Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Niektoré krajiny si naozaj dávajú záležať na tom, aby sa čerství rodičia (aj tí rovnakého pohlavia) mali dobre, a poskytujú im viac ako rok dovolenky, počas ktorej dostávajú svoju plnú mzdu. Ak rozmýšľate nad založením rodiny, pozrite si 10 ideálnych krajín pre rodičov:
 

Fínsko

Vo Fínsku môžu tehotné mamičky nastúpiť na materskú dovolenku sedem týždňov pred odhadovaným dátumom pôrodu.

Prostredníctvom rodičovskej podpory vláda garantuje aj ďalších 16 týždňov platenej dovolenky, nezávisle od toho, či matka študuje, je nezamestnaná, alebo živnostníčka. Fínsko tiež ponúka osem týždňov platenej otcovskej dovolenky.

Ak dieťa dovŕši tri roky, majú rodičia nárok na čiastočnú rodičovskú dovolenku, počas ktorej už musia aj pracovať. Môžu ju využívať pokým dieťa neskončí druhú triedu základnej školy.
 

Dánsko

Čerstvé mamičky v Dánsku dostanú spolu 18 týždňov materskej dovolenky, a to štyri týždne pred pôrodom a 14 týždňov po ňom. Počas celého obdobia dostávajú svoj plný príjem, a v 14-týžňovom období má nárok na dva týždne voľna aj otec dieťaťa.

Po tomto období si rodičia môžu ľubovoľne rozdeliť ďalších 32 týždňov dovolenky. Ak náhodou rodič či dieťa ochorie, môžu si ju predĺžiť o ďalších 14 týždňov. Podľa zákona vláda musí garantovať 52 týždňov platenej dovolenky, avšak nie vždy musí rodič dostávať 100 % svojho platu.

Súvisiace: 6 najlepších krajín pre čerstvé mamičky
 

Švédsko

Rodičom vo Švédsku poskytnú 480 dní materskej, ktorá je platená 80 % ich bežného príjmu. Z týchto dní je 18 týždňov „rezervovaných“ iba pre mamy, zvyšné dni si rodičia môžu rozdeliť ako chcú.

Švédsko je jedinečné v tom, že aj otcovia dostanú 90 dní platenej otcovskej dovolenky, ktorá je určená iba pre nich. To preto, aby sa rozvinul vzťah medzi otcom a dieťaťom počas dní, kedy sa uprednostňuje hlavne mama.
 

Belgicko

Matky v Belgicku si môžu vybrať 15 týždňov materskej dovolenky. Počas prvých 30 dní po narodení dieťaťa dostávajú 80 % z ich príjmu, po zvyšnú dobu 75 %. Otcovia majú nárok na 10 dní, z ktorých plne platené sú tri. Ostatných sedem dní dostanú 82 % svojho denného príjmu, a to ak ich využijú počas prvých štyroch mesiacov po narodení dieťatka.

Mamy môžu požiadať namiesto 15 celých týždňov dovolenky o osem mesiacov čiastočnej dovolenky.
 

Island

Rodičia na Islande si môžu rozdeliť deväť mesiacov materskej na polovicu.

Každý rodič má právo na tri mesiace, zvyšnú časť si môžu rozdeliť podľa seba. Ani jeden z rodičov sa svojich troch mesiacov vzdať nemôže, avšak vláda sa chce uistiť, že obaja rodičia môžu pracovať, a že deti strávia čas s oboma.

Každý rodič dostane počas materskej dovolenky 80 % svojho zárobku.
 

Srbsko

Mamičky po pôrode si „užijú“ 20 týždňov plne platenej dovolenky.

Potom môžu využiť ďalší rok, avšak ich príjem sa počas neho znižuje. Prvých 26 týždňov dostanú 100 % platu, od 27. do 39. týždňa 60 %, a posledných 12 týždňov iba 30 %.

Otcovia získajú jeden plne platený týždeň.
 

Nórsko

Nórsky systém je flexibilný a štedrý. Mamy si môžu vybrať buď 35 týždňov 100 % -ne platenej materskej dovolenky, alebo 45 týždňov, počas ktorých budú prijímať 80 % zo svojho platu. Otcovia môžu využiť do 10 týždňov dovolenky, a to v závislosti od manželkinho príjmu.

Spolu môžu teda rodičia získať 46 týždňov plne platenej materskej, alebo 56 týždňov s 80 %-ným príjmom.
 

Maďarsko

Maďarky môžu „dovolenkovať“ 24 týždňov, a to so svojím 70 %-ným príjmom. Poberať materskú dovolenku môžu maximálne 4 týždne pred dátumom pôrodu. Otcom musí zamestnávateľ plne zaplatiť jeden týždeň.

Po 24 týždňoch si rodičia môžu rozdeliť ďalších 156 týždňov. Počas 104 týždňov dostávajú 70 % príjmu, po zvyšok dovolenky je príspevok pre všetkých rodičov rovnaký.
 

Estónsko

Estónske mamičky majú nárok na 140 dní plne platenej materskej, ktorú môžu poberať 30 až 70 dní pred termínom pôrodu.

Podobne ako v škandinávskych krajinách, dostanú otcovia v Estónsku dva plne platené týždne voľna, aby si s dieťaťom vytvorili vzťah. Niektoré z týchto dní si môžu vybrať aj počas posledných dvoch mesiacov tehotenstva.

Po materskej dovolenke majú rodičia nárok na ďalších 435 dovolenkových dní, ktoré si môžu rozdeliť. Budú počas nich dostávať sumu, ktorá predstavuje priemer ich príjmov.
 

Litva

Škandinávske krajiny sú vďaka veľmi štedrým materským dovolenkám v centre pozornosti, avšak Litva je na tom pravdepodobne ešte lepšie.

Mamičky dostanú 18 týždňov plne platenej dovolenky, otcovia 4 týždne, a k tomu si ešte môžu rozdeliť ďalších 156 týždňov.

Rodičia sa rozhodnú či chcú dostávať celý príjem počas 52 týždňov (kým dieťa nedovŕši 1 rok), alebo radšej 70 % z príjmu počas 104 týždňov (do 2. roku dieťaťa). Zvyšné týždne sú neplatené.

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, Yahoo

Facebook komentár