V mojich predchádzajúcich článkoch som analyzoval fundamentálne parametre tohto dôležitého kovu – dopyt, ponuku a zásoby – a odporúčal som investovať nie len do zlata, ale taktiež do striebra. ktoré má dlhodobú perspektívu. V tomto článku  porovnám rozličné spôsoby investovania do striebra:

  1. strieborné kúsky a mince
  2. budúce zmluvy v striebre
  3. fondy obchodované na burze ETN a ETS v striebre
  4. podiely spoločností obchodujúcich so striebrom

                      Striebro- mesačný prehľad (dolár/unca)

Striebro- mesačný prehľad upravený o infláciu


Najprv si porovnáme historický návrat rozličných investičných nástrojov. Nasledujúca tabuľka prezentuje zhodnotenie historických cien a súhrnnej miery ročného rastu (CAGR) medzi 12.decembrom 1996 a 20.júlom 2012 u nasledujúcich investičných nástrojov: stále vedúce budúce zmluve v striebre; budúce zmluvy obsahujúce prevod prostriedkov z končiacich zmlúv; a burzy týchto spoločností, ktoré taktiež ponúkajú dividendy: Pan American SIlver (PAAS) a Silver Standard Resources (SSRI). Silver ETF teda výmenný fond investujúci do strieborných komodít v roku 1996 ešte neexistoval takže táto tabuľka ho neberie do úvahy. Prírastok cien kúskov striebra a strieborných mincí je približne rovnaký ako u neupravených budúcich zmlúv.

Tabuľka jasne ukazuje, že zisky z vlastníctva striebra, menovite zisky z neupravených budúcich zmlúv, 470% alebo 11.84% ročne, boli zatiaľ najvyššie. Dlhodobí investori by do budúcich zmlúv mali vložiť aj prostriedky z končiacich zmlúv. Kvôli Contago efektu bol zisk iba 196% alebo 7,23% ročne, bez započítania obchodných provízií. Zisk z vlastníctva akcií spoločnosti Pan American Silver bol 134.5 alebo 5.63% ročne a spoločnosti Silver Standard Resources bol 176% alebo 6.75% ročne.

Pri započítaní strieborného ETF, iShares Silver Trust (SLV), ktoré začali svoju činnosť v apríli 2006, urobil sa identický prieskum, ale v kratšom časovom úseku od 28.apríla 2006 do 20.júla 2012. Výsledky sú v nasledujúcej tabuľke.

Počas tohto obdobia akcie spoločnosti Silver Wheaton Corp.(SLW) vykázali najlepšiu návratnosť a to 138.3% alebo 14.95% ročne. Akcie spoločností obchodujúcich so striebrom vykázali bolestivé straty. U Pan American Silver to bolo 42.1% a Silver Standard Resources stratili 45.7%. Návratnosš u kúskov striebra bola 100.3% alebo 11.8% ročne, pričom u budúcich zmlúv to bolo iba 69.9% teda 8.88% ročne. Stalo sa tak kvôli contango efektu. 
Návratnosť investícii do ETF, iShares Silver Trust, 91.7% teda 69.9% ročne bola lepšia ako návratnosť z budúcich zmlúv lebo fond investoval do fyzického striebra. Takže nejde o žiadnu stratu v prípade prevodu komodít z končiacich zmlúv. Návratnosť fondu bola nižšia ako u neupravených budúcich zmlúv, a to kvôli dôveryhodnosti a záväzkom.

Zhrnutie
Nákup striebra v kúskoch a minciach môže byť dobrou investíciou, ale kvôli cene striebra, ktorá je iba 1,7% ceny zlata, potrebuje viac miesta na skladovanie. Navyše, uskladnenie striebra v bankových depozitoch stojí peniaze a držať ho doma stojí ďalšie poplatky na poistení. ETF SLV je taktiež dobrou investíciou do striebra a niekto veľmi túžiaci po zisku môže investovať do ProShares Ultra Silver ETF (AGQ), spoločnosti, ktorá zdvojnásobí využitie ceny striebra.
Vlastniť akcie SIlver Wheaton Corp. od roku 2006 je profitujúce keďže spoločnosti má veľmi dobrý model podnikania. Budúce zmluvy sú vynikajúce na obchodovanie, ale kvôli contago efektu a prevodových nákladov sú menej vhodné na dlhodobejšie investovanie. Investovanie na burze spoločností obchodujúcich so striebrom: Pan American Silver a Silver Standard Resources dosahovalo výborné výsledky od roku 1996, ale katastrofálne výsledky od roku 2006.

Odhalenie: Nepracujem v žiadnej zo spomenutých spoločností ani sa v žiadnej z nich neplánujem v priebehu nasledujúcich 72 hodín zamestnať. 

Zdroj: Clar Finance

Facebook komentár