Nove_solarne_zariadenie_vytvara_vodu_aj_z_pustneho_ovzdusia_2017

Vedci prišli s novým riešením, ako do odľahlých oblastí dostať čistú vodu.

Podľa výskumníkov z Massachusetts Institute of Technology a University of California, tím vytvoril slnkom poháňané zariadenie, ktoré môže zo vzduchu produkovať pitnú vodu – a to aj dokonca v púštnej oblasti.

Evelyn Wangová, ktorá je spolupracovníčkou na MIT a spoluautorkou publikácií v časopise “Science” poznamenala: “Som vo veľkej miere nadšená, že toto funkčné zariadenie budeme môcť využívať v týchto odľahlých oblastiach, čím bude možné zabezpečiť čistú vodu všetkým ľuďom, ktorí ju potrebujú.”

Aj keď už existujú podobné metódy ako atmosférické vodné generátory, nový projekt funguje aj v suchších podnebiach a spotrebováva omnoho menej energie.

Nový prístroj vyzerá ako krabica. Vo vnútri skrinky je vrstva organokovovej zlúčeniny (taktiež ako MOF), čo je v podstate materiál, ktorý pri otvorení skrinky pôsobí ako huba a zachytáva toľko vody, ako je to len možné. Voda môže byť zhromažďovanou zo vzduchu a dažďa.

Akonáhle je voda zachytená, krabica je manuálne uzavretou a môže tak byť vystavenou slnku. Slnko ohrieva materiál tak, že uvoľňuje vodu zo svojho povrchu v plynnej fáze. Para sa potom prevádza do kvapalnej fázy s kondenzátorom – ktorý môže paru ochladzovať aj v horúcom podnebí – čo nakoniec povedie k vytvoreniu čistej pitnej vody.

Nove_solarne_zariadenie_vytvara_vodu_aj_z_pustneho_ovzdusia_2017_2

Je schopná zhromažďovať 2,8 litrov vody, na kilogram kovovej nosnej konštrukcie, ktorá sa využíva. Je možné ju využiť v oblastiach, kde je úroveň vlhkosti tak nízka, že dosahuje hodnotu 20%, v porovnaní s existujúcimi zariadeniami, ktorá pracujú v 50% vlhkosti.

MOF sú jedno-, dvoj- alebo trojrozmerné zlúčeniny, ktoré pred 20 rokmi vynašiel profesor z Berkeley – Omar Yagha, ktorý bol jedným z výskumníkov tohto nového zariadenia. Jedná sa o veľmi porézny materiál a k ich okraju je možné ľahko naviazať molekuly vody. MOF použitá v novom zariadení sa nazýva MOF-801, ktorá bola prvýkrát zaznamenanou pred niekoľkými rokmi.

Wangová uviedla, že tento nový systém v súčasnosti prechádza “fázou uskutočnitelnosti.” Dodala, že kľúčom bude vylepšený prototyp. Vedci vyvinuli materiály v laboratórnom prostredí a aktuálne ich budú skúšať vo väčšom množstve – čo podľa Wangovej povedie k zníženiu nákladov. Spoločnosti ako nemecký výrobca BASF už skôr priniesli rozsiahle množstvo poznatkov o MOF.

Prototyp je v súčasnej dobe o veľkosti malej krabice (na servítky) a konečný produkt by mal byť zhruba rovnako veľký ako cestovný kufor, takže bude môcť produkovať dostatočné množstvo vody pre štvorčlennú rodinu. Vedci ešte nemajú odhad nákladov, ale pre distribúcii zariadenia majú v pláne spolupracovať s neziskovými organizáciami a miestnymi vládami v rozvojovom svete.

Je určený pre miesta, ktoré sú extrémne suché, ale má dostatok slnka, ako je severná Afrika a India. Wangová nakoniec uviedla: “Tieto zariadenia môžeme nasadiť do týchto typov regiónov, kde všetko, čo potrebujete, je len tento prístroj a slnko.”

Podľa tímu výskumníkov až dve tretiny svetovej populácie čelí nedostatku vody.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, CNN

Facebook komentár