SpaceX_je_jednou_z_najvacsich_sukromnych_spolocnosti_sveta_2017

Výrobca rakiet SpaceX, založený miliardárom Elonom Muskom, počas nového kola financovania získal 350 miliónov dolárov a v aktuálne má hodnotu na úrovni okolo 21 miliárd dolárov, čím sa stáva jednou z najväčších súkromných spoločností sveta.

Nové financovanie spoločnosti SpaceX bolo zverejnené vo verejných podaniach, získaných firmou Equidate, ktorá je tzv. “trhovým fondom” pre súkromné spoločnosti. SpaceX neposkytla okamžité vyjadrenia.

Výskumná spoločnosť CB Insights uviedla, že pri najnovšom financovaní sa SpaceX tak pripojila k elitnému klubu siedmich spoločností sveta, ktorých hodnota dosahuje 20 miliárd dolárov a viac. Investori naliali peniaze do spoločností, z ktorých mnohé prevádzkujú naozaj kapitálovo náročné podniky, ako napríklad Uber a Airbnb a to aj v období, kedy menšie začínajúce podniky (startupy) čelia negatívnej verejnej mienke a ich ocenenia čelia prepadu.

Súvisiace: Čo robí Tesla a SpaceX tak úspešnými (nie sú to autá ani rakety)

Snap, zaoberajúca sa posielaním správ a oblasťou zábavy, sa v mesiaci marec stala verejnou spoločnosťou, s trhovou kapitalizáciou vo výške 24 miliárd dolárov, ktorá však odvtedy poklesla na približne 16,5 miliardy dolárov. Spoločnosť Blue Apron, ktorá dodáva potraviny sa počas minulého mesiaca taktiež stala verejnou spoločnosťou s trhovou kapitalizáciou vo výške 1,9 miliardy dolárov, čo je menej ako jej súkromné trhové ocenenie; ktoré odvtedy kleslo na približne 1,3 miliardy dolárov.

Napriek tomu investori dlho verili, že niekoľko spoločností má potenciál stať sa dominantnými podnikmi s celosvetovou pôsobnosťou. Päť spoločností so sídlom v Spojených štátoch, ktoré majú hodnotu viac ako 20 miliárd dolárov – vrátane spoločnosti Uber, Airbnb a WeWork – upadli do zavedených odvetví ako doprava a nehnuteľnosti. Analytická spoločnosť Palantir, ktorá sa nachádza v cenovom klube 20 miliárd dolárov, sa usiluje stať sa významným vládnym dodávateľom, rovnako ako aj SpaceX.

Dve ďalšie úzko držané spoločnosti v hodnote viac ako 20 miliárd dolárov sa nachádzajú v Číne – spoločnosť Didi Chuxing a výrobca spotrebnej elektroniky Xiaomi.

Najnovšie finančné prostriedky spoločnosti SpaceX takmer zdvojnásobili ocenenie spoločnosti, ktoré bolo zvýšené z približne 11 miliárd dolárov, kedy v roku 2015 získala od spoločnosti Fidelity a Google 1 miliardu dolárov. Medzi predchádzajúcich investorov v spoločnosti SpaceX patria firmy z oblasti rizikového kapitálu – Founders Fund a DFJ.

Spoločnosť SpaceX

SpaceX je najlepšie známou pre realizáciu vízie Elona Muska, ohľadom kolonizácie Marsu, ale taktiež je kľúčovým hráčom v oblasti vysielania komerčných satelitov do vesmíru.

Musk vytvoril SpaceX v roku 2002. V priebehu desaťročia firma postavila a testovala svoju raketu Falcon 9.

Následne dokázala, že môže bezpečne a úspešne dokončiť výlety do Medzinárodnej vesmírnej stanice – to všetko za oveľa menej peňazí než jej konkurenti. (vytvorenie rakety Falconu 9 stojí 62 miliónov dolárov – čo je minimálne o 38 miliónov dolárov menej ako konkurencia.)

Bol vypracovaný aj plán na zlacnenie štartov do vesmíru, tým, že opätovne použili časti svojich rakiet – predtým bola táto myšlienka výsmechom. Jedná sa o náročný úkon a preto sa rakety po jednom lete tradične nechávali v atmosfére.

Súvisiace: Chcete cestovať do vesmíru? SpaceX od Muska predstavila interiér

Do konca roka 2017 plánuje vykonať desať celkových letov. Spoločnosť SpaceX v roku 2016 poslala do vesmíru osem rakiet.

Má však v pláne ešte ďalšie dva ciele.

SpaceX, neskôr v tomto roku plánuje testovať spustenie svojej novej rakety – Falcon Heavy. Ak by táto raketa fungovala, na základe aktuálnych špecifikácií sa stane najvýkonnejšou raketovou na trhu.

Spoločnosť SpaceX má tiež v pláne, v decembri zrealizovať prvú súkromnú výpravu na Mesiac, ktorá bude mať konkurenciu v súťaži Google Lunar XPrize, ktorá je o hodnote 20 miliónov dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, CNN

Facebook komentár