Prepad cien ropy si vyžiadal ďalšiu obeť.

Kazachstanský tenge počas včerajšieho obchodného dňa prepadol o neuveriteľných 23%, potom čo vláda dovolila tejto mene voľne plávať.

Zmena politiky bola navrhnutá tak, aby oslabila vplyv klesajúcich cien ropy. Tým nechala tenge prepadnúť, čím Kazachstan môže obmedziť stratu z príjmov vo svojej miestnej mene.

Drvivá väčšina stredoázijských krajín, ktoré ležia medzi Ruskom a Čínou majú zhruba polovicu svojich príjmov práve z predaja ropy.

Ceny ropy klesli pod úroveň 41 dolárov za barel, čo je prvýkrát od začiatku roku 2009, keďže obchodníci očakávajú väčšie dodávky z Iránu a slabší dopyt z Číny.

Súvisiace: Príjmy ropného kartelu OPEC v roku 2014 klesli pod 1 bilión dolárov

Kazakhstan bol naozaj po tlakom aj v dôsledku iných faktorov. Čínsky šok z devalvácie meny a vyhliadky pre zvýšenie úrokových sadzieb v USA to naozaj robia ešte horšie.

Prezident Nursultan Nazarbajev, v správe vydanej prostredníctvom štátnych médií uviedol, že nižšie ceny ropy si dožadovali riešenie.

Tlačová agentúra krajiny poznamenala: “Hlava štátu zdôraznila, že vzhľadom na nové ekonomické reality je vidno veľkú potrebu prispôsobenia k cenám ropy v rozmedzí 30 až 40 dolárov za barel.”

Tenge bol po celé roky prísne kontrolovaný a mal povolené obchodovať len v úzkom pásme. V nadväznosti na rozhodnutie k uvolneniu ich meny sa jeden americký dolár dostalna úroveň viac ako 250 tengetov.

Kazachstan, rovnako ako mnoho rozvojových krajín čelí obavám z prípadného zvýšenia úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému, čo by bolo prvé zvýšenie americkej centrálnej banky od roku 2006.

Súvisiace: 5 spôsobov, ako by devalvácia juanu mohla otriasť trhy

Rast sadzieb by zvýšil náklady na pôžičky – úroky z úverov – pre firmy v rozvíjajúcich sa trhoch. Americký dlh by sa taktiež stal viac atraktívnym pre investorov, ktorí by mohli začať vo väčšej miere vykonávať odklon ich financií z rozvíjajúcich sa trhov.

K zvyšovaniu obáv prispela devalvácii čínskeho juanu v posledných dňoch, čo bol krok, ktorý by podľa niektorých mal zatraktívniť vývoz tejto krajiny. Môže to dokonca sputiť odvetné opatrenia, ktoré by nakoniec viedli k menovej vojne v Ázii a ďalej zasahovať zraniteľné meny.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár