Vzhľadom na množstvo výroby a tovaru vyrábajúce pracovných miest v Amerike za posledných desať rokov, nie je divu, prečo sa mnohí ľudia vo Washingtone a na Main St sa dožadujú pre obchodnú a menovú vojnu s Čínou. Drsný hlas rozrástol tak hlasno, že Kongres, ministerstvo financií a ministerstvo obchodu, môže čoskoro byť nútené vyhlásiť Čínu za menového manipulátora. Senátori Lindsey Graham (R), Južnej Karolína a Chuck Schumer (D), New York zaviedli právne predpisy, ktoré by presadzovali Ministerstvo financií citovať Čínu ako menového manipulátora, čo by umožnovalo ministerstvu obchodu uložiť clá a tarify na Čínu.

15. apríla bol termín pre ministerstvo financií doručiť polročnú správu o devízach. Táto správa by mohla slúžiť ako mechanizmus, v ktorom sa Čína označí ako “manipulátor” . Ale termín pre správu bol odložený tajomníkom Geithnerom vo vyhlásení zo dňa 3. apríla.

Nenechajte sa mýliť, zníženie produkcie výroby a tovaru v odvetví hospodárstva bolo a naďalej zostáva vážnym problémom. Od roku 2000, USA bol svedkom zníženia výrobného sektora ako percento poklesu HDP zo 14,5% na 11,5%. Viac znepokojujúca je štatistika ohľadom pracovných miest. Počet pracovných miest vo výrobe v USA stratených od roku 2000 predstavoval 5,73 mil. A množstvo stratených pracovných miest v oblasti produckie tovarov bol 6,81 milióna!

Ale odpoveď USA nemožno nájsť jednoducho v nútení číny zvýšiť hodnotu ich meny alebo devalvácia amerického dolára. História jasne ukazuje, každá takáto stratégia menovej manipulácie znamená úplné zlyhanie. Táto stratégia už bola vyskúšaná v rokoch 2005-2008. V roku 2005 Čína oznámila, že zvýši hodnotu svojej meny, a upustí od svojich desiatich rokov starého fixného kurzu k americkému doláru v prospech väzby na kôš svetových mien. Neskôr, v roku 2008, Čína sa vrátila k fixovaniu meny voči doláru. Avšak, počas tohto časového obdobia, Yuan posilnil voči doláru z 0.1208 USD na 0.1467 USD (pohyb o viac ako 20%). Ale klesajúci dolár mal zanedbateľný vplyv na americký export. Pre rok 2005 deficit USA s Čínou bol 201.5 miliardy dolárov. V roku 2008, tri roky do devalvácie dolára a zhodnocovanie Yuanu, deficit sa vyšplhal na 266,3 miliardy dolárov (viac ako 32% nárast). Pravdou je, že hodnoty mien sú dôležité, ale nie tak dôležité ako dane mzdy, a predpisy v danej krajine.

Aby som sa vyjadril jasne, som presvedčený, že Čína manipuluje svoju menu. Ale otázkou je, čo by sme s tým mali robiť ? Obchodné a menové bitky nie sú odpoveďou. Faktom je, že USA musí nakoniec prijať to, že je na Číne, ako chcú riešiť svoj obchodný prebytok. Ak ho chcú naďalej vkladat do nášho trhu dlhopisov – a tým pomáhať nám udržiavať oveľa nižšie úrokové sadzby – tak budiž. Ak Číňania nechcú predávať doláre a zvýšiť hodnotu Yuanu, potom snáď budeme musieť konzumovať menej a / alebo produkovať viac ako krajina ako taká. Vzhľadom na obrovské množstvo dlhopisov, ktoré Čína vlastní nie sme jednoducho v pozícii, aby sme ich donútila k hocičomu.

Okrem toho, domnieva sa ministerstvo obchodu a ministerstvo financií, že prehodnotenie Yuana spôsobí klíčenie tovární v USA ako jarná púpavy? Na rozdiel od toho, čo si mnohí ľudia myslia, by USA mali znížiť dane a obmedziť predpisy, ak chce lepšie konkurovať s Čínou. Tiež by sme sa mali zamerať na posilnenie našej high-tech výrobnej kapacity, a nie nevyhnutne sa snažiť len nahradiť Čínsky textilný priemysel.

Obchodná a menová vojna s Čínou bude mať nepriaznivý vplyv na obe krajiny, ale menej pre Čínu. Pre Čínu bude znamenať menší vývoz a nižšiu hodnotu ich súčasne držaných štátnych dlhopisov. Avšak, rastúci Yuan tiež zvýši životnú úroveň všetkých čínskych občanov. Myslite na úžitok zo zníženej ceny na kovy a energie súvisiace s dovozom. Nakoniec, bude čínsky rast jeho strednej triedy, a bude schopný konzumovať vlastnú produkcie. Ale pre USA to bude znamenať oveľa vyššie úrokové náklady na náš dlh, zatiaľ čo ministerstvo financií sa naháňa nájsť náhradu za čínsku podporu na dlhopisovom trhu. Takisto to bude znamenať zdvíhanie úrokovych sadzieb až na úroveň, ktorá by ochromila naše stále prehnane zadlžený súkromného sektora a teraz už aj masívne-zadĺžený verejného sektora. A na rozdiel od Číňanov, bude to znamenať návrat inflácie v neprospech všetkých spotrebiteľov v USA – najmä s ohľadom na našu silnú závislosť na dovoze.

Mali by sme si všetko dobre rozmyslieť a potom znovu popremýšľať o tom, či označiť Čínu za menového manipulátora. Ale aj keby sme sa rozhodli pre označenie “manipulátor”, mali by sme si byť vedomí toho, že to nemôže samo o sebe vzkriesiť tovarovú produkciu sektora ekonomiky. Ak naozaj chceme súťažiť s čínou a posilneniť vývozové odvetvie našej ekonomiky, mali by sme vydať zákony, ktoré výrazne znižujú prekážky konukerencie schopnosti podnikov tu doma. Dobré miesto pre štart je zníženie korporátnych-podnikových daní a tiež tým, aby sa “Card Check” návrh zákona nestal zákonom. 

Zdroj: Delta Global Advisors

Preložil: Michael F

Facebook komentár