Ako_sa_500_najmajetnejsich_spolocnosti_vyhyba_plateniu_dani_z_prijmov_2017

Štatisticky majú Spojené Štáty zo všetkých OECD krajín najvyššie dane z príjmov právnických osôb, a to vo výške 35%. Prezident Donald Trump prisľúbil zníženie sadzby na 15%, aj keď sa pochválil, že jeho imérium niekoľko rokov platilo takmer nulovú daň. Nedávno však New York Times uviedlo, že nie je sám, pretože len máloktorá firma je ochotná platiť plnú výšku dane. Dokonca niektorým firmám sa podarilo neplatiť žiadnu daň z príjmov, a to nie preto že b boli nerentabilné.

Daňové zákony v praxi

Inštitút o daniach a hospodárskej politike na základe nedávnej štúdie zistil, že počas osemročného obdobia ( 2008- 2015) zaplatilo 500 najmajetnejších spoločností daň z príjmu v priemerne vo výške 21,2%. Osemnásť spoločností vrátane General Electric, International Paper, Priceline.com a PG&E Corp. sa v tom istom období vyhlo zaplateniu dane a štátu neodviedli ani peny.
Kompletný zoznam všetkých 18 spoločností je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

Ako_sa_500_najmajetnejsich_spolocnosti_vyhyba_plateniu_dani_z_prijmov_2017_tabulka

Celkovo sa stovke spoločností v tomto období podarilo vyhnúť plateniu dane z príjmov, a to minimálne po dobu jedného roka. Ich kombinovaný zisk pred zdanením predstavoval 336 mld USD. Napriek tomu, namiesto zaplatenia 118 mld USD v závislosti od 35% zákonnej daňovej sadzby im počet daňových úľav umožnil získať negatívnu efektívnu sadzbu dane. To znamená, že reálne tieto spoločnosti zarobili oveľa vyššie príjmy po ako pred zdanením, financované pokladnicou Spojených štátov.

Súvisiace: 7 z 30 najväčších spoločností v USA zaplatilo viac svojim riaditeľom, než odviedli na daniach

Ako sa vyhnúť plateniu daní

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými sa veľké korporácie dokážu vyhnúť plteniu daní alebo získť dotácie. Jednou z možností je nájsť spôsob ako presunúť zisky spoločnosti do dcérskych zahraničných firiem v krajinách s nižšou sadzbou dane.

Ďalšou možnosťou sú zrýchlené odpisy. Relatívny stupeň voľnosti v daňových zákonoch umožnil firmám rýchlejšie znižovať náklady z ceny ich kapitálu ako je ich skutočné opotrebovanie. Na základe toho môžu spoločnosti deklarovať nižší príjem a odsunúť platbu dane o niekoľko rokov, pričom ak bude spoločnosť aj naďalej investovať svoje prostriedky, tento odklad sa môže odsunúť na dobu neurčitú.

Ďalším spôsobom ako si môžu spoločnosti znížiť výmeru dane je kompenzácia zamestnancov prostredníctvom poskytnutých akciových opcií. Keď sa uplatní opcia, tak rozdiel medzi trhovou hodnotou a cenou, ktorú za akciu zaplatia zamestnanci je možné uplatniť na zníženie odpočtu dane z príjmov.

A nakoniec sú tu odvetvia ako výskum, vrty ropy a zemného plynu, výroba etanolu, alternatývnych zdrojov energie, videohier a filmovej produkcie, ktoré sú privilegované prostredníctvom udelených daňových koeficientov pre zabezpečenie niektorých daňových úľav.

Súvisiace: Všetko (ne)najlepšie k 100. narodeninám „Dani z príjmu“

V priebehu vyššie uvedených 8 rokov išla viac ako polovica celkového počtu daňových dotácií, ktoré predstavovali 286 miliárd dolárov, iba 25 firmám. AT&T zhrabla najväčšie množstvo s celkovým rozsahom 38 mld USD. Ďalšími významnými príjemcami sa stali Wells Fargo s 31,4 mld USD, J. P. Morgan Chase s 22,2 mld USD, Verizon s 21,1 mld USD, IBM so 17,8 mld USD a Exxon Mobil s 12,9 mld USD.

Preložil: Martina Kriváková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYtimes, Fortune

Facebook komentár