Idylické súostrovie v Indickom oceáne – Seychely bolo označené, ako najviac zadlžená krajina na svete, podľa najnovšie zverejneného zoznamu.

Jubilee Debt Campaign uvádza, že brala do úvahy aj súkromné pôžičky zo zahraničia, ktoré si brali firmy a spotrebitelia, ako aj vládny dlh, čím podľa jej vyjadrení tieto údaje odhaľujú skutočný rozsah záťaže na bojujúce krajiny po celom svete.

Seychely, ktoré na vrchole svetovej finančnej krízy (na konci roka 2008) dostali finančnú pomoc od MMF vedú rebríček s čistým dlhom o hodnote odrážajúceho výkon HDP za viac ako rok a pol. Ďalej je nasledované štyrmi obeťami krízy Eurozóny: Portugalskom, Írskom, Gréckom a Španielskom.

Podľa tejto  štúdie je Veľká Británia 98. najviac zadlženou krajinou. Ale keď sa vezmú  do úvahy aj hrubé súkromné dlhy – bez započítania zahraničných záväzkov – sa táto krajina vyšplhá na vrchol tohto zoznamu. Zahraničné dlhy voči súkromnému sektou v Británii – predovšetkým bánk – sú o hodnote, ktorá zodpovedá 364% HDP, čím sa za týchto podmienok podľa Jubilee dostala na štvrté miesto najviac zadlžených krajín. Írsko vedie tento zoznam s dlhmi v hodnote 900% HDP.

Agentúra Jubilee od roku 2000 vo veľkom meradle pomáha bojovať za zrušenie dlhov rozvojových krajín a niektorí jej klienti, ako krajiny Libéria a Burundi stále patria medzi jedny z najmenej platiacich(z ich vládneho dlhu) krajín vo svete v pomere k HDP.

Ale Tim Jones, ktorý zostavoval dáta uviedol, že rozsah dlhov medzi mnohými svetovými krajinami poukázal, ako medzinárodná ekonomika zostala zraniteľná.

“Tieto údaje teda poukazujú na obrovské rozdiely, ktoré naďalej sužujú globálnu ekonomiku. Veľké dlhy v niektorých krajinách sú porovnateľné s obrovským objemom pôžičiek od nemeckých, britských a švajčiarskych bánk. To vytvára globálny cyklus boomu a prepadu, ktorý sme za posledných 30 rokov videli už opakovane: z Afriky a Latinskej Ameriky, východnej Ázie a Európy, a teraz nedávno Indie.”

Indická vláda musela zasiahnuť, pretože sa snažila zastaviť nekontrolovaný prepad indickej rupie, keďže zahraniční investori začali vyťahovať svoj kapitál kvôli obavám, že Federálny rezervný systém USA sa chystá spomaliť jeho mesačný program kvantitatívneho uvoľňovania o veľkosti 85 miliárd.

Rovnako ako na dlhy, Jubilee taktiež poukázala aj na krajiny, ktoré sú najviac zodpovedné za naliatie kapitálu do iných ekonomík v podobe pôžičiek, často vyplývajúce z veľkého prebytku obchodnej bilancie. Singapur, Švajčiarsko a Saudská Arábia sa javia, ako najväčší veritelia vo zvyšku sveta. Singapur do zahraničia poskytol čisté pôžičky o hodnote výkonu jeho HDP, na takmer tri roky.

Karel Williams z Centra pre výskum sociálno-kultúrnych zmien na univerzite v Manchestri, povedal, že tieto veriteľské krajiny majú rovnakú vinu z periodických globálnych dlhových kríz, spolu s ich dlžníkmi, ktorí často berú až príliš veľa. Ďalej uviedol: “Je to ako keby sme obviňovali chudobnú dievčinu z jej prostitúcie.”

“Problémom je obchodná nerovnováha, ktorá vedie krajiny k re-cirkulácií.” Ak výnosy sú reinvestované do zahraničia, ako napríklad v Nórsku (z jej ropného fondu), vedie to k veľkému obchodnému prebytku, čo môže viesť k problémom meny tejto krajiny.

V rámci samostatnej analýzy, Jubilee Debt taktiež v inej štúdií uvádza krajiny, kde splácanie vládnych dlhov vedie k pohlteniu najväčšej časti príjmov. Libanon dosiahol vrchol tohto zoznamu, keďže viac ako 55% peňazí, ktoré prichádza do pokladnice idú rovno jej veriteľom. Jamajka, Grécko a Írsko – všetci míňajú viac ako 25% príjmov k obsluhe svojho štátneho dlhu.

Jan Toporowski, profesor ekonómie a financií na University of London povedal: “Toto je nevypovedaný príbeh vývoja v medzinárodnom svete bánk a financií, príbeh, ktorý ukazuje, že sa nejedná len každodenné transakcie, ktoré banky ochotne vykonávajú medzinárodne – všeobecne ako prínos svetu. Údaje ukazujú dedičstvo dlhu, ktorý je dôsledkom medzinárodných transakcií uskutočnených bez riadneho systému riadenia štátneho dlhu. Zdôrazňujú najnaliehavejší problém v medzinárodnom svete financií.”

Zdroj: Jubilee Debt Campaign

Facebook komentár