Rusko_ocakava_nizke_ceny_ropy_po_cele_roky_2016

Rusko vsádza na to, že ceny ropy zostanú na nízkych úrovniach po dlhú dobu.

Vláda prezidenta Vladimíra Putina nastavila návrh rozpočtu na nasledujúce tri roky, kde vychádzala z predpokladu, že Rusko bude môcť predať svoju ropy za 40 amerických dolárov za barel. To je o 10 dolárov menej ako je súčasná úroveň svetových cien.

Rusko je druhým najväčším vývozcom ropy po Saudskej Arábii. So Saudskou Arábiou a ostatnými výrobcami OPECu už rokovali o obmedzovaní dodávok pre podporu cien.

Putinov rozpočet naznačuje, že chce byť pripravený na obdobie, kedy od krajín OPECu nebude vykonané predbežné zníženie produkcie, na ktorom sa dohodli minulý mesiac.

Súvisiace: Rusko chce mať kontrolu nad internetovou komunikáciu občanov

Vyzerá to, že sa prišli s bolestivým ponaučením. V roku 2015 ruská vláda pôvodne založila svoj rozpočet na priemernej cene okolo 100 dolárov za barel, čo je dvojnásobok reálnych cien.

Prepad cien ropy prinútili vládu, aby razantne znížili výdavky. Ruskí občania tak zápasia s rastúcimi cenami a klesajúcimi mzdami. Niektorí dokonca vyšli do ulíc, aby vo vzácnych verejných protestoch ukázali svoj nesúhlas.

Rozpočet na rok 2016 predpovedá cenu ropy na úrovni 50 dolárov za barel, čo je o 10 dolárov viac, ako priemerná cena v prvých deviatich mesiacoch roka. Vláda aj tak bola nútenou meniť svoje plány.

To v znení neskorších predpisov rozpočtu na začiatku tohto mesiaca vedie k tomu, aby uspokojila vyššie výdavky na obranu a jednorazový bonus pre dôchodcov ktorý má byť uhradeným až v januári. Zároveň to povedie k vyššiemu dopytu po pôžičkách: aktuálne sa očakáva, že schodok rozpočtu dosiahne 3,7% HDP, čo je výrazne nad oficiálnym cieľom vo výške 3%.

Vláda aktuálne v roku 2017 očakáva, že sa deficit klesne mierne nad 3% HDP.

Premiér Dmitrij Medvedev vo štvrtok povedal, že Rusko si nemôže dovoliť, aby aj naďalej žilo v dlhoch a vyzval k ďalším škrtom vo výdavkoch. Do roku 2019 chce deficit nižší ako 1,2% HDP.

Anna Zadornová, ktorá je analytičkou pre banku UBS poznamenala: “Tým sa Putin dostane do volieb v roku 2018 v polovici rozpočtového cyklu, čo povedie k obmedzeniu priestoru pre znižovanie výdavkov a zvyšovanie daní.”

Rusko zúfalo potrebuje dostať svoje financie do poriadku, keďže ich zásoby peňazí sú vyčerpávané docela rýchlym tempom. Analytici očakávajú, že jeden fond do konca tohto roka sa zmenší na iba 15 miliárd dolárov a neskôr príde o všetku hotovosť. V septembri roka 2014 mal objem financií na úrovni 91,7 miliardy dolárov (tesne predtým, ako ceny ropy začali prepadať).

Súvisiace: 
Ropná kríza niektorých Rusov zasahuje naozaj tvrdo
Rusom záleží na niečom viac, ako na peniazoch

Odborníci sú ohľadom dodržania plánov skeptickí.

Analytici z Eurasia Group v poznámke napísali: “Neschopnosť Ruska v priebehu niekoľkých mesiacov – držať sa fiškálneho plánu dokonca podkopáva ciele výdavkov a deficitu na rok 2017.”

Rusko sa snaží stať menej závislým na rope a plyne. Energetické suroviny v súčasnosti zodpovedajú za 37% všetkých vládnych príjmov, v porovnaní so zhruba 50% pred dvoma rokmi.

Analytici Eurasia Group uvádzajú, že vláda sa snaží voliť voliť viac úsporných opatrení, ako skutočných ekonomických reforiem.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár