V priebehu posledných rokov si ľudia niekoľkokrát mysleli, že Nokia (NOK) už-už vyrukuje so svojím novým tabletom. Ja som zakaždým povedal “nie, v dohľadnej dobe sa neobjaví žiadny tablet značky Nokia, lebo to jednoducho nedáva zmysel”. No momentálne to vyzerá tak, že Nokia nakoniec predsa len ustúpi Microsoftu (MSFT), aby predstavila nový tablet na báze Windowsu. Osobne si však myslím, že to nie je dobrý nápad.

Som si vedomý, že nasledovný argument zdôrazňujem už asi rok, no pokiaľ nebudú “nokiácke” mobilné telefóny úplne ziskové, nedáva zmysel predstaviť na trh nový Nokia tablet. Ak by sa totiž nakoniec predsa len ukázalo, že predaj tabletov je stratový, firma by sa ešte stále mohla spoľahnúť na profitabilitu svojich telefónov. No ak Nokia telefóny ziskové nebudú, spustiť na trh nové zariadenie, ktoré môže, ale nemusí byť ziskové mi pripadá trochu nezmyselné.

Microsoft sa už raz pokúsil vytvoriť svoj vlastný tablet, ktorý mal však od úspechu pomerne ďaleko. Teraz sa zdá, že spoločnosť sa snaží túto úlohu posunúť Nokii, čím by minimalizovala svoje riziko, nakoľko by to boli investori Nokie, ktorí by držali mačku vo vreci. No Nokia by takéto “ťažké cviky” namiesto Microsoftu robiť nemala, kým sa Microsoft nestane jej priamym zákazníkom. Takto je to i v prípade Apple (AAPL), ktoré je priamym zákazníkom firmy Foxconn. Tá následne čelí iba limitovanému riziku, pretože vyrába len toľko, koľko od nej Apple kúpi. Očividne by však Microsoft takýto kontrakt Nokii neponúkol.

Nokia predstavuje silnú značku tešiacu sa uznaniu vo väčšine častí sveta. To vedie mnohých spotrebiteľov k tomu, aby dali jej telefónom šancu a vyskúšali ich. Problémom však je, že Nokia nemôže ťažiť zo svojej značky v sektore tabletov. Pred rokmi sa Nokia pokúsila vytvoriť svoje vlastné tablety, no verejnosť na takýto produkt nebola pripravená a táto myšlienka bola zmietnutá zo stola krátko po jej spustení kvôli nízkemu dopytu.

(Kliknite pre zväčšenie)

(Kliknite pre zväčšenie)

 

Ja viem, ja viem, tieto tablety nevyzerajú vôbec ako tie, ktoré sa objavujú na trhu v súčasnosti. A keby sa Nokia rozhodla prezentovať tablety dnes, určite by vyzerali lepšie ako tie na obrázku. No i tak šanca, že by sa “nokiácke” tablety na trhu uchytili je pomerne nízka. V súčasnosti je trh s tabletmi čoraz viac presýtený a väčšina výrobcov má problémy kryť aspoň svoje náklady, t.j. dosiahnuť tzv. break-even. Aj keď Apple stráca svoj podiel na trhu v prospech lacnejších tabletov na báze Androidu, dostupných už za cenu od 50$, stále hlási väčšinu ziskov v tabletovom sektore. Podobné argumenty sú aplikovateľné i na trh so smart telefónmi. No napriek tomu, že Nokia môže ťažiť zo svojej silnej značky v oblasti telefónov, nemusí sa jej to podariť v tabletoch.

Okrem toho, ak sa tablety od Nokie dostanú na trh budú  pravdepodobne používať systém Windows RT, ktorý tiež nie je práve tým najobľúbenejším operačným systémom. Nokia síce môže pri telefónoch kvalitným fotoaparátom odpútať pozornosť spotrebiteľov od operačného systému, no pri tablete je to podstatne komplikovanejšie. Alebo má Nokia v pláne vytvoriť tablet s ultra-mega-kvalitným fotoaparátom, aby sa jej to podarilo? A stačilo by to vôbec na to, aby zákazníkov zaujala?

Vytvoriť nový produkt z ničoho si vyžaduje veľa počiatočných investícií a Nokia je v pozícii, v ktorej musí počítať každý cent. Spoločnosť si nemôže dovoliť spoliehať sa na pokusy, ktoré môžu, no nemusia vyjsť a nemôže očakávať, že NSN (Nokia Siemens Networks, v súčasnosti fungujúca už ako Nokia Solutions Networks) bude zachraňovať jej obchodnú bilanciu a žehliť zlé výsledky jej “smart zariadení” donekonečna.

Všimnite si, že detailnejším špecifikám možného tabletu od Nokie som sa vôbec nevenoval, nakoľko si myslím, že to v tomto štádiu vôbec nie je podstatné. Vytvorenie tabletu je rizikový biznis na prehustenom trhu s minimálnymi maržami. Do tejto rovnice pridajte ešte slabosť Windowsu RT ako operačného systému a dostanete návod pre katastrofu Nokie. Osobne by som bol optimickejší voči “nokiáckemu” tabletu, ak by divízia smart telefónov bola vysoko zisková a disponovala by prebytočnými finančnými zdrojmi na nové R&D projekty (research and development, pozn. prekl.), ktoré by sa v takom prípade mohli i nevydariť. Momentálne sa však firma v takejto situácii vôbec nenachádza a má dosť čo robiť sama so sebou. V poslednom štvrťroku segment Nokia zariadení a služieb dosiahol operatívnu maržu -1,2%, v prvom štvrťroku 2013 to bolo -1,5%. Podľa non-IFRS smerníc dosiahol v druhom štvrťroku business segment operatívnu maržu -1,2% a v prvom štvrťroku 0,1%. Nezabudnite, že tieto čísla už obsahujú patentové poplatky, ktoré Nokia dostáva od vyše 40 rozličných výrobcov z celého sveta. Len pre porovnanie, operatívna marža Apple dosiahla 26% a 28% v predošlých dvoch kvartáloch.

Nehovorím, že Nokia má byť tak zisková ako Apple, no bolo by pekné, keby divízia mobilných telefónov dosahovala zdravú  úroveň operatívnej marže 10% alebo vyššie predtým, ako sa vrhne do ďalších riskantných projektov (vytvorenie tabletu takýmto biznisom určite je, ak zoberieme do úvahy nízke marže väčšiny výrobcov tabletov, s výnimkou Apple). Nokia by sa mala v súčasnosti zameriavať na mobilné zariadenia a snažiť sa o ziskovosť tohto svojho kľúčového odvetvia skôr, ako sa vrhne do nových dobrodružstiev.

Ja sám stále vlastním akcie Nokie, no ak sa firma rozhodne oznámiť vytvorenie nového tabletu, môže to znamenať aj môj signál na predaj.

Preložil: Michal Marenčák

Zdroj: FinMarketWeb.com

Facebook komentár