Výroba energie z obnoviteľných zdrojov by mala  v roku 2016 prekonať zemný plyn, čím sa tak stane druhým najväčším energetickým zdrojom,  takže je to malý svetlý bod v inak zlých vyhliadkach na zmiernenie zmeny klímy, ako uviedla Medzinárodná energetická agentúra(IEA) v jej poslednom vyhlásení.

IEA, ktorá radí bohatým priemyselným krajinám v oblasti energetickej politiky opakovane varovala, že svet je na ceste k energeticky neudržateľnej situácií a skôr počas tohto mesiaca uviedla, že klimatická dohoda medzinárodných vlád do roku 2020 by mohla prísť príliš neskoro na odvrátenie celosvetového zvýšenia teploty o viac ako 2 stupne Celzia.

Vedci varujú, že nárast svetovej teploty o viac ako 2 stupne Celzia by mohol mať dramatický dopad na životné prostredie, vrátane zvýšenia frekvencie extrémnych poveternostných javov so závažnými sociálnymi a ekonomickými dôsledkami.
IEA vo svojej výročnej správe o strednodobom výhľade pre obnoviteľné zdroje energie uviedla: “Rýchly rast obnoviteľných zdrojov aj naďalej prekonáva očakávania a je svetlým bodom v inak ponurého globálneho pokroku smerom k čistejšiemu prostrediu a ďalšej diverzifikácií energetického mixu.”

Podľa IEA budú do roku 2016 obnoviteľné zdroje na druhom mieste, za uhlím, ako globálny zdroj elektrickej energie a do roku 2018 budú tvoriť štvrtinu hrubej výroby elektrickej energie, ktorá by sa mala od roku 2012 zvýšiť o 40%.

IEA dodala, že úloha biopalív pre dopravu a obnoviteľné zdroje tepla sa bude taktiež zvyšovať, aj keď pomalším tempom, ako obnoviteľné energie. Očakáva sa, že globálna výroba biopalív v rokoch 2012 – 2018 vzrastie o viac ako 25% a dosiahne 2,4 milióna barelov denne.

Správa prichádza potom, čo americký prezident Barack Obama zverejnil podrobný ďalekosiahly plán na boj proti klimatickým zmenám, ktoré by mohli významne zvýšiť energiu z obnoviteľných zdrojov, čo je sľubný signálom, ako IEA varovala, že politika neistôt by mohla zmariť investície potrebné k zachovaniu súčasného trendu rastu v sektore obnoviteľných zdrojov energie, a to aj ako sa tento zdroj energie stáva konkurencieschopnejší.

Maria van der Hoeven-ová, výkonná riaditeľka IEA uviedla: “Mnoho obnoviteľných zdrojov už vyžaduje vysoké ekonomické stimuly. Ale ešte potrebujú dlhodobé politiky, ktoré predvídateľné a spoľahlivé a regulačný rámec trhu, ktorý bude kompatibilný so spoločenskými cieľmi.”

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár