Po_svete_je_viac_ako_341_000_veternych_turbin_Tu_su_pozitiva_2017

Po celom svete objavujú veterné turbíny, od intenzívneho tepla na kalifornskej púšti po zelené kopce v Škótsku.

Ľudia využívajú veternú energiu už tisíce rokov. Dnes je jej rozsah okolo využitia omnoho väčší. Podľa Svetovej rady veternej energie (GWEC) sa na svete na konci roka 2016 nachádzalo viac ako 341 000 veterných turbín, ktoré boli aktívnymi a vyrábali energiu.

CNBC Sustainable Energy sa pozrela na matice a skrutky veternej energie – teda funkčnosti turbín, vplyv veternej energie na životné prostredie a jej úlohy v energetickej kombinácii planéty pre nadchádzajúce roky.

Súvisiace: Najväčšie veterné turbíny budú v Nemecku kombinované s vodnými

Veterné turbíny na mori a na pevnine

Moderné veterné turbíny sú okamžite rozpoznateľné, z dôvodu ich značnej výšky a veľkých nožov.

To ako sa vyrába energia je možné rozdeliť na niekoľko častí. Jednoducho povedané, keď vietor fúka, nože turbín sa otáčajú okolo rotora. Ako vysvetľuje ministerstvo energetiky USA (DOE), rotor je pripojený k hlavnému hriadeľu, ktorý zase otáča generátor, ktorý slúži na výrobu elektrickej energie.

Veterná energia sa môže vyrábať aj na mori ale aj na pevnine. Zatiaľ čo americký pobrežný veterný priemysel je ešte stále v plienkach (prvá americká pobrežná veterná farma začala byť prevádzkovanou v decembri minulého roka), v iných častiach sveta je už dobre zavedenou.

Podľa GWEC: “Koncom minulého roka bola Európa domovom 3589 veterných turbín, ktoré sa nachádzali na mori. Okrem toho takmer 88 percent svetových pobrežných elektrární bolo vytvorených pri pobreží 10 európskych krajín.

Veľká Británia je svetovým lídrom v oblasti veternej energie na mori, čo predstavuje 36% inštalovanej kapacity, pričom Nemecko a Čína sú tesne za ňou.

Vplyv na životné prostredie

GWEC uvádza, že vďaka veternej energie ktorá počas roku 2016 napájala planétu sa podarilo vyhnúť, viac ako 637 miliónov ton emisií CO2.

Výkonná riaditeľka spoločnosti RenewableUK vysvetlila, že pokiaľ ide o životné prostredie, veterná energia má hneď niekoľko plusov.

Emma Pinchbecková povedala: “Veterná energia nevyžaduje zdroj paliva … akonáhle ju postavíte, nemusíme nič dolovať a zároveň nepotrebujeme spaľovať fosílne palivá, ktoré, ako vieme, prispievajú k zmene klímy,” … “Ako forma výroby energie sa jedná o trvalo udržateľný rozvoj, ale následne tu je aj pomerná udržateľnosť aj čo sa týka formy infraštruktúry,” …. “Množstvo energie, ktoré sa vkladá do výstavby veternej farmy, sa z výroby tejto veternej farmy vypláca už po jednom roku produkcie.”

Existujú však aj určité nevýhody. Aby sme uviedli len jeden príklad, zatiaľ čo Kráľovská spoločnosť na ochranu vtáctva (RSPB) uznáva, že veterná energia má “dôležitú” úlohu v úsilí Británie proti klimatickým zmenám, dodáva, že dostupné dôkazy naznačujú, že veterné elektrárne “zabíjajú vtákov tromi možnými spôsobmi – poruchami, stratou biotopov a kolíziami.”

Súvisiace:
Rekord Nemecka – 85% elektriny získalo z obnoviteľných zdrojov
Najväčšia spoločnosť z oblasti veternej energie – Vestas

Budúcnosť veternej energie

Pokiaľ ide o budúcnosť, GWEC uvádza, že podľa očakávaní by v Európskej únii malo v odvetví veternej energie do roku 2020 pracovať až 520 000 ľudí.

V správe DOE o vízii veternej energie sa píše, že vietor by do roku 2050 mohol potenciálne podporiť viac ako 600 000 pracovných miest a pomôcť vyhnúť sa 12,3 gigaton, vo forme skleníkových plynov.

Nie je prekvapením, že spoločnosť Pinnebeck RenewableUK bola neuveriteľne pozitívnou pokiaľ sa jedná o budúcnosť obnoviteľných zdrojov energie. Nakoniec uviedla: “Keby som bola investorom a chcel by som dať svoje peniaze do najlacnejšie formy energie, nie len dnes, ale za desať rokov, jednalo by sa určite o oblasť obnoviteľných zdrojov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian

Facebook komentár