Ekonomické straty z prírodných katastrof sa v posledných troch desaťročiach takmer zoštvornásobili. S týmto zverejnením príšla správa od Svetovej banky, ktorá odporúča investície do včasného varovania a do bezpečnejších ciest a budov.

Ohlásená priemerná strata vzrástla z približne 50 miliárd dolárov ročne v roku 1980 na takmer 200 miliárd dolárov ročne v posledných desiatich rokoch, čím ich celková úroveň vzrástla na 3,8 biliónov dolárov v rokoch 1980-2012 (táto správa použila dáta od najväčšej svetovej zaisťovne Munich Re). Tri štvrtiny z celkového počtu bolo z dôvodu extrémneho počasia.

( Súvisiace: Demonštranti po celom svete pochodovali proti spoločnosti Monsanto )

Správa bola vydaná po 10. dňoch jedného z najnebezpečnejších tajfúnov v histórii, ktorý na Filipínach zabil viac ako 3600 a stovky tisíc ľudí ponechal bez strechy nad hlavou. Správa tejto inšitúcie so sídlom vo Washingtone vyžadaju väčšiu úroveň “odolnosti voči katastrofám”, pri plánovaní hospodárskeho rozvoja.

Prezident Svetovej banky Jim Yong Kim v e-mailom vyhlásení uviedol: Typhoon Haiyan “poukázal na to, ako zmena klímy zintenzívňuje závažnosť extrémnych poveternostných javov, čo poškodzuje najviac chudobné časti sveta” … “Svet si už nemôže dovoliť odkladať opatrenia, ktoré spomalia emisie skleníkových plynov, a pomôže krajinám pripraviť sa na väčšie zmeny klímy a riziká rôznych katastrof.”

( Súviaice: Svetová kríza, nedostatok vody, ktorá zatrasie celým ľudstvom )

OSN dnes začne rozhovory o klimatických zmenách, ktoré budú vo Varšave pokračovať už druhým týždňom. Rozvojové krajiny na čele s 44-členou Alianciou malých ostrovných štátov sa snažia začleniť do medzinárodného mechanizmu, ktorý im pomôže vyrovnať sa s rastúcou hladinou morí a oceánov, ako aj získať odškodnenia za následky búrok a sucha, ktoré by mali byť podľa vedcov stále intenzívnejšie.

Zdroj: Boston

Facebook komentár