Mnohí z komunity investorov do drahých kovov vychádzajú z perspektívy, že medzi zlatom a striebrom nie je žiadny reálny rozdiel. Obe sú aktíva, s tým, že striebro je lacnejšia, hojnejšia a volatilnejšia verzia zlata. Je na tom niečo pravdy, hoci si myslím, že treba poznamenať určité odlišnosti.  Ak pochopíme tie odlišnosti, tak ľahšie spoznáme kedy môže byť striebro nadhodnotené a prečo by mohol pomer zlata a striebra značne narásť. Pre tieto dôvody ja osobne radšej investujem do zlata a zlatých akcií ako do striebra.

Veľký rozdiel medzi striebrom a zlatom v modernej dobe – a modernú dobu definujem ako obdobie po Občianskej vojne v USA, teda po roku 1865 – je ten, že striebro môže slúžiť len ako platidlo, keď to tak vynucuje vláda. Posúďte samy, napríklad zákon  Coinage Act z roku 1873, ktorý mal vplyv na neskoršie zavedenie zlatého štandardu v USA – nie štandard dvoch kovov.  Jeho výsledkom bol pokles cien striebra prinajmenšom aspoň do Bland Allison Act, ktorý prešiel v roku 1878 a navrátil štandard dvoch kovov a taktiež požadoval, aby vláda USA nakupovala striebro.  Tento zákon bol pretláčaný „strieborným“ priemyslom a tými, ktorí chceli lacné peniaze a bol prijatý Kongresom, ktorý prehlasoval veto prezidenta Rutherforda Hayesa.

Samozrejme, ako môžu dosvedčiť držitelia tvrdej meny a tí, ktorí sú zbehlí v Rakúskej škole ekonómie, lacné peniaze nikdy nie sú riešením. A tak, keď nápor lacných peňazí viedol k panike v 1893, prezident Grover Cleveland nemal inú možnosť, ako vrátiť sa k zlatému štandardu len aby priniesol stabilitu menovému systému. Následne, ceny striebra klesli krátko potom, čo Cleveland skorigoval menovú politiku.

Situácia zo striebrom v 19. storočí je v úplnom kontraste s tým, čo sa stalo o 100 rokov neskôr so zlatým štandardom v 20. storočí. Veľa učencov v tom čase predpovedalo, že oficiálna väzba zlata na menovú politiku USA bude prerušená a ceny zlata sa prepadnú. Avšak, opak sa stal pravdou: býči trh zlata v 70. rokoch sa ukázal byť neobyčajne silný a poslal ceny zlata do nových historických výšok. Toto ilustruje ako zlato – nie striebro – je skutočné bohatstvo, do tej doby, dokedy vie mať väčšiu moc ako uznesenie vlády.

Držím striebro, a očakávam, že sa značne zhodnotí v nasledujúcich rokoch; považujem pohyb za hranicu 100 dolárov za rozumné očakávanie. Avšak menej smelý som v očakávaniach, že sa pomer zlata a striebra zmenší. Ak bude prijatá nová medzinárodná menová dohoda zahrňujúca kryté peniaze, považujem za omnoho pravdepodobnejšie, že to bude zlatý štandard než strieborný štandard či štandard dvoch kovov. Pre tieto dôvody dôverujem tým, ktorí chcú zabrániť devalvácii mien a zrúteniu sa medzinárodnej dohody zameranej viac na zlato ako na striebro; pretože striebro sa hodí viac na špekulácie a priemyselné účely, v porovnaní zo zlatom je druhoradé aktívum, a tak by držitelia striebra eventuálne menej profitovali z prechodu na nový monetárny systém ako držitelia zlata.

Zdroj: InformedTraders

Preložil: David Stancel

Facebook komentár