Realne_naklady_na_Brexit_65_5_miliardy_v_stratenych_investiciach_2016

Vedelo sa, že Brexit nikdy nebude lacným.

Ďalší dôkaz o nákladoch prišiel počas dnešného dňa: Tretina z vedúcich pracovníkov vo Veľkej Británii uvádza, že meškajú, alebo rušia investície v dôsledku hlasovania pre opustenie Európskej únie, čo ohrozuje projekty v odhadovanej hodnote 65,5 miliardy libier (82 miliárd amerických dolárov).

Viac ako 40% veľkých a stredne veľkých spoločností z dôvodu Brexitu nerealizuje svoje investície. S týmto výsledkom prišiel prieskum vedúcich pracovníkov, ktorú vykonala Hitachi Capital a Centrum pre ekonomický a obchodný výskum. U menších firiem je to na úrovni 23%, keďže v zámorí majú menej podnikateľských aktivít.

Prieskum ďalej zistil, že prudký pokles hodnoty libry predstavuje hlavný dôvod okolo prehodnotenia investícií. Mena voči americkému doláru po referende o zotrvaní v EÚ poklesla o 15%, čo vyvolalo tlak na spoločnosti, ktoré v Británií predávajú výrobky, ale počítajú svoje zisky v iných menách.

Prieskum zistil, že podniky majú takmer rovnaké obavy o budúci prístup Británie k obrovskej zóne voľného obchodu v Európe a neistôt ohľadom sily britskej ekonomiky, v nadväznosti na kontroverzné hlasovanie.

Na účinky referenda sú najcitlivejšie firmy z technologického a telekomunikačného priemyslu, kde viac ako 40% podnikov v tomto odvetví poznamenalo, že investície prehodnocujú.

Súvisiace:
Richard Branson: „Brexit zabil našu veľkú investíciu“
Tieto produkty a služby už kvôli Brexitu zdraželi

Pohostinstvá, reštaurácie a spoločnosti so zameraním na voľný čas boli postihnuté najmenej. To preto, že slabá libra pravdepodobne znamená, že viac Britov trávi svoje dovolenky v domácej krajine.

Znížené investície sú len jedným spôsobom, ako zmerať náklady na opustenie EÚ. Niektoré firmy už vykonali zdraženie svojich výrobkov vo Veľkej Británii a vláda zároveň čelí rozpočtovému schodku vo výške 31 miliárd dolárov.

A to ešte nie je jasné, aký druh obchodného vzťahu, po vykonaní Brexitu vyjednajú britskí predstavitelia s Európskou úniou.

Robert Gordon, ktorý je generálnym riaditeľom (CEO) spoločnosti Hitachi Capital poznamenal, že britská vláda musí “konať rýchlo, aby sa zabránilo ďalším stratám.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár