Rusi konečne dostáva dobré správy. Minimálna mzda vzrastie o 20%.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev povedal, že plat zamestnancov s nízkou mzdou pôjde v júli až na 7500 rubľov mesačne ($ 109), zo súčasných 6204 rubľov mesačne ($ 90).

Bude to tak druhým zvýšením počas roka 2016, po januárovom zvýšení o 4%.

Medvedev minulý týždeň vo svojom prejave na konferencii strany Jednotné Rusko poznamenal: “Rozdiel medzi minimálnou mzdou a životnými nákladmi zostáva pomerne vysoký … ľudia majú obavy!

Súvisiace: Rusko chce vojenské základne na sporných ostrovoch Japonska

Rusko v septembri čelí parlamentným voľbám a vláda sa snaží upokojiť voličov, že situácia ekonomiky sa nakoniec zlepší. Medvedev povedal, že nový zákon minimálnej mzdy prejde do parlamentu čo najskôr.

Ich krajina sa potýka s hlbokou hospodárskou krízou, spôsobenou nízkymi cenami ropy a sankciami so Západu.

MMF očakáva, že ruská ekonomika by sa v roku 2016 mala zmenšiť už druhým rokom za sebou, po tom, čo v roku 2015 poklesla o 3,7% a fond ďalej predpovedá, že HDP Ruska by v tomto roku malo poklesnúť o 1% a vzrásť o 1% v roku 2017.

Vysoká inflácia a klesajúca hodnota ruského rubľa voči ostatným menám mala zničujúci dopad na životnú úroveň každodenných Rusov. Reálne mzdy podľa oficiálnych údajov v roku 2015 poklesli o 9,3%.

Oficiálne štatistiky ukázali, že viac než 20 miliónov Rusov, čo je zhruba 14% populácie v súčasnosti žije v chudobe. V roku 2014 ich bolo 16 miliónov.

Takmer polovica ruských vládnych príjmov pochádza z vývozu ropy a zemného plynu. Ceny ropy v posledných 20 mesiacoch poklesli až o 70% a vytvorili dieru v ruskom rozpočte.

Vláda v rozpočte na rok 2016 vychádzala z predpokladu, že bude môcť predávať ropu za 50 $ za barel, čím predpovedá deficit vo výške 3% HDP. Ale aj to sa ukázalo ako príliš optimistické, pretože ropa sa v súčasnej dobe obchoduje pod $ 40 za barel.

Súvisiace: Rusom záleží na niečom viac, ako na peniazoch

Ale aj napriek niekoľkým protestom na začiatku tohto roka, ekonomická kríza na popularitu prezidenta Vladimíra Putina mala malý vplyv. Stále sa teší obľúbenosti na úrovni viac ako 80%.

Nafez Zouk, ktorý je ekonómom pre Oxford Economics v poznámke uviedol: “Zatiaľ čo Kremeľ čelí menším verejným proti-reakciám z dôvodu poklesu hospodárstva, aj tak najviac zasiahnutý je ruský spotrebiteľ, ktorý nesie hlavný nápor recesie, ale aj ten zostáva naozaj odolným.”

Zdroj: TheGuardian, Reuters

Facebook komentár