Nezabudli ste na Brexit?

Zdá sa, že investori na akciovom trhu Británie zabudli na júnový šok, ktorý nastal po výsledkoch hlasovania ohľadom opustenia Európskej únie. Všetky hlavné indexy si v Londýne pripisujú rozsiahle zisky za rok 2016, zatiaľ čo každý iné veľké európske trhy – v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Švajčiarsko neustále dosahujú straty.

To všetko aj cez rozsiahle varovanie odborníkov ešte pred uskutočnením referenda. Predpovedali, že ak táto krajina zahlasuje za opustenie EÚ, bude to znamenať katastrofu pre ekonomiku a trhy Veľkej Británie.

Takže, čo stojí za obnovou akciových trhov Veľkej Británie?

Súvisiace: Aký vplyv môže mať Brexit na najväčšiu ekonomiku sveta a čo sa bude diať?

Holger Schmieding, ktorý je hlavným ekonóm v Berenberg Bank poznamenal: “Brexit je šokom pre ekonomiku Británie, pretože z Veľkej Británie robí oveľa menej atraktívne miesto pre investície,” … “Ekonomika a emitované akcie spoločnosti v tejto krajine sú veľmi rozdielne veci.”

Slabá hodnota libry je podporou

Londýnsky všeobecný akciový index FTSE 100 sa nielen vrátil z prepadu, ktorý utrpel po výsledkoch referenda (-9%), v skutočnosti sa obchoduje o 8% vyššie ako v deň konania volieb.

Nie je to tak úžasné, ako to znie. Akcie Veľkej Británie sú obchodované v miestnej mene, ale ich hodnota v amerických dolároch je jednoznačne menšia.

Libra od dňa referenda voči americkému doláru stratila 13%. Ak by sme hodnotu akciového indexu merali v eurách, FTSE sa v tomto roku nachádza v strate 5,6%. To je ešte horší výkon, ako nemecký akciový index DAX 30, ktorý v roku 2016 odpisuje 2%.

Avšak lacná hodnota libry je taktiež podporou. Mnoho zo 100 najlepších britských spoločností realizuje väčšinu svojho podnikania v zahraničí a svoje príjmy dosahuje v dolároch. Širší trh taktiež zahŕňa mnoho exportérov, ktorí dostávajú podporu od slabšej hodnoty meny.

Naeem Aslam, ktorý je hlavným analytikom trhu u Think Markets poznamenal: “Tento index je pre investorov z hľadiska ocenení a vzhľadom k hromadnému výpredaju v britskej libre veľmi zaujímavý, čím sa exportný priemysel stáva veľmi atraktívnym.”

Rast baníkov

Akciový index FTSE 100 je z veľkej miery zložený z banských, ropných a plynárenských spoločností, ktoré sa tento rok zaznamenali veľké odrazenie hodnoty, najmä vďaka rastúcim cenám komodít, vrátane kovov, minerálov a ropy.

Zlato vzrástlo o 27% a ropa taktiež získala. Pamätáte na ceny americkej ropy v hodnote 27 dolárov za barel? Aktuálne sa obchoduje za 43 dolárov.

Akcie spoločnosti BP sú v zisku až 20%. Rio Tinto v tomto roku získala 27%, zatiaľ čo Royal Dutch Shell pridala až 29% a BHP Billiton dosiahla výnos vo výške 37%.

Peniaze nikdy neboli tak lacné

Investori sú tiež povzbudení novou injekciou hotovosti, ktoré centrálna banka poslala na trhy, čo tlačí výnosy z dlhopisov nadol.

Počas minulého týždňa Centrálna Banka Anglicka po prvýkrát za posledných sedem rokov znížila úrokové sadzby a predstavila široký stimulačný program, aby sa pokúsila zabrániť preklopeniu ekonomiky Veľkej Británie (po Brexite) do recesie.

Okrem toho banka dala jasne najavo, že je pripravená poskytnúť ešte väčšie objemy hotovosti v prípade potreby.

Súvisiace: Richard Branson: „Brexit zabil našu veľkú investíciu“

Chaotická Európa

Brexit spôsobil na svetových trhoch obrovský šok, keďže len za pár dni sa z akciových trhov vyparili 3 bilióny dolárov. To preto, že dôsledky idú ďaleko nad rámec Veľkej Británie.

Mnoho investorov sa obáva, že odchod Británie z EÚ by mohol ohroziť celý európsky projekt, pretože stále viac krajín chcieť opustiť blok. To je jeden z dôvodov, prečo európske banky aktuálne čelia tak razantným prepadom.

Augustín Eden, ktorý je analytikom v spoločnosti Accendo Markets poznamenal: “Eurozóna sa aktuálne snaží držať pohromade. Pri rozhodovaní o tom, kam umiestniť svoje finančné prostriedky, investori zvýhodňujú Veľkú Britániu pred Európou a najmä z dôvodov stability.”

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár