Nie je to tak dávno, kedy Warren Buffet označil spoločnosť Google, ako nádherne šťastnú spoločnosť, ktorá by mohla mať veľké lode peňazí, zatiaľ čo prakticky žiadne výdavky.

Podľa Buffeta – Veštca z Omahy, najúspešnejšieho investora v histórii Wall Street by si firma Google mohla vybudovať nesmierne ziskové webové služby, od vyhľadávania po Gmail, bez nutnosti investovať do veľkých vecí, ako sú pozemky, budovy a hardvér. V liste investorov do jeho investičnej spoločnosti, Berkshire Hathaway v roku 2007 napísal: “Je oveľa lepšie mať stále väčší tok príjmov, prakticky bez veľkých kapitálových požiadaviek,” … “Opýtajte sa firiem ako Microsoft, alebo Google.”

Súvisiace: Cenzúra internetu podľa spoločnosti Google

Ak sa na to pozrieme pri spätnom pohľade, jedná sa o celkom smiešne vyhlásenie, teda je to celkom veľký kiks, zvlášť keď si uvedomíte, kto to napísal. Obzvlášť to bolo jasné počas minulého týždňa, keď Google zverejnil svoju poslednú účtovnú závierku. Za rok 2014 Google uviedol, že minul takmer 11 miliárd amerických dolárov na veľké veci, ako pozemky, budovy a hardvér. Inými slovami, minul viac hotovosti na veľké veci, ako Intel, ktorý je najväčší výrobcom na svete pre počítačové čipy a spoločnosť, ktorej kapitálové výdavky boli tradične jedny z najväčších v oblasti technologických firiem.

Kým Intel minul 10 miliárd dolárov na pozemky, masívne výrobné závody, ktoré sú potrebné na vybudovanie všetkých tých mini-komponentov, 11 miliárd dolárov od spoločnosti bolo investovaných do veľmi odlišného druhu podnikania. Áno, mohol minúť peniaze na vybavenie potrebné k výrobe vecí, ako sú mobilné telefóny a inteligentné termostaty, ale hlavným časťou bolo, že spoločnosť pravdepodobne  ďaleko viac minula na dátové centrá, počítačové servery a sieťové zariadenia, ktoré sú potrebné pre prevádzku jeho obrovskej on-line ríše.

Ako vidíte svet sa zmenil. 11 miliárd dolárov od spoločnosti Google nádherne stručne symbolizuje obrovský posun v oblastiach modernej technológie, ktorý v najbližších rokoch bude len väčší. Takže Warrenovi Buffetovi sa nepodarilo si uvedomiť, že firmy ako Google a Microsoft budú v budúcnosti patriť medzi spoločnosti s najväčšími výdavkami, nie najmenšími. A spolu s firmami ako Apple a Amazon budú realizovať tak obrovské výdavky, že nahradia samotné základy moderných technológií, čo bude odsúvať nielen Intel, ale aj starších výrobcov počítačov, ako je Dell, HP, EMC a ďalšie.

Súvisiace: Google ukázal automobil budúcnosti

Horace Dediu, ktorý je finančným analytikom pre oblasť technológií od Clayton Christensen Institute poznamenal: “To, čo sa stalo v posledných 10 rokov je to, že hráči o ktorých sme si mysleli, že budú mať takmer nulové kapitálové výdavky sa stávajú väčšími hráčmi, ako napríklad Intel, ktoré boli v tomto smere najviac aktívnymi,” … “Ako sa veci presúvajú do oblasti „cloudu“, veci pre firmy ako Intel a HP a Dell sa začali docela rozsiahlo meniť.”

V rozširovaní svojej už tak dosť rozsiahlej internetovej ríše, Google, Microsoft, Amazon a Apple investujú nevídané sumy do dátových centier a hardvérových zariadení, ktoré sú základom ich on-line služieb. A pretože tieto internetové giganty sa tlačia aj do cloud computing, chcú ponúkať služby, ktoré umožňujú obchádzať veľké firmy, developerov a jednotlivcov, čím chcú sami prevádzkovať softvér a ukladať dáta, bez toho aby museli kupovať zariadenia od iných veľkých firiem, čo zasahuje sektory trhu pre PC, počítačové servery, úložiská hardwarov a ďalších vecí, ktoré predávajú firmy ako Dell a HP. V dlhodobom horizonte, môžu podkopať aj podnikanie čipov u Intelu.

Svet nie je len v pohybe vytvárať svoj softvér na cloud computingu. Stále častejšie sme svedkami on-line softvérov pre smartphony a ďalšie mobilné zariadenia, ktoré sú vo veľkej miere vyrábané spoločnosťami ako Apple a Google, a typicky sa tieto mobilné zariadenia vyhýbajú čipom od Intelu, v prospech jeho konkurenta – ARM. Intel stále dodáva veľký objem čipov, ktoré pomáhajú riadiť on-line služby, vnútri dátových centier, ktoré sú prevádzkované firmami Google a Microsoft, ale to sa môže zmeniť, keďže niektoré internetové giganty skúmajú možnosti navrhnutia svojich vlastných nízkonákladových ARM čipov.

Súvisiace: Spoločnosť Google sa snaží prevziať celý Váš digitálny život

Dediu vysvetľuje: “Nebudú chcieť kupovať od spoločností Dell alebo HP, oni by mohli ísť ešte ďalej a povedať:” My už nemusíme kupovať ani od spoločnosti Intel.”

V snahe zlepšiť účinnosť svojich dátových centier a tým pádom aj znížiť náklady, Google a Microsoft už navrhujú svoje vlastné servery. Google taktiež pracuje na vlastnej optickej sieti. A čipy sú ďalším logickým krokom. Koniec koncov, jedná sa o firmy, ktoré sa starajú o budúcnosť. K tomu teda budú potrebovať pozemky, budovy a hardware.

Zdroj: CNET, Wired

Facebook komentár