Najbohatší muž na svete si myslí, že ľudia pracujú príliš dlho.

Mexický telekomunikačný magnát, Carlos Slim, ktorého hodnota majetku dosahuje viac, ako 80 miliárd amerických dolárov je presvedčený, že život by bol lepší s 3-dňovým pracovným týždňom.

Počas tohto týždňa Slim poznamenal: “Mali by ste mať po celý svoj život viac času – nie, až keď dosiahnete 65. rokov a stanete sa dôchodcami.”

Ale ak sa ľudia rozhodnú pre Slimovu cestu, mali by taktiež v dňoch pracovať dlhšie a oveľa dlhšie, aj čo sa týka odpracovaných rokov. Navrhol, 11-hodinové smeny a zatlačiť vek odchodu do dôchodku na 75 rokov.

Súvisiace: Druhý najbohatší muž sveta navrhol 3-dňový pracovný týždeň

Slim tento návrh trojdňového pracovného týždňa spomenul počas tohto leta, ale aktuálne poskytol ďalšie vyjadrenia s omnoho väčšou dôverou.

74-ročný Slim v jeho vyhláseniach poznamenal: “Som si istý, že sa to stane realitou,” aj keď pripustil, že si nie je istý, kedy.

Kým “stroje by mali fungovať 24 hodín a služby by mali byť poskytované taktiež rovnako,” Slim si myslí, že ľudia si zaslúžia tráviť viac času v zábave, okolí rodiny a pracovať na lepších pracovných prostrediach.

Taktiež verí, že radikálna zmena by mladším pracovníkom poskytla viac príležitostí pre vstup do pracovného procesu a byť pozitívnymi pre ekonomiku a finančné trhy.

Slim povedal: “Sme spoločnosťou plnou vedomostí a skúseností. Máte lepšie skúsenosti a znalosti, keď dosiahnete 60, 65 a 70 rokov.”

Muž s majetkom 83 miliárd dolárov

Jedná sa o zaujímavý nápad s ohľadom na zdroj: je človekom, ktorý sa stal miliardárom s vlastním pričinením a jeho majetok časopis Forbes odhaduje na 83 miliárd dolárov. Slim sa striedal na poste najbohatšieho muža so zakladateľom Microsoftu, Billom Gatesom, ktorého majetok sa oceňuje na takmer 81 miliárd dolárov.

Slim sa dostal do investovania, ešte než vstúpil na strednú školu, keďže vykonal kúpu svojho prvého dlhopisu keď mal iba 12 rokov a akcie začal kupovať o rok alebo dva neskôr.

Súvisiace: Milionári podporujú štvordňový pracovný týždeň

Kým jeho rodine sa darilo dobre, nakoniec si svoje impérium vybudoval na jeho vlastných rozumných investíciách.

Jeden z jeho najväčších podnikov je telekomunikačný gigant Latinskej Ameriky – America Movil. Akcie tejto spoločnosti skôr v tomto roku razantne vzrástli po tom, čo Slim predstavil svoje plány na odpredaj majetku v reakcii na nové antitrustové a mediálne zákony v Mexiku .

Na druhú stranu, slabšie ceny zlata a medi mali vplyv na hodnotu Slimovej ťažobnej spoločnosti Minera Frisco.

Je potrebných viac reálnych investícií

Slim neustále opakuje, že je skvelým časom na to byť investorom, z dôvodu najnižších možných úrokových sadzieb od celosvetových centrálnych bánk, ktorí sa snažia vykonať podporu rastu.

Slim ďalej povedal: “Nízke úrokové sadzby sú veľkou príležitosťou pre investície. Ale problémom je, že tieto peniaze by mali smerovať do reálnej ekonomiky a nie finančnej ekonomiky.”

Jeho komentáre prišli po obavách ohľadom toho, koľko spoločnosti trávia na finančné inštrumenty, ako odkupy akcií, ktoré uprednostňujú pred kapitálovými výdavkami, ktoré riadia ekonomický rast a najímanie nových zamestnancov.

Povedal: “To sa však deje predovšetkým vo finančnej ekonomike. Ak by sme časť presunuli do reálnej ekonomiky a rozvoja infraštruktúry a ďalších investície, zaznamenali by sme zvýšenie stavebnej aktivity, zamestnanosti a lepších platov.”

Súvisiace: Francúzsko: Zamestnanci sa musia vyvarovať pracovným e-mailom po 18tej

Slim taktiež odmietol hodiť všetku váhu na posledné vyjadrenia pracovníkov, kde by mali dostať zaplatené vyššie mzdy.

Pripustil, že ceny môžu rásť rýchlejšie ako mzdy, ale verí, že platy porastú spolu so silnejším rastom, zvýšením produktivity a technologickým pokrokom.

Zdroj: DailyMail, Examiner

Facebook komentár