Venezuela_uz_najnizsie_rezervy_za_viac_ako_20_rokov

Venezuelský vankúš hotovosti, uprostred politických nepokojov klesol na najnižšiu úroveň za viac ako 20 rokov.

Na základe údajov od centrálnej banky: “Devízové rezervy – fondy určené na ťažké ekonomické časy – klesli prvýkrát od roku 1995 pod 10 miliárd dolárov. Venezuela, ktorá má viac ropy, než ktorákoľvek iná krajina na svete, bola kedysi najbohatšou krajinou v Latinskej Amerike.

Prezident Nicolas Maduro dúfa, že prepíše ústavu a nahradí ju cez “Ústavodarne zhromaždenie”, čo bude slúžiť ako pečiatka pre jeho program a volá po jeho oficiálnom referende, počas 30. júla.

Súvisiace: Venezuela navyšuje minimálnu mzdu až o 50%

Táto zlá finančná správa prišla v rovnaký deň, kedy pod hlavičkou opozície prebehlo symbolické referendum, v ktorom 98,4 percenta zo 7,6 milióna hlasujúcich odmietlo zmenu základného zákona štátu.

Napriek tomu je nepravdepodobné, že by Maduro symbolické výsledky hlasovania akceptoval, a mnohí veria, že príde s vlastným referendom a získať silu, aby nahradil Národné zhromaždenie za dva týždne.

Opozícia vo Venezuele vyzvala v pondelok na 24-hodinový generálny štrajk, ktorý sa má uskutočniť vo štvrtok. Týmto spôsobom chcú odporcovia prezidenta Nicolása Madura vystupňovať svoj boj proti jeho plánom na zmenu ústavy.

Medzitým Madurova vláda nemá dostatok finančných prostriedkov a je otázne či bude mať aj na splatenie dlhu. Venezuela má počas tohto roka v dlhoch uhradiť takmer 5 miliárd dolárov.

Edward Glossop, ktorý je analytikom so zameraním na Latinskú Ameriku v Capital Economics poznamenal: “Schopnosť tejto krajiny, že zaplatí svoj dlh je čím ďalej tým slabšia.”

Venezuela_uz_najnizsie_rezervy_za_viac_ako_20_rokov_graf

Dokonca tak narastajú obavy, že Venezuela v tomto roku vyhlási bankrot. Niektorí ekonómovia však varujú, že Madurov režim by mohol v krátkodobom horizonte zostať pri moci, avšak finančné zásoby budú aj naďalej klesať.

Hrozné finančné pozadie je jedným z hlavných dôvodov, prečo Venezuela trpí extrémnym nedostatkom potravín, liekov a ďalších nevyhnutností. Vláda si musí vybrať medzi nákupom dovážaného tovaru, alebo splácaním dlhopisov. Pre túto chvíľu si vyberá obľúbenosť investorov.

Súvisiace: Venezuela má už iba $ 10 miliárd a z toho $7,7 mld. v zlate

A čo viac: väčšina devízových rezervy Venezuely nie je likvidná. Sú väčšinou v zlatých prútoch, ktoré sa menia v hodnote, pretože cena zlata sa na svetových trhoch neustále pohybuje.

Aj v porovnaní s jej susedmi Venezuely je objem hotovosti naozaj znepokojujúci. Brazília ktorá práve ukončila svoju najdlhšiu recesiu v histórii, má v zásobách centrálnej banky až 362 miliárd dolárov.

Argentína taktiež práve opustila recesiu, avšak podľa dát MMF a centrálnej banky má v zásobách až 48 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár