Ako veľmi dúfame, že naše peniaze sú v bezpečí v bankovom trezore, tak veľmi nás priťahujú neuveriteľné príbehy bankových lúpeží.

Prečo ináč by bolo toľko úspešných filmov, ktoré ich opisujú?

Diváci všeobecne túžia po superlatívoch: najväčšie lúpeže alebo tie najhlúpejšie. Ale lúpež je často len začiatkom príbehu. Čo sa stane potom, je rovnako dôležité, to je dôvod, prečo niekedy odpustíme lupičom, ktorí boli chytení – alebo aspoň identifikovaní – ale stále boli schopní otočiť veci vo svoj prospech.

Georgia: Vladimir Lenin a Joseph Stalin

Známa ako lúpež roku 1907 banky v Tbilisi, ktorá bola organizovaná skupinou boľševikov vrátane Vladimíra Lenina a Jozefa Stalina.

Títo revolucionári, podporovaní lúpežou a ďalšími militantnými aktivitami, ukradli približne 341.000 rubľov (3.400.000 amerických dolárov v dnešnej hodnote) z bankového dostavníka v Tbilisi – teraz hlavné mesto Gruzínska – ako prostriedky na nákup ďalších zbraní. Zdroje sa rôznia, kde presne Stalin bol v čase útoku, ale nie je pochýb o tom, že obaja muži mali záujem dosiahnuť veľký politický úspech, bez toho aby sa museli zodpovedať za zločin.


Írsko: Kenneth Littlejohn

Rodený Brit Kenneth Littlejohn mal celkom zaujímavú kariéru: Po dvoch lúpežiach v Birminghame a krátkom pobyte vo väzení, sa presťahoval do Dublinu v roku 1970 a začal podnikať vo vlastnej firme, stal sa populárnym v meste, učil sa dokonca lietať a získal náklonnosť miestnej dedičky miliárdára.

Potom sa vrátil späť do Anglicka, a za pomoci svojho brata Keitha, ktorého väzenská rehabilitácia sa stala projektom Lady Pamela Onslow, Kennethovi sa podarilo presvedčiť MI6 aby ho najala ako agenta na preniknutie do Oficiálnej Írskej republikánskej armády.

Dvaja bratia následne okradli banku v Dubline o 67.000 libier v roku 1972 – zrejme na príkaz Britskej vlády, ktorá to samozrejme poprela. Súrodencom sa podarilo vrátiť do Anglicka, kde boli dolapený o dva roky neskôr, ale o ďalšie dva roky sa im podarilo újsť. Počas úteku, drzo poskytoval novinám rozhovory, takže sa opäť dostal do väzenia, odkial ale po krátkom čase znovu utiekol.


Anglicko: Derek “Bertie” Smalls

Vo svojich tridsiatich rokoch, sa Derek Creighton “Bertie” Smalls stal profesionálnym lupičom a rešpektovanou postavou Londínskeho podsvetia.

V roku 1970, viedol gang lupičov keď vykradli banku Barclays a odniesli si rekordných £237,000. Keď bol chytený, chytro prezradil mená všetkých kriminálnikov s ktorými spolupracoval, výmenou za úplnú imunitu, ktorá mu bola sľúbená ako prvému a jedinému v histórii Británie.

Podsvetie bolo tak nažhavené na dolapenie Smallsa, že ponúkli £1 milión za jeho hlavu a prinútili ho tak žiť pod neustálou policajnou ochranou až do smrti v roku 2008 vo veku 73 rokov.


Kanada: Stephen Reid

Stephen Reid bol súčasťou troj-členného gangu Stopwatch Gang, ktorý sa stal známym vďaka rýchlym krádežiam v odhadovanej hodnote $15 miliónov  počas 140 krádeží.

Keď ho polícia chytila v roku 1980, bol odsúdený na 20 rokov vo väzení. Ale Reid nedovolil, aby čas strávený vo väzení zastavil jeho aktivity. Pustil sa do spísania svojej kariéry, ktorá sa stala predlohou pre román “Jackrabbit Parole” od Susan Musgrave, spisovateľky na University of Waterloo.

Ich korešpondencia sa zmenila na románik, ktorý skončil svadbou v roku 1986, rok pred Reidovým prepustením na podmienku. Späť do väzenia sa dostal v roku 1999 po ďalšej bankovej lúpeži, ale zrejme sa potom zmenil, keďže Wikipedia ho uvádza ako “spisovateľa” namiesto “lupiča.” Nie zlé, pán Reid.


Francúzsko: Albert Spaggiari

Popri prevádzkovaní fotografického štúdia v Nice v roku 1976, sa Albert Spaggiari rozhodol vylúpiť banku Société Générale, spolu s gangom vykopali viac ako 7,5 metrový tunel medzi trezorom a mestskou kanalizáciou.

Lupiči pracovali celý víkend, údajne si varili jedlo a pili víno, kým vyprázdňovali trezor. Odniesli si takmer $10 miliónov v hotovosti, zlate a šperkoch.

O niekoľko mesiacov neskôr, polícia našla Spaggiariho a dosiahla jeho priznanie. Počas súdneho pojednávania sa mu ale podarilo uniknúť cez otvorené okno na pripravenú motorku. Spaggiariho sa viac nepodarilo chytiť, aj keď napísal knihu o lúpeži a ešte ďalšie dve knihy, a dokonca poskytol aj  rozhovor. Korisť lúpeže sa nikdy nepodarilo nájsť, ani po jeho smrti v roku 1989


Austrália: Gregory David Roberts

S lupom necelých $38,000 z 24 lúpeží, sa Gregory Roberts stal známy ako “Dobrý bandita” – kradol len od firiem, ktoré boli poistené a vždy povedal “prosím” a “ďakujem”.

Bol uväznený ale podarilo sa mu utiecť, a unikal 10 rokov. Vo väzení Roberts napísal autobiografický román “Shantaram,” ktorý sa stal tak populárnym, že Johnny Depp sa rozhodol hrať jeho postavu vo filme, ale projekt bol neskôr zrušený. V súčasnej dobe, bývalý trestanec trávi svoj ​​čas písaním pre Vanity Fair.


Belgicko: Carlos Hector

Bruselská banka prišla o $28 miliónov v diamantoch v roku 2007, keď jeden z jej “spoľahlivých zákazníkov” vybral trezor a jednoducho vyšiel von.

Na základe falošnej identity sa Carlos Hector vydával za úspešného podnikateľa a získal si dôveru zamestnancov banky.
Trvalo mu to takmer rok, kým sa mu podarilo získať kľúč od trezoru. Zahadného lupiča už potom nikto nevidel, a ani diamanty.

Preložil: Vladimír Strenk

Zdroj: MyBankTracker

Facebook komentár