte vyššej ligy. Vďaka Facebooku jeho majetok dosahuje 53 miliárd dolárov. Zoznam uzatvára Bill Gates, ktorý zvyčajne figuruje na vrchole rebríčka najbohatších ľudí s majetkom v hodnote 75 miliárd dolárov, hoci sa toto číslo v poslednej dobe zvýšilo vďaka pohybu akcií na trhu.

Napriek tomu sa ani majetok najbohatšieho človeka na svete nepribližuje k číslu, ktoré predstavuje, koľko peňazí ľudia vytvorili. Pre lepšie pochopenie autor videa použil ako mernú jednotku štvorec, ktorý sa rovná 100 miliardám dolárov.

Všetky peniaze sveta

Majetok niektorých najväčších spoločností sveta zaberá niekoľko štvorcov na našej virtuálnej ploche. Napríklad spoločnosť ExxonMobile má trhovú hodnotu okolo 350 miliárd dolárov, avšak najväčším lídrom je 600 miliardová spoločnosť Apple.

Celková hodnota fyzických peňazí vo všetkých svetových menách, čiže všetky mince a papierové bankovky v dolároch, eurách, jenoch a inej mene, dosahuje zhruba 5 biliónov.

Keď k tomu pridáme aj bežné účty, množstvo všetkých peňazí na svete sa podľa internetového portálu The CIA World Factbook vyšplhá na 28,6 biliónov. Spolu tvoria agregáty, ktoré sa nazývajú „úzke peniaze“.

Ak spojíme dokopy celý peňažný trh a dlhodobé depozitá, ich hodnota vyskočí na 80,9 biliónov. V tomto prípade ide o „široké peniaze“. To však stále nie je všetko.

Kolko_penazi_ludstvo_doteraz_vytvorilo_2017_3

Wall Street

Všetky akciové trhy dokopy majú hodnotu 70 biliónov a svetový dlh 199 biliónov dolárov.

Je to síce ohromné, ale práve trh s derivátmi nakoniec schmatne všetku slávu. Deriváty sú kontrakty medzi stranami, ktorých cena je odvodená od podkladových aktív, indexov alebo jednotiek.

Podľa Banky pre medzinárodné platby, sa pomyselná hodnota derivátov odhaduje na čertovských 630 biliónov.

To sa však týka len mimoburzových derivátov. Pravda je, že nikto nevie, aká je skutočná hodnota trhu s derivátmi. Podľa niektorých to môže byť až 1,2 kvadriliónu. Iní zase odhadujú ešte vyššiu hodnotu.

Kolko_penazi_ludstvo_doteraz_vytvorilo_2017_2

Mnohí kritici sa obávajú, že tieto zmluvy preplnia globálny finančný systém. Gigantický trh s derivátmi prevyšuje ostatné trhy v takej veľkej miere, že niet divu, prečo ho finančný magnát Warren Buffett nazval „finančnou zbraňou hromadného ničenia“.

Nový finančný projekt na trhu – The Money Project

Cieľom tohto projektu je preskúmať pravú podstatu peňazí prostredníctvom intuitívnej vizualizácie. Projekt založil server Visual Capitalist a Texas Precious Metals v roku 2015. Jeho úlohou je analyzovať vývoj peňazí a nájsť odpovede na otázky, ktoré nám bránia pochopiť skutočnú funkciu peňazí ako finančných a investičných prostriedkov a nástroja na budovanie bohatstva.

Preložila: Klaudia Stanová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Money Project

Facebook komentár