Spotreba_fyzickeho_zlata_sa_v_1_polovici_roka_2017_zvysila

Celková fyzická spotreba zlata sa v prvej polovici roka 2017 zvýšila na 1895 ton, čo je o 17 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. S týmto výsledkom prišli analytici z GFMS v spoločnosti Thomson Reuters.

Na trhu bol však v prvých šiestich mesiacoch zaznamenaný prebytok o rozsahu 138 ton, v porovnaní s vyváženým trhom za rovnaké obdobie minulého roka, napriek tomu, že dodávky sa zmenšili o viac ako 5 percent na 2 160 ton.

Bolo to spôsobené hlavne fyzicky podporovanými fondmi obchodovanými na burze, ktorých dopyt klesol na 145 ton z 569 ton.

Správa od analytikov GFMS uviedla: “Po analýze udalostí na trhu zlata v roku 2016, od štrajku klenotníkov, Brexitu, po Trumpovu demonetizáciu sa prvý polrok 2017 vyhol podobným trhovým udalostiam.”

“Prvá polovica tohto roka sa pravdepodobne vo väčšej miere vrátila k normálu … bez rozsiahleho dopytu z oblasti ETF fondov, po nízkom dopyte z Ázie.”

Dopyt v Číne, ktorá je najvyšším spotrebiteľom čelil poklesu dopytu o 7 percent na 292,7 ton. V Indii, ktorá je pre zlato ďalším významným trhom, sa dopyt takmer zdvojnásobil na 307,6 tony, predtým ako od 1. júla začala vyberať 3-percentnú daň.

Analytici z GFMS uviedli: “Vzhľadom na zavedenie dane za tovary a služby (GST) v Indii, v súčasnosti na tomto kľúčovom trhu dochádza k relatívnemu prerušeniu dovozu.”

Súvisiace: CME spustí obchodnú platformu zlata, inšpirovanú Bitcoinom

“To zanecháva ceny zlata náchylné k oslabeniu, v neposlednom rade najmä preto, že indický dopyt je ten, ktorý kladne reaguje na oslabenia v cenách.”

GFMS očakáva, že ceny zlata za obdobie leta by na severnej pologuli mali klesnúť pod 1 200 dolárov za uncu, kým sa v poslednom štvrťroku roku 2017 v priemerne zotavia na úroveň okolo 1 256 dolárov za uncu, v dôsledku “sezónneho rastu dopytu v Ázii a oživeniu investícií na Západe”.

Analytici GFMS nakoniec uviedli: “Druhé očakávanie ceny môže byť podporené geopolitickou nestabilitou a/alebo potenciálnou korekciou na akciových trhoch. Americký akciový index S&P 500 dosahuje už druhým najdlhší (býčí) rast od druhej svetovej vojny.”

GFMS (formálne Gold Fields Mineral Services) je výskumnou a poradenskou spoločnosť pre trhy s drahými kovmi. Od roku 2011 je súčasťou spoločnosti Thomson Reuters. Analyzuje ostatné komodity, skúmajú trh zlata, striebra, platiny, paládia a obchodovanie s meďou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, FoxBusiness

Facebook komentár