Preco_sa_prestala_pouzivat_1000_dolarova_bankovka_2017

Začiatkom 20. storočia fľaša Coca-Coly nestála ani 10 centov, najnovší Ford model T stál niečo okolo 290 dolárov a cena prenájmu klesla na neuveriteľných 4 doláre za mesiac.

To je dôvod prečo sa rozhodol poslucháč Rabín Monroe napísať: “Prečo viac nepoužívame 1000 dolárové bankovky? Vidí sa to vhodnejšie používať ju teraz ako v 20. storočí.”

Dnes je používaná bankovka s najväčšou nominálnou hodnotou 100 dolárov, no niekoľko dekád dozadu držala Americká centrálna banka bankovky s nominálnymi hodnotami 1000 dolárov, 5000 dolárov, 10 000 dolárov a dokonca aj 100 000 dolárov.

Súvisiace: Koľko peňazí ľudstvo doteraz vytvorilo?

História 1000 dolárovej bankovky

„Kontinentálny kongres, ktorý bol skupinou delegátov zastupujúcou 13 kolónií, začal vydávať papierové peniaze, ktoré obsahovali aj 1000 dolárovú bankovku, za účelom pomoci počas Revolučnej vojny,“ poznamenáva Matthew Wittmann, asistent kurátora Americkej numizmatickej spoločnosti, ktorá sa zaoberá štúdiu peňazí a meny.

Wittmann dodáva: “Prvá zmienka o použití 1000 dolárovej bankovky bola ešte len v začiatkoch Spojených štátov amerických. Vtedy to bol však iba zlomok skutočnej hodnoty. Možno to znie neuveriteľne, ale vlastne to len odzrkadľuje ako bol kedysi tento malý kus papiera hodnotený. Reálne mal hodnotu asi len 20$ “ťažko” zarobených peňazí.”

Dennis Forgue, ktorý je numizmatikom pracujúcim pre spoločnosť Harlan J. Berk Ltd, ktorá sa zaoberá históriou peňazí, mincí a starožitnosti uvádza: „Americká vláda nikdy oficiálne nevytlačila ani jedinú 1000 dolárovú bankovku, aspoň nie do začiatku Občianskej vojny.“

Lee Ohanian, profesor ekonómie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles vraví, že bankovka bola používaná na nákup rôznych potrieb pre americkú armádu, najmä v zbrojení počas vojny. V nasledujúcich desaťročiach po vojne sa bankovky s 1000 a viac dolárovými hodnotami používali najmä v nehnuteľnostiach alebo medzi-bankových prevodoch. Uľahčili bankový a finančný systém, najmä teda transakcie ktoré prebiehali medzi bankami alebo medzi inými finančnými inštitúciami.

Ilegálna činnosť s bankovkami

Forgue uvádza: „Od roku 1946 bola zastavená tlač 1000 a viac dolárových bankoviek. Tie však boli naďalej v obehu, až kým ich Americká centrálna banka v roku 1969 neodvolala. Zástancom odvolávania týchto bankoviek bol aj vtedajší prezident Richard Nixon, ktorý tvrdil že takéto bankovky slúžia len kriminálnikom na pranie špinavých peňazí.“

Navyše sa ukázalo, že produkcia takýchto bankoviek nie je vôbec rentabilná. Na to aby ste ich mohli vyprodukovať, potrebujete nanovo gravírované pláty, ktoré sa samozrejme neoplatia vyrábať pre tak malý výrobný cyklus. Wittmann dodáva: „Výroba 1 dolárovej bankovky je oveľa efektívnejšie ako produkcia pomerne v malom počte 1000 dolárovej bankovky.“

Budúcnosť transakcií

Existuje šanca, že začneme opäť používať tieto bankovky? Pravdepodobne len v prípade, žeby došlo k veľkým problémom vo vnútri ekonomického systému. Wittmann poukazuje na to, že ak sú v obehu bankovky s vysokou nominálnou hodnotou takmer vždy je to dôsledok inflácie alebo znehodnotenia meny.

Vráťme sa do 20. storočia, konkrétne do Nemecka. Vtedy známeho ako Weimarská republika. Tu hyper-inflácia priviedla do krajiny bankovky s biliónovými hodnotami. Vtedajších 4,2 bilióna bol ekvivalent amerického dolára. Podobná situácia nastala aj v Zimbabwe, kde mali bankovky o hodnotách milióna, miliardy a bilióna. Vtedajší kurz v Južnej Afrike dosahoval takú hodnotu, že 100 biliónova bankovka mala hodnotu zhruba 40 amerických centov.

Odborníci sa zhodujú, že moderné technológie robia z bankoviek nepotrebný papier. Kreditné karty, šeky, alebo akákoľvek iná forma elektronických prevodov – plnia veľké transakčné potreby oveľa efektívnejšie, ako by to spravila akákoľvek bankovka.

Ohanian uvádza: “Ak ste nemali kreditná kartu, nemali ste ani debetnú kartu. Ale ak nastane úpadok v telekomunikačných systémoch a počítačoch, potom si môžte predstaviť že bankovky s vysokými hodnotami budu užitočné, ale iba za predpokladu že ich tá druhá osoba akceptuje.”

Súvisiace: 
Prečo sú americké bankovky zelené?
Centrálna banka sa pre bankovky rozhodla používať živočíšne produkty

Obavy z falšovania sú ďalším problémom. Dokonca aj dnešné nominálne hodnoty – bankoviek o rozsahu 50 dolárov a 100 dolárov – vyvolávajú otázku o ich pravosti.

Ak máte šťastie a narazíte na 1000 dolárovú bankovku, môžete ju vziať do banky, odovzdať ju a vziať si za ňu peniaze. Bankovka však poputuje do Centrálnej banky, kde bude stiahnutá z obehu a vy ju už nikdy v živote neuvidíte.

Wittmann dodáva: „Navyše, v súčasnosti ma takáto bankovka oveľa väčšiu hodnotu ako je hodnota uvedená na nej. Radšej si ju odložte a časom ju zhodnoťte ako starožitnosť.“

Preložil: Martin Pavolko

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CBS

Facebook komentár