V novom roku sa očakáva zvyšovanie daní, znižovanie výdavkov – v menšej miere – a neslávnych 600 miliard dolárov cez Fiškálny cliff (program na redukciu rozpočtového deficitu – pozn. prekl.), ktorý má znížiť federálny rozpočtový deficit Spojených štátov o 4 až 5,1 % HDP.

Ale za akú cenu?

Úrad rozpočtového kongresu Spojených štátov analyzoval dva odlišné scenáre:

1. Podľa výpočtov vo fiškálnych rokoch: kombinácia politík v rámci aktuálnych právnych predpisov zníži federálny rozpočtový deficit o 607 miliard dolárov alebo o 4 % HDP medzi fiškálnymi rokmi 2012 a 2013. Výsledkom bude oslabenie ekonomiky, ktoré zníži zdaniteľné príjmy a zvýši nezamestnanosť, to generuje zníženie daňových príjmov a zvýšenie výdavkov, napr. pri poistení pre prípad nezamestnanosti. Medzi fiškálnymi rokmi 2012 a 2013 by však mal deficit klesnúť o 560 miliard dolárov.

2. Ak berieme do úvahy kalendárne roky 2012-2013, fiškálne obmedzenie je oveľa väčšie. Väčšina politických zmien, ktorá znižuje deficit, je platná do začiatku kalendárneho roka 2013, takže rozpočtové údaje za fiškálny rok 2013 – ktorý sa začína v októbri 2012 – odráža len asi tri štvrtiny výsledkov týchto politík. Podľa odhadov CBO (Congressional Budget Office) daňová a výdavková politika, ktoré budú v platnosti podľa platných právnych predpisov, znížia federálny rozpočtový deficit o 5,1 % HDP medzi kalendárnymi rokmi 2012-2013 (zníženie bude menšie, ak bude zarátaná výsledná ekonomická spätná väzba).

Za týchto fiškálnych podmienok, ku ktorým dôjde v zmysle platného zákona, rast reálneho HDP (očisteného od inflácie) v kalendárnom roku 2013 bude len 0,5 %. CBO očakáva medziročné zníženie o 1,3 % v prvej polovici roka a rozšírenie o 2,3 % v druhom polroku. Takýto pokles vo výstupe bude kvôli recesiám v minulosti v prvej polovici roka 2013 pravdepodobne posudzovaný ako recesia – konštatuje Národný úrad pre ekonomický výskum.

Podľa CBO ak by bol Fiškálny útes odstránený, rast reálneho HDP v kalendárnom roku 2013 by dosiahol 4,4 %.

Počet chudobných v produktívnom veku dosahuje úroveň z roku 1960. Vtedy situácia viedla k národnej vojne proti chudobe.

Potravinovú pomoc dostanete až vtedy, keď už vážne nemáte na živobytie. V súčasnosti ju dostáva 46 miliónov Američanov, tzn. každý siedmy človek. Podľa údajov z roku 2011 na potravinových lístkoch je závislých viac Američanov ako celá populácia Floridy, Illinoisu, Nevady a Michiganu dokopy(graf od roku 2005).

 

Miera chudoby v Spojených štátoch v roku 2011 bola 15 %-ná, tzn. 46,2 miliónov Američanov (podľa amerického sčítania ľudu prah chudoby je 23 000 dolárov pre štvorčlennú domácnosť a miera chudoby začala rásť tesne pred rokom 2000).

Blues chudoby

„Keby politici povedali pravdu, keby bola pošta doručená včas, keby ste nikdy nestratili kľúče, keby deti nikdy nefňukali, keby sme mohli spať každý deň dlhšie a vždy by sme sa cítili dobre – chudobní by boli stále s nami – a my by sme si ich stále nevšímali.“ (grrrrecords)

Federálna depozitná poisťovňa (FDIC) uviedla, že viac ako štvrtina amerických domácností nemá prístup k plným bankovým službám alebo nemajú bankový účet, pričom takmer 10 miliónov amerických domácností nemá bežný alebo sporiaci účet. Ďalší prieskum hovorí, že od tej doby čo agentúra vykonala prvý prieskum v roku 2009 bankový účet nemá ďalších 821 000 amerických domácností.

Podľa prieskumu Federálneho rezervného úradu spotrebiteľských financií typická americká rodina stratila 39 % svojho bohatstva medzi rokmi 2007 – 2010: v roku 2007 čisté imanie jednej priemernej rodiny bolo 126 400 dolárov, kým v roku 2010 to bolo 77 300 dolárov.

Od roku 2000 do roku 2011 stredný príjem domácností  v produktívnom veku klesol z 63 535 dolárov na 55 640 dolárov, čo je pokles o 7 895 dolárov alebo 12,4 %.

Stredný príjem domácností klesol o 1,5 % na 50 054 dolárov v roku 2011 z 50 831 v roku 2010. Stredný príjem v roku 2011 bol takmer o 9 % nižšie v porovnaní s nedávnym vrcholom v roku 1999.

 

Miera participácie pracovnej sily vyzerá biedne.

 

 

Chudoba

„Zobudiť sa každé ráno so slnkom, robiť celý deň kým nepríde večer, všade kurie oká na mojich rukách, Pane zmiluj sa nad pracujúcim človekom, myslím, že umriem v chudobe tak ako v nej žijem, Bože, to je také ťažké.“ (Bobby Blue Band)

Štatistické údaje poukázali na zvýšenie nerovnosti príjmov v roku 2011. Giniho index, ktorý meria nerovnosť príjmov domácností, sa zvýšil o 1,6 % v roku 2011, ktorý je jeho prvý medziročný nárast od roku 1993.

Zatiaľ čo drvivá väčšina Američanov mohla sledovať vykĺznutie svojho bohatstva z vlastných rúk, bohatstvo jej predstaviteľov – vo Washigtone a americkým superboháčom – narastá míľovými krokmi.

Priemerné čisté imanie 400 najbohatších Američanov sa zvýšilo o viac ako 13 % oproti minulému roku na 4,2 miliardy dolárov, ktoré je najvyššie imanie všetkých čias. Celkové čisté imanie tejto skupiny je v súčasnosti 1,7 biliónov dolárov, čo je ekvivalentom jednej osminy celej americkej ekonomiky. Jedna celá štvrtina týchto super bohatých Američanov pracuje vo finančnom a investičnom sektore.

„Chudobní ma neznepokojujú – máme na to bezpečnostné siete.“ (Mitt Romney – prezidentský kandidát GOP)

Byť v Kongrese milionárom znamená byť priemerom.

Pouvažuj nad nasledovnými faktami:

  • Podľa Centra pre citlivé politiky (CRP) takmer polovica členov Kongresu sú milionári.
  • V roku 2010 priemerné čisté imanie amerického senátora bolo 2,63 miliónov dolárov, čo je 11 %-ný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
  • Stredné odhadované čisté imanie členov bolo 756 765 dolárov a stredné čisté imanie členov takmer strojnásobilo z roku 1984 do 2009.
  • Na príspevku v nezamestnanosti žije 2,3 milióna ľudí, na sociálnych dávkach 21,4 milióna ľudí, Doplnkový výživný asistenčný program živí ďalších 3,9 milióny ľudí, Daňový dobropis zo zarobeného príjmu má 5,7 milióna ľudí – všetky tieto balíky a programy pomáhajú, aby toto množstvo ľudí ostalo aspoň na tej úrovni chudoby kde sú teraz.
  • V roku 2011 bola miera chudoby u detí 22 %-ná, u 18 až 64 ročných 14 %-ná a u 65 ročných a vyššie 9 %-ná.

„Úsporné opatrenia zvýšia chudobu a to prostredníctvom škrtaní programov – ako je poistenie v nezamestnanosti – a zníženia pracovných miest.“ (Heidi Shierholz, ekonóm v Inštitúte hospodárskej politiky)

Hroziace rozpočtové škrty – ako súčasť  väčšieho úsilia zadržať federálny rozpočtový deficit – zasiahnu aj bezpečnostné programy, napr. potravinové lístky a zvýšia nezamestnanosť a úroveň chudoby.

Zvyšujeme utrpenie, pridáme milióny ľudí  na zoznam chudobných:

  • nárast reálneho HDP (očisteného od inflácie) v kalendárnom roku 2013 o 0,5 %,
  • ekonomika sa medziročne spomalí o 1,3 % v prvom polroku 2013,
  • recesia.

„Trh práce je stavebným kameňom rodinných príjmov – pretrvávajúca vysoká miera nezamestnanosti znamená, že rodinné príjmy poklesnú a miera chudoby zostáva vysoká.“ Viac ako stratená dekáda, Heidi Shierholz a Elise Gould

Záver

V jedno svojom článku som uviedol niekoľko vecí, ktoré sa majú stať, aby ľudia mali opäť prácu a aby sa obnovila dôvera. Niektoré z nich sa už dejú. Federálny rezervný systém otvorenejšie hovorí o svojich politikách a zámeroch a nedávno spustil QE3. Je potrebné urobiť viac. Fiškálny cliff, teda rozpočtové škrty v hodnote 600 miliard dolárov a zvýšenie daní sa musia odstrániť vládou.

„Zdá sa mi, že sú veľmi nebezpečné nejasnosti o súčasnej forme demokracie. Zaujímalo by ma, do akej miery sú naše terajšie ideály zásterkou organizovaného sebectva a nezodpovednosti. Ak sa naša spoločnosť blahobytu niekedy pokazí a objaví sa realita, čo nám ešte zostane?“ Thomas Merton

Fiškálna politika sa musí reorganizovať rastom reálneho HDP v kalendárnom roku 2013 4,4 % verzus 0,5 % a spoluprácou politikov, aby zlepšili životy Američanov poskytovaním pracovných miest namiesto obohacovania samých seba a svojich priateľov bankárov. To všetko musíme pozorne sledovať. Ak nesledujete, mali by ste začať.

 

Preložila: Silvia Harcsová

Zdroj: Aheadoftheherd

Facebook komentár